BIST 10.479
DOLAR 32,27
EURO 34,90
ALTIN 2.426,04
HABER /  MEDYA

Hürriyet'ten o sözler için açıklama geldi

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun Hürriyet Gazetesi'ne yönelttiği eleştirilere karşı gazete bugün "Zorunlu Açıklama" başlığıyla bir açıklama yaptı.

Abone ol

Hürriyet'in açıklamasında hem Cumhurbaşkanı'nın Mursi'nin idam kararıyla ilgili haberde kasıt olmadığı hem de şehit edilen Savcı Kiraz haberinde kullanılan fotoğraf için Davutoğlu'nun danışmanın gazet baskıya girdikten sonra gazeteyi aradığına dikkat çekildi. 

İŞTE O AÇIKLAMA:

Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan, önceki gün İstanbul’da SETA Vakfı’nda yaptığı bir konuşmada şu sözleri sarf etti:

“Benim resmimi koyuyor, altına da Mısır Cumhurbaşkanı Mursi’ye istenen idam cezasını yüzde 52 ile seçilen Cumhurbaşkanı’na idam başlığıyla veriyor. Bu ne demektir? Bunu herkes anladı. Sıra sende demektir...”

Erdoğan’ın sözünü ettiği haber internet sitemizde 16 Mayıs Cumartesi günü yayımlanmıştır ve Cumhurbaşkanı’nın o gün yapmış olduğu “Yüzde 52 oy aldı, idam kararı verildi” şeklindeki açıklamasını aktarmaktadır. Bu sözler haberin başlığında tırnak içinde kullanılmıştır. Kendi açıklaması olduğu için başlığın hemen üstünde Cumhurbaşkanı’nın fotoğrafına da yer verilmiştir. Erdoğan’ın ima ettiği husus Hürriyet editörlerinin aklının ucundan bile geçmemiştir.

GAZETE BASKIYA GİRMİŞTİ

Bir diğer nokta, Başbakan Sayın Ahmet Davutoğlu’nun DHKP-C teröristleri tarafından şehit edilen Savcı Mehmet Emin Kiraz’ın başına tabanca tutulduğunu gösteren fotoğrafın kullanılmaması için Hürriyet’e gece yarısı yaptıkları bir ricanın karşılıksız bırakıldığı iddiasıdır.
Başbakan’ın bir danışmanının o hadiseden sonra Ankara Temsilcimiz Deniz Zeyrek’i bu talebi iletmek üzere aradığı doğrudur. Ancak bu telefon gazete baskıya girdikten bir hayli süre sonra, sabaha karşı 02.00’de açılmıştır. O esnada gazetemizin baskısı büyük ölçüde tamamlanmıştı.
Kamuoyuna saygıyla duyururuz.