BIST 9.814
DOLAR 32,36
EURO 34,43
ALTIN 2.438,65
HABER /  SEÇİM

AK Parti seçmeni ne istiyor?

ORC'nin başındaki isim Pösteki: AK Parti seçmeni, Başbakan'ın “Reis’i başkan yapalım” söylemini bekliyor. O zaman 367 konuşulur.

Abone ol

ORC Araştırma Başkanı Mehmet Murat Pösteki, araştırmalar ışığında, "AK Parti'nin tek başına iktidar" göründüğünü belirterek "HDP barajı geçse de, geçemese de bu gerçek değişmiyor. Zaten HDP de barajı geçemiyor" dedi.

Son genel ve yerel seçimleri en yakın tahmin eden araştırmacılardan olan Pösteki, Akşam'ın haberine göre, 7 Haziran'a ilişkin şu tespitleri yaptı: Mayısta AK Parti yüzde 47.5 çıkmıştı, o seviyelerde görünüyor. HDP'nin barajı geçip geçmemesi, sadece anayasa'yı referanduma götürme çoğunluğu olan 330'un üzerini etkiliyor. HDP; Diyanet, Kabe, Kudüs'le ilgili açıklamalarla, dindar ve muhafazakar Kürt seçmeni kendisinden uzaklaştırdı. CHP'de 60-65 civarında Alevi adayın seçilebilecek sıralarda yer alması, bu partiden kaymaları önlendi.

BABAM BiLE iNANMIYOR

HDP barajı geçemezse, CHP yüzde 30'ları bulamazsa 'Seçimlerde hile yapıldı' diyecekler. CHP'nin açıkladığı vaatlere kimsenin bir itirazı yok. Benim babam da emekli, o da 'Güzel' diyor ama bunların olmayacağını da biliyor, samimi görmüyor.

Özellikle AK Parti seçmeninin Başbakan Davutoğlu'ndan beklentisi "Reis'i başkan yapalım" söylemini kullanması. Bu durumda, AK Parti'nin oyları yüzde 50'lere doğru yükselebilir. O zaman da 367'ler konuşulmaya başlanır.