BIST 11.156
DOLAR 33,04
EURO 35,94
ALTIN 2.551,00
HABER /  DÜNYA

Almanya'da FETÖ'yü ihbar edene casus suçlaması

ALMANYA Türkiye'ye yönelik skandal politikalarını sürdürüyor.. Ülkede terörist sayılan ya da izlemeye alınan örgütler listesinde FETÖ yine yer almadı. FETÖ ya da PKK’lıları ihbar edenlere ise casusluk suçlamasıyla dava açılıyor.

Abone ol

Alman iç güvenlik servisi Anayasayı Koruma Teşkilatı'nın “izlemeye alınan ya da terörist ilan edilen örgütler, ülkeler” listesi açıklandı. Raporda, terör örgütü PKK geniş yer aldı ve “Bu örgüt, ikili bir strateji uyguluyor. Bir yandan terör eylemlerine başvurulurken, şehirlerde de barışçıl bir strateji izleyen organları var” denildi. PKK'nın geçen yıl Almanya'da 10 milyon Euro'dan fazla para topladığı da belirtildi.

Türkiye de 'izlenen ülke' 

Ancak raporda FETÖ yine yer almadı. Yerine, FETÖ'yü izleyen Türkler'in davranışları raporlandı. Raporda Türkiye ise “istihbarat faaliyeti yürüttüğü için izlenen ülkeler” sınıfında yer aldı.

Almanya'da bir süredir PKK ya da FETÖ'cüleri bulup Türkiye'ye ihbar edenlere ‘casusluk'tan dava açılıyor. Hatta, Türk Bayrağı'nı yakan bir PKK yandaşını ihbar eden, Kuzey Ren Vestfalya'daki bir Türk'e soruşturma başlatıldı.

PKK, Avrupa'yı üs olarak kullanıyor 

Avrupa Polis Teşkilatı Europol'ün her yıl yayımladığı “Avrupa Birliği Terörizm Durumu ve Trendi 2020 Raporu”nda bölücü terör örgütü PKK'nın Avrupa'daki faaliyetleri gözler önüne serildi. Raporda, PKK'nın kıtayı adeta ihtiyaçlarını karşılamak için bir üs olarak kullandığı belirtildi. Terör örgütünün en etkin olduğu ülkeler Belçika, Almanya, İsviçre, Fransa ve Avusturya olarak sıralandı. Örgütün Romanya ve Macaristan gibi birçok Avrupa ülkesinde de para topladığı vurgulandı. Raporda ayrıca DHKP-C'nin de Avrupa'da kurduğu yapılanma ile Türkiye'deki faaliyetleri için silah, malzeme ve para tedarik ettiği belirtildi.