HABER /  POLİTİKA

Altan Tan'dan PKK'ya tepki!

Meclis'te basın toplantısı düzenleyen BDP'li Altan Tan, PKK’nın sözde asayiş timi hakkında konuştu

Altan Tan'dan PKK'ya tepki!

BDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan, PKK’nın sözde asayiş timinin yaptığı yol kesme, kimlik sorma, adam kaçırma gibi olayları doğru bulmadığını, bunların sürecin ruhuna uygun olmadığını söyledi.

Tan, Meclis’te basın toplantısı düzenledi. Yeni anayasada dört partinin uzlaşmasının mümkün olmayacağının görüldüğünü belirten Tan, yeni bir anayasa yapılmak isteniyorsa, dünyadaki en gelişmiş demokrasilerin kriterlerine uygun bir anayasa paketinin Meclis’e getirilmesi gerektiğini ifade etti. CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu’nun, ’Getirin demokratikleşme paketini destek vereceğiz’ yönündeki sözlerini anımsatan Tan, “Diktatörlerin anayasasından kurtulmak isteyen milletvekilleri buna destek verecek ve Türkiye halkı bu musibetten kurtulmuş olacak” dedi.

Anayasa Uzlaşma Komisyonunda uzlaşma noktasındaki mantığının bittiğini savunan Tan, “Kendimi kurtarayım, halkı uyutayım, seçimleri atlatayım diyorsanız takke düşmüş kel görünmüştür” dedi.

'SOKAKTA YAPILMASI GEREKEN MİTİNGLER ORADA YAPILIYOR'

Tan, basın toplantısında soruları da yanıtladı. Bir soru üzerine partilerin grup toplantılarının mantığına uygun yapıldığına şimdiye kadar şahit olmadığını belirterek, “Tiyatroya döndü, tezahüratlar yapılıyor. Sokakta yapılması gereken mitingler orada yapılıyor ve sürekli küfrediliyor” dedi.

'MEZARLIK GİZLİ YAPILACAK BİR ŞEY DEĞİL'

Tan, PKK’nın sözde asayiş timinin yol keserek kimlik sormasına ilişkin soruya, bunu doğru bulmadığını söyledi. Tan, ”Türkiye’de barışı, demokratikleşmeyi konuşuyorsak, hala mevcut idareyi çözüm noktasında tanıyorsak, parlamentoyu meşru çözüm yeri olarak görüyorsak, biz bu meşruiyet içerisinde hareket etmek zorundayız. Bir yandan barışı konuşurken, bir yandan çatışma, ikili yönetim, farklı davranışlar, bunlar sürecin dili değil ama bunları parti araştırıyor” dedi. PKK’nın mezarlık açmasına ilişkin soru üzerine Tan, “Mezarlık çok gizli yapılacak bir şey değil. İnşaatı bile birkaç aylık süreç. Devletin bilgisi dahilinde gelişen bir süreç ama yol kesme, kimlik sorma, adam kaçırma, sürecin ruhuna uygun değil” diye konuştu.

Tan, CHP ve MHP’nin yerel seçimlerde ittifak yapacaklarına ilişkin haberlerin anımsatılması üzerine ilkesel olarak partilerin seçime dönük ittifak yapabileceklerini söyledi.

PKK LİCE'CE ŞEHİTLİK AÇTI

Diyarbakır'ın Lice İlçesi'ne bağlı Yolçatı Köyü kırsalında, yaklaşık 2 ay önce yapımına başlanan ve 170 PKK'lı mezarının bulunduğu "PKK Şehitliği", yaklaşık 5 bin kişinin katıldığı törenle açıldı.

4386.20130716165025.jpg

Yorumlar 91 yorum