Angelina Jolie Kimdir?

Doğum Yeri: Los Angeles, KaliforniyaDoğum Tarihi: 04.06.1975Boy : 1.73 mTakma Adı : Angie, CatwomanOnu Ünlü Yapan Ne? Gia Filmindeki (1998) Süpermodel Gia Carangi rolü ile ünlü oldu. Ve daha sonra yardımseverliği ile gönülleri fethetti.Oscar ödüllü aktör Jon Voight'un kızıdır.Lee Strasberg Tiyatro Okulu'nda oyunculuk eğitimi aldı.16 yaşına geldiğinde ilk olarak modellik yapmaya başlayan ve bu sırada Meatloaf, the Lemonheads, Lenny Kravitz ve Rolling Stones gibi müzisyenlerin kliplerinde görünen genç yıldız, daha sonra New York Üniversitesine kaydını yaptırdı. Okul yıllarında Los Angeles'taki The Met...


Doğum Yeri: Los Angeles, Kaliforniya
Doğum Tarihi: 04.06.1975
Boy : 1.73 m
Takma Adı : Angie, Catwoman
Onu Ünlü Yapan Ne? Gia Filmindeki (1998) Süpermodel Gia Carangi rolü ile ünlü oldu. Ve daha sonra yardımseverliği ile gönülleri fethetti.

Oscar ödüllü aktör Jon Voight'un kızıdır.
Lee Strasberg Tiyatro Okulu'nda oyunculuk eğitimi aldı.
16 yaşına geldiğinde ilk olarak modellik yapmaya başlayan ve bu sırada Meatloaf, the Lemonheads, Lenny Kravitz ve Rolling Stones gibi müzisyenlerin kliplerinde görünen genç yıldız, daha sonra New York Üniversitesine kaydını yaptırdı. Okul yıllarında Los Angeles'taki The Met Theatre Group adlı tiyatro grubuna katılan Jolie, burada Ed Harris ve Holly Hunter gibi yıldız oyuncularla çalışma fırsatı buldu. Babasının ailesine ve kendisine olan ilgisizliğinden dolayı 12,eylül,2002 tarihinde resmen babasının soyadından ayrıldı.
" Oynamak ne uydurmaktır ne de yalan söylemektir. Oynamak daha ziyade karaktere yakın olan tarafınızı bulmak ve diğer tarafları unutmaktır. Ve sanırım benim bir yanım sürekli olarak, tamamıyla dürüst olmanın neresinin yanlış olduğunu merak ediyor " diyerek oyunculuğa nasıl baktığını anlatan Angelina Jolie, " Girl, Interrupted " adlı filmdeki performansı ile En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu dalında Oscar Ödülünün sahibi oldu.
1996-1999 arasında Jonny Lee Miller ile, 2000-2003 yılları arasında da Billy Bob Thornton ile evli kaldı.
Daha sonra 2004 yılında Mr And Mrs Smith filminde hayatının erkeğiyle Brad Pitt tanıştı. 27 Mayıs 2006 tarihinde Shiloh Nouvel Jolie Pitt'i dünyaya getirdi. Shiloh' un İncil' deki anlamı "barış içinde" demek.
Önümüzdeki aylarda yeniden doğum yapacak olan Jolie' nin ikiz beklediği sanılıyor.
Ayrıca Jolie&Pitt çiftinin ; (Kamboçya)Maddox Chivan, (Etiyopya)Zahara Marley ve (Vietnam) Pax Thien isimlerinde 3 evlatlığı var. Çocuklarına "Jolie Pitt" soyadını verdiler.
Vücudunda 13 dövme bulununan Jolie'nin, kolunda Türkçesi "Vahşi yürekli olup da kafeslerde tutulanlar için bir dua..." anlamında bir dövme bulunuyor.
Ağustos 2005'te yardımlarından sonra Kamboçya Başbakanı tarafından Kamboçya vatandaşlığı kazandı.