BIST 8.487
DOLAR 27,45
EURO 28,79
ALTIN 1.613,25
HABER /  DÜNYA

ABD'den Yunanistan'ın silahlandırdığı Ege adalarıyla ilgili açıklama

ABD Dışişleri Sözcüsü Ned Price, Yunanistan'ın Ege'deki gayriaskeri statüdeki iki adaya silah sevkiyatına ilişkin soruya, "NATO ortakları arasında gerilimi artırabilecek açıklamaların veya eylemlerin zamanı değil" yanıtını verdi.

Abone ol

ABD Dışişleri Sözcüsü Ned Price, Yunanistan'ın Gayri Askeri Statüdeki Adalar'a (GASA) zırhlı birlik çıkarmasına yönelik bir soru üzerine, "Uluslararası toplumun Ukrayna halkının yanında olduğu ve Rus saldırganlığına karşı durduğu bir dönemde, şimdi NATO ortakları arasında gerilimi artırabilecek açıklamaların veya eylemlerin zamanı değil." dedi.

"Diplomatik yollarla çözülmeli"

Günlük basın toplantısında değerlendirmelerde bulunan Ned Price, AA muhabirinin "Yunanistan'ın Ege'de GASA kapsamındaki adalara onlarca zırhlı araç ve tank çıkararak provoke ettiği gerilimin tırmanmasından endişe etmiyor musunuz?" sorusuna, şu yanıtı verdi:

"Rusya'nın bir kez daha egemen bir devleti işgal ettiği, transatlantik toplum ve uluslararası toplumun Ukrayna halkının yanında olduğu ve Rus saldırganlığına karşı durduğu bir dönemde, şimdi NATO ortakları arasında gerilimi artırabilecek açıklamaların veya eylemlerin zamanı değil. NATO müttefiklerimizi bölgede barış ve güvenliği korumak ve her türlü zor farklılıkları çözmek için diplomatik olarak birlikte çalışmaya teşvik etmeye devam ediyoruz."

Sözcü toplantı sırasında, Yunan bir gazetecinin "Adalar hangi ülkenin egemenliği altındadır, Türkiye'nin mi? Yunanistan'ın mı?" sorusuna ise yanıt vermeden diplomatik yollarla farklılıkların çözülmesi gerektiği vurgusunu yineledi.

ABD zırhlılarını sevk etmişti

Yunanistan'ın uluslararası hukuka aykırı şekilde Ege'deki GASA kapsamında bulunan Midilli ve Sisam adalarına ABD'ye ait zırhlı araçları sevk ettiği ortaya çıkmıştı.

BU FOTO GALERİYE BAKIN
Van Gölü'nün çekilmesiyle ortaya çıktı dalgıçlar görüntüledi
Foto Galeri Van Gölü'nün çekilmesiyle ortaya çıktı dalgıçlar görüntüledi Galeriye Gözat