BIST 1.325
DOLAR 7,85
EURO 9,46
ALTIN 458,50
HABER /  DÜNYA

ABD’de bir ilk gerçekleştirildi! Doktorlar bir hastanın genini düzenledi

ABD’nin Mississippi eyaletinde 41 yaşındaki ‘orak hücre anemisi’ olan bir hastaya doktorlar ilk kez gen düzenlemesi CRISPR olarak bilinen tedaviyi uyguladı.

Abone ol

Doktorlar, hastanın kendi iliğinden elde edilen hücrelerin düzenlenmesiyle kırmızı kan hücresi biçimini de yeniden tamir edebileceklerini düşünüyor.

Doktorlar bu tedavide hastanın iliğinden kök hücreleri alarak CRISPR tekniği ile düzgün bir kırmızı kan hücresi üretimi sağlanması için DNA’larında düzenleme yaptı.

Nasıl bir hastalık?

Orak hücre anemisi, genlerde meydana gelen bozukluk sonucu, normalde yuvarlak şekilli olan kırmızı kan hücrelerinin orak şeklinde olmaları nedeni ile küçük kan damarlarını tıkayarak oksijen taşıma ve dokuları besleme görevini yapamamaları sonucunu doğuran genetik bir hastalık.

Şiddetli ağrılı krizlere neden oluyor

Tedavisi mümkün olmayan bu hastalık şiddetli ağrılı krizlere neden olmakla birlikte zatüre, karaciğer büyümesi, safra kesesinde taş, kalça kemiği erimesi, iskelet siteminde bozukluk, felç gibi durumlara yol açabiliyor.

Yüzde 90’ı tedavi edilebilecek

Bu hastalıkta kan değişimi tedavisi sadece hastaların yüzde 10’unda işe yarıyor. Ancak doktorların hastaya uyguladığı tedavinin başarılı olması durumunda orak hücre anemisi hastalarının yüzde 90’ı bu şekilde tedavi edilebilecek.

Hücreleri düzenlenen ilk hasta oldu

41 yaşındaki Victoria Gray, ABD’de CRISPR tekniği ile hücreleri düzenlenen ilk hasta oldu. Kısaca gen düzenlemesi olarak bilinen CRISPR geçtiğimiz Çinli bir doktor tarafından denenmişti.

He Jiankui bu tekniği insan embriyolarını düzenlemek içi kullanmıştı. Düzenlenmiş embriyoları anne rahmine yerleştiren doktor, AIDS’e karşı direnç gösteren CCR5 genini etkisiz hale getirmeyi amaçlamıştı.

Ancak doktorun uygulaması ahlaki bulunmamış ve hakkında yasal işlem başlatılmıştı. 

BU FOTO GALERİYE BAKIN
Foto Galeri Suriye sınırına askeri sevkiyat! Hareketlilik göze çarptı Galeriye Gözat
ABD
ÖNCEKİ HABERLER
Elazığ bayram namazı kaçta diyanet Elazığ Kurban bayramı namaz saat
Bingöl bayram namazı Diyanet saati Bingöl Kurban bayramı namaz vakti
Fener Rum Patriği'nden MHP'li başkana makamında ziyaret!
Bitlis bayram namazı vakti Diyanet Bitlis Kurban bayramı namaz saat kaçta
Tüpraş'tan iddialara yanıt gecikmedi!
e devlet HES kodu alma nasıl olur HES kodu alma ekranı
Yorumlar 1 yorum