HABER /  GÜNCEL

Adnan Hoca'yı şok eden mahkeme kararı

Kendisine hakaret eden binlerce kişiye davalar açan Adnan Oktar, bir hakimin dikkati sayesinde tüm bu davalar geriye çekilmeye başlandı.

"Cezai ehliyeti yoktur" raporu olan Adnan Oktar, artık açtığı davalarla kendisine hakaret ettiğini iddia ettiği kişilerden tazminat alamayacak.

Adnan Hoca olarak bilinen Adnan Oktar, 10 yıldan bu yana vatandaşlara avukatları aracılığıyla binlerce hakaret davası açtı. Bu davaların bir kısmı sonuçlandı ve Oktar tazminat kazandı. Ancak bir hâkim Adnan Hoca'nın 28 yıl önce almış olduğu "Cezai ehliyeti yoktur" raporunu hatırlayınca işler karıştı. Görevi kötüye kullanmakla suçlanacaklarından korkan avukatlar, yüzlerce davayı geri çekmeye başladı.

HÂKİMİN DİKKATİ

1987'de çete suçundan yargılanan Oktar'ın Adli Tıp Kurumu'nca verilen "Cezai ehliyeti yoktur" raporunu hatırlayan hâkim, bu raporun söz konusu mahkemeden istenmesine karar verdi. Bunun üzerine Oktar'ın avukatları, şikâyetten vazgeçtiklerini bildirdi. Adnan Oktar'ın açtığı davalara bakan diğer mahkemelerin hâkimleri de bu raporu isteme kararı aldı. Bu gelişme üzerine Oktar'ın avukatları, davalarından vazgeçtiklerini belirten dilekçe vermeye başladı.

ANCAK VASİ DAVA AÇABİLİR

Açılan ve sanık aleyhine sonuçlanan her hakaret davasında avukatlara 1500 lira avukatlık ücreti sanık tarafından ödeniyor. Ardından açılan tazminat davasında da avukatlar aynı miktarda parayı sanıktan alıyor. Hukukçular, bir kişinin cezai ehliyetinin bulunmadığına dair raporun olması halinde ancak vasi aracılığıyla dava açılabileceğini belirtirken, avukatların kanunen bu davalarda vekillik yapamayacaklarının da altını çizdi.

ÖNCEKİ HABERLER
İşte kadınların en uzun yaşadığı il
Tarsus'da bisikletli oryantiring yarışı
Elazığ'da 15 bir çiçek tohumu dağıtıldı
İran adeta Türkiye'ye yalvarmış!
İlaç kullananlara sarımsak uyarısı
Efsane cuma indirimleri 2019 kaç gün sürecek Kara cuma bitiş tarihi
Yorumlar 5 yorum