BIST 1.444
DOLAR 8,58
EURO 10,41
ALTIN 513,74
HABER /  GÜNCEL

Adalet Bakanı Gül duyurmuştu! Noterlik işlemlerinde güvenli ödeme dönemi bugün başlıyor

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül'ün duyurduğu yeni uygulamalarından birisi olan Noterlik İşlemlerinde Güvenli Ödeme Sistemi uygulaması yurt genelinde bugün başlıyor.

Abone ol

Bu sistemle özellikle ikinci el araç alım satımlarında, emanet hesaba alınan paranın noterlik işlemlerinin tamamlanmasının ardından ilgili kişinin hesabına aktarılmasıyla vatandaşların mağdur olması engellenecek.

Güvenli Ödeme Sistemi neler getiriyor?

Tanıtımı Adalet Bakanı Abdulhamit Gül tarafından yapılan Noterlik İşlemlerinde Güvenli Ödeme Sistemi ve noter ücretlerinin kredi kartlarıyla ödenmesi uygulamasıyla vatandaş birçok kazanım elde edecek.

-Uygulamayla nakit taşınması esnasında paranın çalınması veya kaybolması riskleri ortadan kalkacak.

-Satış bedeli, noterde işlem gerçekleştirilmeden satıcının hesabına geçemeyeceğinden alım satım daha güvenli bir şekilde gerçekleştirilecek.

-Uygulama kapsamında alım satım işleminin her aşamasında alıcı ve satıcı mesajla ve elektronik posta ile bilgilendirilecek.

-Tarafların anlaşamaması ve satış işleminin iptal edilmesi durumunda, alıcı tarafından yatırılan para, kayıt esnasında bildirilen banka hesabına iade edileceğinden dolandırıcılık gibi hileli davranışlardan zarar görme riski ortadan kalkacak.

-Uygulamayla bloke, çek ve benzeri masraflarla karşılaşılmadan satış işlemleri gerçekleştirilecek.

-Yurt genelinde bugün başlayacak yeni sistemle, noterlik işlemlerinde yapılacak ödemeler için kredi kartı ve banka kartı kullanılabilecek.

-Uygulamayla ödeme aracı seçenekleri çoğaltılarak vatandaşların nakit taşıması ve bundan kaynaklanan riskler ortadan kaldırılırken, kayıtlı ödeme araçları sayesinde vergi, resim ve harçların tam olarak hesaplanmasıyla vergi kaybı önlenecek.

-Özellikle ikinci el araç alım satımlarında, emanet hesaba alınan paranın noterlik işlemlerinin tamamlanmasının ardından ilgili kişinin hesabına aktarılmasıyla vatandaşların mağdur olması engellenecek.

BU FOTO GALERİYE BAKIN
Foto Galeri TEM Otoyolu'nda 5 araç birbirine girdi! Kilometrelerce kuyruk oluştu Galeriye Gözat
ÖNCEKİ HABERLER
Virüsle ilgili beklenen haber İtalya'dan geldi
Babalar Günü için süper fırsatlar!
Bakan Koca'dan koranavirüsü açıklaması
Adana'da Mehtap'ın öldüğü kazanın sır perdesi aralandı
Meral Akşener anket sonuçlarını açıkladı
İngiltere Londra'da terörle bağlantılı olduğu belirtilen olayda polis bir kişiyi vurdu
Noterlik işlemlerinde güvenli ödeme dönemi başlıyor
Naci Görür'den korkutan deprem uyarısı
Bursa'nın 'yeşil' hasreti 'Büyükşehir'le bitiyor
Çin virüsten ölenlerin cenazelerini yakacak
Yorumlar 1 yorum