HABER /  DÜNYA

ABD'den Suriye'deki petrolü korumak için kritik hamle! Bölgeye asker gönderiyor

ABD Savunma Bakanlığı, Suriye'nin doğusundaki petrol yataklarını korumak üzere bölgeye askeri takviye yapacaklarını duyurarak "DEAŞ'ın ortaya çıkmaması için gelir akışını durdurmamız gerekir" açıklamasında bulundu.

Cumhuriyetçi Senatör Lindsey Graham, ABD Savunma Bakanlığının (Pentagon) Suriye'deki petrol kaynaklarını korumak için plan hazırlığında olduğunu belirtti. 

Beyaz Sarayda ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Mike Milley ile yapılan brifinge katılan 10 senatörden biri olan Graham, brifingin ardından gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Petrolün korunması için kritik hamle

Graham, Suriye'deki petrol kaynaklarının korunması gerektiğine vurgu yaparak, "Genelkurmay Başkanı Milley, Suriye'nin belirli bölgelerindeki petrolün DEAŞ veya İran'ın eline geçmesini önleyebileceğimiz bir plan hazırlıyor." dedi.

Graham, planla alakalı detaylı bir bilgi paylaşmazken, ABD medyasında yer alan haberlere göre söz konusu petrol sahalarının korunması için 30 Abrams tankından oluşan zırhlı bir tugayın gönderileceği ileri sürüldü.

Söz konusu planın gerçekleşmesi durumunda bölgede Rusya ve Suriye rejimine karşı ABD'nin ateş gücünde önemli bir artış sağlanmış olacak.

GÜNÜN ÖZETİ
ÖNCEKİ HABERLER
İstanbul Bakırköy'de tır devrildi!
Resmi Gazete'de yayımlandı! Bakanlık tecil faizini resmen indirdi
Akdeniz'de bir deprem daha!
Akdeniz'de korkutan deprem! İşte şiddeti
Van'da askerleri taşıyan midibüs devrildi 26 yaralı
2020 kandil günleri takvimi Diyanet yayınladı
Yorumlar 5 yorum