BIST 9.645
DOLAR 32,60
EURO 34,79
ALTIN 2.411,12
HABER /  ÇALIŞMA HAYATI  /  MEMUR

Bakandan memura zam müjdesi

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, milyonlarca memurun beklediği zammın nisan ayında alabileceğini açıkladı

Abone ol

Gündeme ilişkin değerlendirmeler yapan Maliye Bakanı Mehmet Şimşek memurun dört gözle beklediği zam haberini de verdi.

Memurun zamlı maaşının Nisan ayına yetişebileceğini söyleyen Şimşek; ''Geçen seneki enflasyon farkını ocak ayında yansıttık. Zaten bir geriye dönük farkı ödeyeceğiz. Nisana yetişebilir.'' dedi

MAAŞ ZAMMI NİSANDA OLABİLİR

Memur maaşlarıyla ilgili son durum hakkında konuşan Şimşek, "Toplu sözleşmeyle ilgili tasarının bütçeden önce bağlanmasını arzulardık. Şu anda Meclis'te olan bir konu. Bir an önce bunun yasalaşmasını ve memurlara zammı aktarmak istiyoruz. Geçen seneki enflasyon farkını ocak ayında yansıttık. Zaten bir geriye dönük farkı ödeyeceğiz. Nisana yetişebilir. Müzakereler olacak. Bugünden gün konusunda tarih verme konusunda bir şey söylemek doğru olmaz. Nisan hâlâ mümkün olan bir tarih" dedi.

İNTİBAKTA YÜK 2.4 MİLYAR LİRA

Maliye Bakanı intibak yasasıyla ilgili şunları söyledi: "İntibak sorunu bizden önce yaratılmış bir sorun. Başbakan bu yönde geçen yıl çözüm üreteceğine dair söz verdi. Emekli maaş farklılıklarını azaltma yönünde irade ortaya koyduk. Bütçeye etkisi 2.4 milyar lira. Bunun kaynağını çalışacağız, uygulamaya koyacağız."

Şimşek, kira beyannamesiyle ilgili mektup gönderilmesi hakkında bilgi verdi. Şimşek, "Vatandaşların mükellefiyetlerini zamanında yerine getirmeleri için uyarıda bulunuyoruz. Gerek motorlu taşıtlar, gerek kira olsun işi kolaylaştıralım ki ne biz ceza keselim, ne de kendileri sıkıntıya düşsünler" dedi.