HABER /  GÜNCEL

AK Partili başkanı 'kadın kılığına' girerek katletmiş!

Diyarbakır'da AK Parti Lice İlçe Başkan Yardımcısı Orhan Mercan'ı 30 Haziran'da katleden PKK'lı terörist Kemal Polat'ın, kadın pardösüsü giyip başörtü takarak saldırıyı düzenlediği ortaya çıktı.

DİYARBAKIR'da, AK Parti İlçe Başkan Yardımcısı Orhan Mercan'ın teröristlerce öldürülmesine ilişkin soruşturma kapsamında tutuklanan sanık Kemal Polat'ın, saldırıyı, kadın kıyafeti giyerek gerçekleştirdiği belirtildi.

AK Parti Lice Başkan Yardımcısı Orhan Mercan'ın 30 Haziran'da terör örgütü PKK mensuplarınca evinin önünde uğradığı saldırı sonucu hayatını kaybetmesine ilişkin yürütülen soruşturma tamamlandı. Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan ve olayın faili olduğu belirlenen terör örgütü PKK üyesi Kemal Polat hakkında 2 kez ağırlaştırılmış müebbet ve 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası istenen iddianame, 10. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edildi.

Orhan Mercan, evinin önünde uğradığı silahlı saldırıda hayatını kaybetmişti.

VÜCUDUNDA 12 MERMİ DELİĞİ TESPİT EDİLDİ

Otopsi tutanağına da yer verilen iddianamede, şu ifadeler yer aldı:

"Ölü muayene ve otopsi tutanağına göre, maktul Mercan'ın vücudunda 12 ateşli silah giriş ve çıkış deliği tespit edilmiştir. Ölümün ateşli silah mermi çekirdeği yaralanmasına bağlı kafatası kemik kırıkları ile beyin kanaması, beyin doku harabiyeti, iç organ yaralanması ve iç dış kanama sonucu meydana gelmiş olduğu kanaatine varılmıştır. Olay yeri incelemeleri sırasında 4 kovan bulunmuş olup ateşli silahın 9 mm çapa sahip olduğu, kovanların 6136 sayılı yasaya göre yasak niteliğe haiz olduğu uzmanlık raporuyla tespit edilmiştir."

KADIN KIYAFETİ GİYMİŞ

Lice Cumhuriyet Başsavcılığında olay ve sanığa ilişkin bilgi veren gizli tanık "Kilit" ifadesinde şu bilgileri paylaştı:

"Sanık Kemal Polat'ı Mulla Mahallesi 9. Sokak civarında gördüm. Üzerinde koyu renkli uzun kadın pardösüsü, başında yüzünün çoğunu örtecek şekilde siyah renkli başörtüsü vardı. 11. Sokak'tan gelerek 9. Sokak aşağısına doğru koşarak gidiyordu. Sonra Mercan'ın vurulduğunu öğrendim. Bu kişiyi gördüğümde Mercan'ın vurulduğu yere yakındı ve hızla uzaklaşıyordu. Kesin ve net olarak teşhis ediyorum."

KIYAFETLERDE DNA KALINTISI VE BARUT İZİ ÇIKTI

Gizli tanık "Kilit"in ifadesinin ardından sanık Polat'ın evinde gözaltına alındığı belirtilen iddianamede, evdeki kadın hırkası ve pardösüsüne de el konulduğu kaydedildi.

İddianamede, Polat'ın evindeki aramada ele geçirilen 2 kadın kıyafetinden birinde zanlıya ait DNA kalıntıları, diğerinde ise atış artıklarına rastlanıldığı bildirildi.

KIRSALDA SİLAH EĞİTİMİ ALMIŞ

Sanık Kemal Polat'ın birbiriyle çelişen beyanlarda bulunduğu aktarılan iddianamede, "Sanığın ifadelerinde bilgi edinmelerine başvurulan kişilerin ifadeleriyle çelişmektedir. Olaydan sonra elde edilen telsiz görüşmelerinde saldırının terör örgütü PKK/KCK adına gerçekleştirildiği hususunun belirtilmesi, neticesinde şüphelinin PKK'nın kırsal alan yapılanmasında silahlı ve ideolojik eğitim alarak Lice'ye geldiği, üst düzey yöneticilerinin talimatları doğrultusunda saldırıyı gerçekleştirdiği kanaatine varılmıştır." ifadeleri kullanıldı.

İSTENEN CEZA

İddianamede, tutuklu sanık Polat hakkında "devletin birligini ve ülke bütünlüğü bozmak", "tasarlayarak öldürmek" ve "ruhsatsız ateşli silahlarla mermileri satın alma, taşıma veya bulundurmak" suçlarından 2 kez ağırlaştırılmış müebbet ve 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası isteniyor.
 

ÖNCEKİ HABERLER
PKK'lı teröristler kadın temizlik işçisine saldırdı
Barzani'ye büyük şok! Bağdat yönetimi düğmeye bastı
Bomba iddia! ABD, Türkiye'ye 'elçini çek' mi diyecek?
Son dakika! Suriye'de Rus savaş uçağı düştü!
Yunan polisi Türkiye sınırında dehşet saçtı
Şeyma Subaşı namazı bıraktın mı sorusuna yanıtı ile dillerde
Yorumlar 4 yorum