BIST 9.583
DOLAR 32,53
EURO 34,65
ALTIN 2.497,27
HABER /  GÜNCEL

AK Parti'nin ayaklarını kesmek istediler

MİT eski Müsteşar Yardımcısı Cevat Öneş, Hakan Fidan'ı KCK şüphelisi yapan soruşturmayı yorumladı..

Abone ol

"Bu olay AK Parti'ye, siyasete yapılan bir darbe girişimidir. AK Parti'nin ayakları kesilmek istenmiştir."

Bu sözler MİT eski Müşteşar Yardımcısı Cevat Öneş'e ait.

MİT eski Müsteşar Yardımcısı Cevat Öneş, 5 MİT yöneticisinin şüpheli sıfatıyla ifadeye çağrılmasıyla ortaya çıkan krizi Yeni Şafak'tan Murat Aksoy'a değerlendirdi.

İşte işin uzmanından çarpıcı analizler...

SAVCININ YAPTIĞI DARBE GİRİŞİMİ

Dosyanın içeriğini bilmiyoruz ama savcının yaptığı siyasete ve AK Parti'ye darbe girişimidir. MİT Müsteşarı Hakan Fidan, Başbakan Erdoğan'ın en güvendiği bürokratlardan birisidir. Kürt sorunun çözülmesi için AK Parti büyük bir siyasi risk almış ve bazı görüşmeleri MİT yürütmüştür. Bir kere, bu görüşmelerin Başbakan'ın bilgisi olmadan yapılması mümkün değildir. Zaten konuşmalarda da bu açıktır. Eğer savcılık bu konuda bazı soruları aydınlatmak istiyorsa, bunu yapmanın başka yolları da vardır. Ne yazık ki, bu olayda savcılık makamı yetkisini aşarak siyasi bir tasarrufu yargılamaya kalkmıştır.

SAVCILIK BUNU NASIL BİLMEZ?

Bakın MİT Yasası var. Bu MİT'in özel yapısına uygun bir kanundur. Bunun savcılık makamı tarafından bilinmemesi mümkün mü? MİT Müsteşarı'ndan alınması gereken bir bilgi varsa onu kendisiyle önceden iletişime geçerek, makamında ziyaret ederek alabilirdi.

BAŞBAKAN GEREKENİ YAPTI

Bence AK Parti iktidarını kuşatmak isteyen güçlere karşı Başbakan yapması gerekenleri yapmıştır. Çünkü bu olay bir süredir adım adım geliyordu.

İKTİDARI KUŞATMAK İSTEYENLER VAR

Son dönemde emniyet kaynaklı olduğu belli olan PKK-Devlet, PKK-MİT ilişkisi olduğu, PKK'nın MİT tarafından kurulduğu yönünde haberler, yorumlar okuyoruz. Bu haber ve yorumlar yapılarak Hakan Fidan'ın bu gerçeği açığa çıkarmadığı, bunun üzerini örttüğü gibi bir izlenim yaratılıyor. Yani Hakan Fidan ve MİT üzerinden AK Parti iktidarını kuşatmak isteyen bir güç var. Bu olay bu süreçte bir adımdı. Daha önce Uludere'de de benzer şey oldu. Bu olay bir yönüyle ikinci Uludere olayıdır. Ama geri tepti. Bence Başbakan Erdoğan, kurulmak istenen 'vesayeti' kırmıştır. Bu Türkiye ve demokrasi için çok çok önemlidir.

KADROLAŞMA DEŞİFRE OLDU

Bu kriz bürokrasi alanında ciddi bir sorunun olduğunu gösterdi. Özellikle emniyet ve yargı alanında ciddi bir sorun ve kadrolaşma olduğu ortaya çıktı. Savcı karar alıyor, onun üstünün haberi yok. Soruşturmayı medyadan öğreniyor. Hükümetin bu konuda bazı düzenlemelere gideceğini düşünüyorum.

KCK'YA SIZMAK MİT'İN BAŞARISIDIR

İstihbarat teşkilatının görevi nedir? Şimdi KCK eğer PKK'nın bir şemsiye örgütüyse, yasadışıysa bu örgüte içine sızmak MİT'in görevidir. Sızanların örgütü yönetmesi, eylemlere engel olması, bu iddialar gerçek olamaz. Örgütün içine sızmış elemanların eylemeleri engellememesi, bilgi vermemesi düşünülemez.

MİT GÜÇLENECEK

Bu olaydan siyaset gibi MİT de güçlenerek çıkacaktır. MİT şu anda hükümetin ve AK Parti'nin en güvendiği kurumlardan birisidir. Hakan Fidan da öyledir. Türkiye askeri vesayeti gerilettikten sonra siyasetin üzerinde başka bir vesayeti kabul edemez.

Bu son olay sanki emniyetle MİT arasındaki bir çekişmenin devam ettiği sonucu ortaya çıkarıyor. Ki bu kabul edilebilir değildir.