BIST 1.379
DOLAR 8,09
EURO 9,74
ALTIN 461,90
HABER /  GÜNCEL  /  YEREL

Alacak parası olmayınca bu işe başladı! 12 saatte 1 tane yapıyor

Demirören Haber Ajansı

ANTALYA'da bedensel engelli Sabri Cengiz (58), 35 yıl önce çok sevdiği kuşlarına kafes alacak parası olmayınca kafesi kendisi üretmeye başladı.

Abone ol

Antalya'da oturan Sabri Cengiz, 1 yaşındayken ateşli hastalık geçirdi ve belden aşağısı felç oldu. Bacaklarını kullanamayan Cengiz, çocukluğunda saka kuşlarına ilgi duymaya başladı. Kuş sevgisinin hayata bağladığı Cengiz, zamanının büyük kısmını onlarla geçirdi. Farklı işlerde çalışıp biriktirdiği paralarla kuşlarına kafes alan Cengiz, parasız kalınca kendisi kafes yapmaya başladı.

Tamamen el işçiliğiyle ürettiği ahşap kafeslerin satıldığını gören Sabri Cengiz, zamanının büyük kısmını bu işe ayırdı. 35 yıldır her gün kafes yapmak için 15 metrekarelik dükkanına gelen Cengiz, tek tek delikler açtığı ahşaplara telleri büyük titizlikle geçiriyor. 12 saatte 1 adet kafes üreten Cengiz, bunları 50 ile 75 lira arasında değişen fiyatlarla satarak geçimini sağlıyor.


"Geçimimi bu işle sağlar oldum"
Ürettiği kafeslerin yalnızca saka kuşlarına uygun olduğunu, sakaların metal kafesleri sevmediğini anlatan Sabri Cengiz, kafeste kuş beslemenin de artık eskisi kadar ilgi görmediğini söyledi. 35 yıldır geçimini sağlamak için kafes ürettiğini anlatan Cengiz, “Kuşlara tutkum nedeniyle kafes alırdım. Ancak bir gün param olmadı ve kafes alamadım. Kendi kafesimi kendim yaptım. Arkadaşlarım 'Satalım mı?' dedi. Kafesi sattık, baktım ilgi de var. Sonra kafes üretmeye başladım. 35 yıl geçmiş üzerinden. Geçimimi bu işle sağlar oldum" dedi.

ÖNCEKİ HABERLER
Mesut Özil'in Fenerbahçe için yaptığı indirim ortaya çıktı
Samsun'da yılbaşı gecesi hayatı karardı: ayağa kalkmakta bile zorlanıyorum
Suriye Devlet Başkanı Esad, İsrail'le anlaşma masasına mı oturdu?
Resmi Gazete'de yayımlandı! TÜBİTAK'ın 90 proje personeli alımında başvuru süresi 3 Şubat'a uzatıldı
Joe Biden yönetimine giren ikinci Türk Özge Güzelsu oldu
Tuzla'da feci kaza! Kontrolden çıktı bariyerlere savruldu
Pendik’te denizden erkek cesedi çıkarıldı
ABD Başkanı'nın kızı Ashley Biden hızlı başladı: Ivanka gibi olmayacağım
Halime: Eşim, babamı ve eniştemi öldürdü, beni de siyanür içirmekle tehdit etti
Kastamonu'da yaşandı! Öldü diye morga kaldırılan işçi tekrar canlandı
Yorumlar