BIST 1.365
DOLAR 8,11
EURO 9,79
ALTIN 464,56
HABER /  DÜNYA

Alman havayolu devi Lufthansa 2020 yılında 6,7 milyar euro zarar etti

Lufthansa Grubu, tasarruf tedbirlerine rağmen geçen yıl net kaybının küresel seyahat kısıtlamalarına yol açan koronavirüs salgını nedeniyle 6,7 milyar euroya yükseldiğini duyurdu.

Abone ol

Alman hava yolu şirketi Lufthansa Grubu'ndan yapılan açıklamaya göre, grubun 2019'da 36,42 milyar euro olan gelirleri, geçen yıl yüzde 63 azalarak 13,6 milyar euroya geriledi. 2019'da 1,2 milyar euro kar açıklayan grubun net zararı geçen yıl 6,7 milyar euro oldu.

Grubun, 2019'da 2,03 milyar euro olan ana kazanç göstergesi faiz ve vergi öncesi düzeltilmiş karı da geçen yıl 5,45 milyar euro zarara döndü.

Şirketin 2020 sonunda 10,6 milyar euroluk likiditeye sahip olduğu belirtiliyor.

Yolcu kaybı
Lufthansa'nın toplam yolcu sayısı, 2020'de bir önceki yıla göre yüzde 75 azaldı. Bu yıl için daha düşük bir faaliyet zararı hedefleyen Lufthansa Grubu, aşıların yaygınlaşması ve kısıtlamaların hafifletilmesiyle bazı rotalarda talebin toparlanacağı öngörüsü taşıyor.

"En zorlu yıl''  
Lufthansa Üst Yöneticisi (CEO) Carsten Spohr, konuya ilişkin değerlendirmesinde, 2020'nin müşterileri, çalışanları ve hissedarları için şirketin tarihindeki en zorlu yıl olduğunu belirterek, "Seyahat kısıtlamaları ve karantina uygulamaları, hava yolculuğu talebinde benzersiz bir düşüşe yol açtı. Uluslararası olarak tanınan dijital aşılama ve test sertifikaları, seyahat yasakları ve karantina yerine geçmeli." ifadelerini kullandı.

Hükümet iflastan kurtarmıştı
Lufthansa, Kovid-19 salgını nedeniyle neredeyse iflas etme noktasına gelmişti. Alman hükümeti, Haziran 2020'de 9 milyar euro kurtarma paketi sağlayarak şirketi iflastan kurtarmıştı. Şirket, Kovid-19 salgınının hava ulaşımı sektöründe oluşturduğu talep daralması nedeniyle yeniden yapılanmaya giderek 22 bin çalışanını işten çıkaracağını duyurmuştu.

ÖNCEKİ HABERLER
Kısa çalışma ödeneği bitiyor mu son ödeme ne zaman?
2021 kandil tarihleri Miraç Kandili ne zaman idrak edilir?
Sinekler ve hamam böcekleri koronavirüs taşır mı? Profesör açıkladı
Masumiyet İrem Orhun kimdir gerçekte kim oynuyor adı ne?
Hatice Cengiz: Son rapor veliahta bir sorumluluk yüklüyor
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Millet İttifakı'na sert tepki! 40 yamalı bohça
MSB: Suriye'den Türkiye'ye girmeye çalışan 2'si PKK'lı 9 kişi yakalandı
Cemre nedir neye benzer? 2021 Cemre düşme sırası
Dolar ve euronun ateşi çıktı! Dolar rekora gidiyor, euro 9 lirayı aştı
Destek devam ediyor! Türkiye'den KKTC’ye 20 bin doz Sinovac aşısı daha
Yorumlar