BIST 1.569
DOLAR 7,40
EURO 8,98
ALTIN 445,92
HABER /  YEREL

Adana'da fiyatı yüzde 180 arttı! 1 saat içinde tükeniyor

ADANA'da son yıllarda dana memesi ve koyun kulağına ilgi artınca fiyatlarına da zam geldi. Dana memesi %180, koyun kulağı %100 zamlandı. Ürünler Avrupa'dan ilgi olduğunu belirten Kasaplar Odası Başkanı Saruhan Yağmur yakında ihracat yapacaklarını belirt.t

Abone ol

Sakatat kültürünün yaygın olduğu Adana’da bu kategoride şırdan, mumbar, karın, kırkkat gibi ürünler öne çıkarken son yıllarda ise Adana Kasaplar Çarşısı’nda dana memesi ve koyun kulağına olan ilgi arttı. Dana önce kasaplar tarafından çöpe atılan kulak ve meme, özellikle fiyat ve lezzet yönünden bazı kişiler tarafından kabul gördü. 2018 yılında 2,5 lira olan dana memesinin kilogram fiyatı şimdilerde 7 liradan, 5 lira olan koyun kulağının kilogram fiyatı ise 10 liradan satışa sunulurken, ürünlere olan ilgi de günden güne artıyor. Kulak ve dana memesindeki en büyük sıkıntının günlük yeterli stok sağlanamaması olduğunu dile getiren Adana Kasaplar Odası Başkanı Saruhan Yağmur, stoklar arttıkça satışların tavan yapabileceğini söyledi.

Adanalılar tarafından meme ve kulağın lezzetinin sevildiğini belirten Saruhan Yağmur, Avrupa ülkelerinde de sakatata ilginin arttığını, dana memesi ve koyun kulağının merak edilmeye başlandığını vurguladı. Türkiye’den Avrupa’ya büyükbaş hayvanların penisine kadar ihracat yapıldığını kaydeden Yağmur, “İleride kulak ve meme ihracatı da başlayabilir. İki ürün de çok lezzetli. Kavurması, ızgarası, haşlaması oluyor. Sizler de görüyorsunuz. Kasaplar Çarşısı’nda bu iki ürün de erkenden bitiyor. Şu an çarşıda iki kulak, iki meme kalmış. Bir saat içinde bunlar da biter. Çünkü rağbet çok fazla. Fiyatlar da artıyor haliyle." dedi.

,

"Çarşıda günde 150 kilogramı aşkın kulak ve meme satılıyor"
Sözlerinin devamında Yağmur "Eskiden ücretsiz verdiğimiz ürünler şimdi 7 lira, 10 lira oldu. Kulak ve meme bana şırdanı hatırlatıyor. Eskiden fazlasını yola döktüğümüz şırdan, artan ilgiyle bugün 15 lira oldu. Kulak ve memede de benzer bir artış yaşanabilir. Fakat biz bunun olmaması için elimizden geleni yapıp, fiyatı tabanda tutmaya çalışıyoruz. Çarşıda günde 150 kilogramı aşkın kulak ve meme satılıyor. Bu miktar stoklar artınca 600 kilograma kadar yükselebilir” dedi. Haftada 3 kez dana memesi ve koyun kulağı almak için Kasaplar Çarşısı’na geldiğini kaydeden Murat Erkek ise özellikle dana memesini çok sevdiğini çünkü besin değerinin yüksek olduğunu düşündüğünü ifade etti.

ÖNCEKİ HABERLER
Fatih Öztürk: Fatih hocanın konuşması beni diriltti
Aziz Sancar'ın abisi emekli paşa Kemal Sancar'a dolandırıcılık şoku
Bursa'da yürüyüşe çıkan adam gördükleri karşısında hayrete düştü! Pes dedirten olay
Luyindama'dan Fatih Öztürk itirafı
Joe Biden yeni ekonomik destekleri Perşembe açıklayacak
İlber Ortaylı 'etek öpme' fotoğrafı hakkında konuştu
Kocaeli’de Suriyeli iki aile birbirine girdi: 2 yaralı
İran, tarihinin en büyük savaş gemisi Makran’ı tanıttı
Fenerbahçe Beko, Baskonia'yı ezdi geçti
Sakarya'da dehşete düşüren olay! Çantadan çıkanlar polisi şok etti
Yorumlar 1 yorum