BIST 2.042
DOLAR 13,40
EURO 15,20
ALTIN 793,39
HABER /  MEDYA

Anadolu Ajansı'na deprem! Bomba istifa!

AK Parti medyasındaki depremden sona Anadolu Ajansı da sarsılıyor. AA Genel Müdürü Kemal Öztürk görevinden istifa etti.

Abone ol

TRT Genel Müdürlüğü'nde yapılan değişikliğin üzerinden sadece birkaç ay geçmeden, Anadolu Ajansı'nda da çarpıcı gelişmeler yaşanıyor. Ajans Genel Müdürü Kemal Öztürk görevinden istifa etti. Öztürk, TBMM Başkanlığı döneminde de Bülent Arınç'la Meclis'te çalışmış, Bülent Arınç'ın AA ve TRT'den sorumlu Başbakan Yardımcısı olmasından sonra da AA Genel Müdürlüğü'ne getirilmişti.

Kulislerde Öztürk'ün istifasını bu akşam AA yönetim Kurulu'na sunduğu, yönetim kurulunun da istifayı kabul ettiği öğrenildi. Akşam saatlerinde "iddia" olarak sosyal medyaya düşen haber ilerleyen saatlerde Ajans'tan yapılan resmi açıklama ile teyit edildi.

ANADOLU AJANSI'NDAN AÇIKLAMA

Anadolu Ajansı Yönetim Kurulu'nca yapılan açıklamada, AA'nın alanında öncü kuruluş haline gelmesinde ve uluslararası bir medya kurumu hüviyeti kazanmasında Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdür Kemal Öztürk'ün büyük katkısı ve emeği bulunduğu belirtilerek, "Anadolu Ajansı, bundan sonra da kuruluş idealini daha ileriye taşımak; dünyanın en büyük 5 haber ajansı arasına grime hedefine doğru kararlılıkla yürümeye devam edecektir" denildi.
      
Yönetim Kurulu'nun yazılı açıklaması şöyle:
      
"Anadolu Ajansı, Türkiye'nin en köklü kurumları arasındadır.  Dünyada ve Türkiye'de yaşanan değişim ve gelişmelere uygun olarak, kendisine kuruluşunun yüzüncü yılında dünyanın en büyük 5 haber ajansından biri olma hedefini belirlemiştir.  '100. Yıl Vizyonu' adı verilen atılım hamlesi çerçevesinde, Anadolu Ajansı'nın sadece Türkçe olan yayını 8 dile çıkarılmıştır. Günlük haber, fotoğraf ve video üretimi ortalama 3 kat artmıştır. 3 yıl öncesine kadar yurt dışında hiçbir abonesi olmayan Anadolu Ajansı'nın bugün 45 ülkede abonesi bulunmaktadır. Türkiye'nin uluslararası markalarından birisi haline gelen kurumumuzun bugün 86 ülkede temsilcisi bulunmaktadır. Faaliyet gelirleri yüzde 71 oranında artmış, tüm teknolojik altyapısını da çağa uyumlu hale getirmiştir.      

Anadolu Ajansı'nın alanında öncü kuruluş haline gelmesinde ve uluslararası bir medya kurumu hüviyeti kazanmasında Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdür Kemal Öztürk'ün büyük katkısı ve emeği bulunmaktadır.     

Sayın Öztürk bugün ilkeleri ve çalışma prensipleri açısından görevinden ayrılmak talebinde bulunmuş, yönetim kurulumuz da bunu saygı ile karşılamıştır. Kurumumuza yaptığı katkılardan dolayı Kemal Öztürk'e teşekkür eder, yeni çalışma yaşamında başarılar dileriz.      

Anadolu Ajansı, bundan sonra da kuruluş idealini daha ileriye taşımak; dünyanın en büyük 5 haber ajansı arasına grime hedefine doğru kararlılıkla yürümeye devam edecektir.   Kamuoyuna saygıyla duyurulur."

TÜM ÇALIŞANLARLA GİZEMLİ TOPLANTI

Başbakanlığı döneminde bir süre Recep Tayyip Erdoğan'ın basın danışmanlığı görevinde de bulunmuş olan AA Genel Müdürü, yarın da saat 14.00'de tüm AA personelini toplantıya çağırdı.

Kemal Öztürk'ün toplantıyı ne amaçla yapacağı konusunda ayrıntı verilmedi. Ancak tüm çalışanlardan toplantıda hazır bulunmaları istendi.  Öztürk'ün toplantı çağrısı da, yine Ankara kulislerinde "veda mı edecek" söylentilerine yol açtı.  Öztürk'ün toplantıda ayrıca, toplu sözleşme konusundaki bir sorunu da çalışanlarla paylaşıp, bu sorunu çözerek görevden ayrılma ihtimali üzerinde duruluyor.  

AA Yönetimi tarafından bu akşam saatlerinde tüm personele gönderilen mailde, Genel Müdür Öztürk'ün kendileriyle toplantı yapılacağı duyurulmuştu.

İŞTE O MAİL


 
MÜCAHİT TÜRKYILMAZ'IN ADI GEÇİYOR

AA Genel Müdürlüğü için Ankara kulislerinde öne çıkan isim ise Mücahit Türkyılmaz.  Türkyılmaz, halen AA yönetim Kurulu üyesi olarak görev yapıyor. 
Yine kulislerde geçen bir başka isim ise Feridun Keşir. 

GENEL MÜDÜR YARDIMCISI GÖREVDEN ALINMIŞTI

Anadolu Ajansı'nda geçen hafta da Genel Müdür Yardımcısı görevden alınmıştı.
AA Genel Müdürü Kemal Öztürk'ün geçen hafta, üç yıldır kurumda çalışan Genel Müdür Yardımcısı Ömer Ekşi'yi görevden aldığı kulislere yayılmış, Ekşi yıllık izne ayrılmıştı.

BASIN YAYIN GENEL MÜDÜRÜ DE DEĞİŞTİ

AA Genel Müdürü Kemal Öztürk'ten hemen önce de, Basın Yayın Genel Müdürü değişmişti.

Davutoğlu hükümetinden önce Bülent Arınç'a bağlı olan, ancak yeni hükümetle birlikte Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan'a bağlanan Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü'nde de, Genel Müdür Murat Karakaya görevden alınarak, Başbakan Müşavirliği görevine atanmıştı. Karakaya'nın yerine ise, Başbakanlık Kamu Diplomasisi Koordinatörü Cemalettin Haşimi getirilmişti. Haşimi'nin Kamu Diplomasisi Koordinatörlüğü ile Basın Yayın Genel Müdürlüğü görevlerini birlikte yürüteceği belirtilmişti.

DEPREM AKŞAM VE STAR GRUPLARINDA BAŞLAMIŞTI

Ethem Sancak'ın patronajındaki Star ve Akşam gruplarının en önemli isimleri olan Mustafa Karaalioğlu, Yusuf Ziya Cömert ve Mehmet Ocaktan geçtiğimiz hafta görevden alınmıştı. Görevden almalar AK Parti medyasında operasyon yorumlarına konu olurken işten çıkartmaların devam edeceği iddia edilmişti.

KEMAL ÖZTÜRK KİMDİR?

Kemal Öztürk, 1969 yılında Ağrı'da doğdu. İlk ve orta öğrenimini Sakarya'da tamamladı. Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi'nden mezun oldu.

1990 yılında değişik dergilerde makaleler yayınlayarak yazı hayatına girdi. 1995 yılında profesyonel gazetecilik mesleğine başladı. Televizyon haberciliği ve belgesel yönetmenliği yaptı. Yerli ve yabancı televizyon kanallarında çok sayıda belgeseli yayınlandı. Bir süre yurt dışında dil eğitimi aldı, belgesel alanında araştırmalar yaptı.

2003 yılında TBMM Başkanı İletişim Danışmanı oldu. 2005 yılında TBMM Başkanı Başdanışmanlığına getirildi. Son olarak Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Basın Danışmanlığını yapan Kemal Öztürk, 2011 yılı Şubat ayında bu görevinden ayrıldı. 3 Ağustos 2011 tarihinde Anadolu Ajansı Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdür olarak atandı.

Siyasal iletişim, yakın tarih, şehir iletişimi, politik tarih ve iletişim alanlarında çok sayıda makale ve kitapları yayınlandı. Evli ve üç çocuk babasıdır.

kemal-ozturk.jpg

ÖNCEKİ HABERLER
Oğlunu 4 yıl gizli bölmede sakladı
Oğlunu 4 yıl gizli bölmede sakladı
Yeni Honda City, Ne İstediğini Bilenlere
Yeni Honda City, Ne İstediğini Bilenlere
Prof. Dr. Osman Öztürk kimdir?
Prof. Dr. Osman Öztürk kimdir?
Polis uyardı bu kadınlardan uzak durun
Polis uyardı bu kadınlardan uzak durun
Kaçırılan çocuğu akıllı telefon kurtardı
Kaçırılan çocuğu akıllı telefon kurtardı
İstanbul'da Kobani eylemine polis müdahalesi!
İstanbul'da Kobani eylemine polis müdahalesi!
Ergin ve Kütahyalı muhabiri işinden etti
Ergin ve Kütahyalı muhabiri işinden etti
5 ilde elektrik kesintisi
5 ilde elektrik kesintisi
Putin'den Türkiye'ye doğalgaz indirimi
Putin'den Türkiye'ye doğalgaz indirimi
İranlı bakan: Dolar yerine TL kullanalım!
İranlı bakan: Dolar yerine TL kullanalım!