BIST 9.312
DOLAR 31,02
EURO 33,62
ALTIN 2.020,36
HABER /  GÜNCEL

AB standardında ilk balık pazarı

Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Türkiye'nin AB normlarındaki ilk balık pazarının açılışını yaptı

Abone ol

Türkiye'nin Avrupa Birliği normlarındaki ilk balık pazarı İstanbul Küçükçekmece'de açıldı. Pazarın açılışını yapan Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Küçükçekmece Balık Pazarı'nın "AB süreci nedir?" sorusunu soranlara önemli bir yanıt olduğunu söyledi.

Egemen Bağış, Balıkçılık Politikaları Toplantısı'na katılmak üzere Küçükçekmece Cennet Kültür ve Sanat Merkezi'ne geldi. Bağış burada yaptığı konuşmada Avrupa Birliği (AB) sürecinde denizlerin önemini yeniden anlaşıldığını kaydetti. Türkiye'yi hep 3 taraflı denizlerle kaplı bir ülke olarak anlatıldığını ifade eden Bağış, hemen ardından dört tarafı düşmanlarla kaplı diye bir yalanla yıllarca avutmaya kalkıldığını ifade etti. 'Öteki' korkusunun, 'düşman' korkusunun 3 tarafı denizlerle kaplı ülkenin potansiyelinin değerlendirilmesine müsaade etmediğini söyleyen Bağış, "Artık kendinden emin bir Türkiye var. Türkiye bütün imkanlarını kaynaklarını milleti için seferber eden bir ülke haline geldi. Her şeyden önemlisi, en önemlisi kaynağı olan insanıyla helalleşmeye başladı. Eskiden kendi insanına hor bakan devlet zihniyeti varken, bugün bütün insanının hangi etnik kökene, dini inanca, siyasi görüşe mensup olursa olsun, önemli olduğunu idrak eden devlet anlayışına geçti" diye konuştu.

GEMİLERİ KARADAN YÜRÜTECEK REFORMLARA İMZA ATTIK

Gerektiğinde gemileri karadan yürüten bir ecdadın torunları olduklarını aktaran Bağış, "Bugün o denizlerimizi de nasıl korumamız gerektiği konusunda da AB standartlarıyla kendi kültürümüzün standartlarını birleştiriyor ve ortaya farklı bir vizyon koyabiliyoruz. Gerçekten biz son 9 yılda biz gemileri karadan yürütecek reformlara imza attık. Bazı reformların gerçekleşmesi kolay değildi. Fakat millet bizi hiç yalnız bırakmadı. Türkiye bugün dünle kıyaslandığında çok daha çağdaş, saygın, zengin ülke haline geldi. Artık çocuklarımızın tükettiği balığın hijyen standardından, demokrasinin ileri standartlarına kadar, farklı etnik dilleri konuşan insanlarımızın farklı inançlara sahip vatandaşlarımızın sorunlarına kadar, her şeyi tartışabildiğimiz bir ülke haline geldik. Bütün sorunları çözdük demiyorum. Türkiye'nin halledilmesi gereken sorunları var. Ama bunları çözmek için de irademiz var" ifadesini kullandı.

BAĞIŞ'TAN AB'YE UYARI:KAÇAN BALIK BÜYÜK OLUR

Avrupa'da Türkiye'nin potansiyelini görüp elinden geleni ardına koymayan bir takım zihniyetlerle mücadele ettiklerini belirten Bağış, "Onlara da şuradan mesaj göndermek istiyorum. 'Kacan balık büyük olur' Türkiye'nin kıymetini bilin. İki yıl sonra Türkiye'yi kim kaybetti sorusu karşı karşıya kalmayın. Türkiye size rağmen sizin standartlarınızın üzerinde ülke olma konusunda kararlı" şeklinde konuştu.

İçeride ve dışarıda üretilen sanal düşmanları bir kenara bırakılması gerektiğine dikkat çeken Bakan Bağış, onun yerine Türkiye'nin denizlerine, madenlerine akarsularına en önemlisi de insanlarına önem veren bir devlet anlayışına geçtiklerini kaydetti.

1 MİLYAR EURO HARCADIK

Hükümet olarak eski çarpık zihniyetleri tersine çevirmek için mücadele verdiklerine işaret eden Bağış sözlerini şöyle tamamladı:

"Sadece su ürünlerinde 1 milyar Euro'nun üzerinde ihracatımız var. Türkiye su ürünleri üretiminde dünya sıralamasında 32. Avrupa'da ise 5 sıraya yükseldi. Su ürünleri 2011 yılında 653 bin ton olarak gerçekleşti. Bunun 486 bin tonu avcılıktan, 167 bin tonu ise yetiştiricilikten elde edildi. Deniz çiftliklerinde çupra, levrek gibi mamullerde Türkiye ilk iki içerisine geriyor. Avrupa'nın en çok alabalık yetiştiren ülkesi haline geldik. Orkinosta Japonya'nın büyük ölçüde ihtiyacını Türkiye karşılıyor. Bugün AB'ye Gümrük Birliği kapsamında ihracat yapabildiğimiz tek hayvansal ürün de su ürünüdür."