BIST 4.874
DOLAR 18,63
EURO 19,41
ALTIN 1.051,84
HABER /  GÜNCEL

Alevilere satanist diyen müftü

Devletin müftüsünün alevileri tanımlaması şok etti. Müftüye göre aleviler...

Abone ol

Erzincan Tercan Lisesi 3. sınıf öğrencilerine 28 Kasım Çarşamba günü verilen din dersinde Alevilerin aşağılandığı belirtildi. Öğretmeni olmadığı için ilçe müftüsü Abdullah Bora'nın girdiği derste, bir Sünni öğrencinin "Alevilerin yaşam tarzı" hakkında bilgi almak istemesi üzerine, müftünün Alevilere ağır suçlamalarda bulunduğu öğrenildi.

Derste bulunan Alevi öğrenci Gencay Coşar , "Öğretmenimiz, 'Aleviler eğer namazı, orucu, peygamberi kabul ediyorlarsa ben onlardan daha Aleviyim' dedi. Caferilerin namaz kıldığını, oruç tuttuğunu söyledi. 12 imam orucundan, cemevlerinden bahsetmedi ve eksik bilgi verdi. Daha sonra bir kısım Alevilerin namaz kılmadığını, oruç tutmadığını, gâvur, satanist, din dışı olduklarını söyledi" dedi. Coşar, derste öğretmene herhangi bir tepki gösteremediğini, kendisinin dışında 2 Alevi arkadaşının daha olduğunu belirtirken "Diğer iki arkadaşım korkuyorlar, fazla büyütmek istemediler olayı. Ama ben çok rahatsız oldum ve eve gidince babama anlattım" dedi.

AİLELER KORKUYOR

Coşar, okul müdürünün kendisini odasına çağırttığını ve "Büyüklerini ikna et, olay büyümesin. Sen yanlış anlamışsındır" dediğini söyledi. Coşar, "Ama kabul etmedim. 'Ben doğru anladım hocam ve bu olayın üzerinin kapanmasını istemiyorum' dedim" bilgisini verdi.

Baba Ali Coşar ise oğlunun olayı kendisine anlatması üzerine okula giderek, müdür ile görüştü. Kendisine oğlunun konuyu yanlış anladığının söylendiğini aktaran Coşar, "Hocam nasıl olur? Benim oğlum 16 yaşında, küçük değil... Dersini de dinliyor ve öğretmeninin ne söylediğini duymuş, anlamış" dediğini belirtti.

Coşar, müftüyle yüzleşmek istediklerini ancak buna olanak tanınmadığını söylerken, Cem Vakfı'nın Erzincan şubesinin de kendilerine destek verdiğini, yaşanan sürece tanık olduklarını vurguladı.

Kaynak: Cumhuriyet