HABER /  DÜNYA

ABD'den İran'a soğuk duş!

ABD ile İran'ın uzlaşmasının ardından, yaptırımların ne zaman ve nasıl kaldırılacağına ilişkin açıklama Beyaz Saray'dan geldi.

ABD'den İran'a soğuk duş!

ABD yönetimi, P5+1 ülkeleriyle İran arasında nihai anlaşma sağlanması halinde, bu ülkeye yönelik yaptırımların tek seferde değil aşamalı olarak kaldırılması gerektiğini bildirdi.

Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest, günlük basın toplantısında, İran'ın nükleer müzakerelerde nihai anlaşmaya varılması halinde yaptırımların tamamının hemen kaldırılmasını istediğini ancak ABD ve uluslararası toplumun bunun İran'ın nükleer programını teyidine bağlı olarak aşamalı yapılmasının uygun olacağını düşündüğünü aktardı.

''AŞAMALI YAPILMASI EN İYİ YÖNTEM''

Bu konuların hala müzakere edildiğini belirten Earnest, "Yönetimimizin güçlü görüşü, tüm yaptırımların bir günde kaldırılmasının akıllıca ve uluslararası toplumun çıkarlarına uygun olmadığı yönünde. Bunun aşamalı yapılması en iyi yöntem" ifadelerini kullandı.

İran ile BMGK'nın daimi üyeleri ABD, Rusya, Çin, İngiltere ve Fransa ile Almanya'nın oluşturduğu "5+1 grubu" arasında İsviçre'nin Lozan kentinde yapılan nükleer müzakerelerde, 2 Nisan'da uzlaşmaya varılmıştı.

Yorumlar