BIST 2.056
DOLAR 13,59
EURO 15,47
ALTIN 793,36
HABER /  GÜNCEL

AB Bakanı Bozkır'dan AB'ye mülteci resti

AB Bakanı Volkan Bozkır, Suriyeli mültecilerin geri kabulü için AB ile yapılan görüşmelere ilişkin açıklamalar yaptı.

Abone ol

AB Bakanı Bozkır, AB ile geri kabul anlaşması olması durumunda Türkiye'ye iade edilecek göçmen sayısında yüz binler ya da milyonlar değil, binler, belki on bin rakamının telaffuzunun doğru olacağını söyledi.

AB Bakanı Bozkır, AB'nin Türkiye'den yasal yollarla mülteci alma işlemi sırasında "10 mühendis, 7 doktor seçeyim" şeklinde bir tabloyu kabul etmediklerini ve seçimi BM Mülteciler Yüksek Kurulu sistemi içinde değerlendireceklerini söyledi.

AB Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır, Anadolu Ajansı (AA) Editör Masasında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu, soruları yanıtladı.

MÜLTECİ İADESİ YUNAN ADALARINI KAPSAMIYOR

Türkiye'nin mültecilerin geri kabul konusunda sunduğu önerinin Yunan adalarındaki mevcut mültecileri kapsamadığını ifade eden Bozkır, söz konusu mültecilerin boşaltılmasının ardından belli bir tarihten sonrakileri kapsayacağını söyledi.

KABUL EDİLEMEZ

AB'nin, Türkiye'den yasal yollarla mülteci alma işlemi sırasında "10 mühendis, 7 doktor seçeyim" şeklinde bir tabloyu kabul etmediklerine dikkati çeken Bozkır, seçimi BM Mülteciler Yüksek Kurulu sistemi içinde değerlendireceklerini kaydetti.

ON BİN RAKAMININ TELLAFUZ EDİLMESİ DOĞRU OLUR

Bozkır, AB ile geri kabul anlaşması olması durumunda Türkiye'ye iade edilecek göçmen sayısı hakkında yüz binler ya da milyonlar değil, binler belki on bin rakamının telaffuz edilmesinin doğru olacağını bildirdi.

ESAS AKIM AVRUPA'DAN TÜRKİYE'YE DOĞRU OLACAK

Vizeler kalktıktan sonra Türkiye'nin Avrupa vatandaşlarına vize koymak mecburiyetinde kalabileceğine dikkati çeken Bozkır, şöyle konuştu:

"Vizeler tamamen kalktıktan sonra çalışma müsadeli bir vize haline gelse belki biz Avrupa ülkeleri vatandaşlarına vize koymak mecburiyetinde kalacağız. Çünkü esas akım Türkiye'den Avrupa'ya doğru değil, Avrupa'dan Türkiye'ye doğru olacak."

VİZE SERBESTİSİ İÇİN MUHALEFET PARTİLERİNE ÇAĞRI

AB ile vize serbestisi için gereken yasaların meclisten geçmesi için muhalefet partilerine destek çağrısında bulunan Bozkır, şunları kaydetti:

"Bunun çok tarihi bir adım olduğunu düşünüyoruz. Milletimize karşı bir armağan olduğunu düşünüyoruz. O yüzden bunu muhalefetle işbirliği halinde veyahut da işbirliği olmadan gerçekleştireceğiz."

ÇEŞİTLİ FORMÜLLER ÜZERİNDE ÇALIŞIYORUZ

Bozkır, Suriyeliler için AB'den gelecek 3 milyar avroluk desteğin nasıl kullanılacağına ilişkin soruya, şu yanıtı verdi:

"Paranın tamamının gönderilip burada AB Daimi Temsilciliği gözetiminde harcanması yahut Dünya Bankası aracağılıyla gönderilip o şekilde kullanılması gibi formüller var. Çeşitli formüller üzerinde çalışıyoruz. Sorun olacağını düşünmüyorum."

TÜRKİYE'YE HAKARET EDEN VEKİL

Avrupa Parlamentosu'nda (AP) ırkçı bir parlamenterin Türkiye'ye hakaret etmesini kınayan Bozkır, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Hem AP Başkanı Martin Schulz'un tutumu, hem anında tepki gösteren parlamenterlerin tutumu hem de kendini bilmez kişi salondan çıkarılırken bütün parlamentonun alınan kararı ortak bir şekilde alkışlaması bence kötü bir başlangıcın çok doğru bir yaklaşımla cevaplandırılmış olduğunu göstermektedir. Her ülkede böyle ipini koparmış ahlaksızlar olabilir."

MERKEL ÖVGÜYÜ HAK EDİYOR

Kötü muameleyle, duvarlar ve teller örerek düzensiz göçle mücadele edilemeyeceğini doğru teşhis eden ve en iyi bilen insanlardan birinin Almanya Başbakanı Angela Merkel olduğuna işaret eden Bozkır, bu yönüyle Merkel'in övgüyü hak ettiğini söyledi.

ÖNCEKİ HABERLER
Bekir Bozdağ'dan AYM'e olay çıkış
Bekir Bozdağ'dan AYM'e olay çıkış
Yeni Honda Civic İlham Kaynağı Kendisi
Yeni Honda Civic İlham Kaynağı Kendisi
Erdoğan'ın hocası hayatını kaybetti
Erdoğan'ın hocası hayatını kaybetti
Çeçen Ömer yaşıyor mu bomba iddia
Çeçen Ömer yaşıyor mu bomba iddia
Meclis'te Ali Babacan sürprizi neler söyledi neler!
Meclis'te Ali Babacan sürprizi neler söyledi neler!
Cübbeli Ahmet Hoca'dan şok çıkış enayilik ettim
Cübbeli Ahmet Hoca'dan şok çıkış enayilik ettim
Angela Merkel: Türkiye'yle anlaşamazsak...
Angela Merkel: Türkiye'yle anlaşamazsak...
Bu sözler korkuttu! Türkiye’de kendimi patlatacağım
Bu sözler korkuttu! Türkiye’de kendimi patlatacağım
Emekli maaşlarına Nisan'da bir zam daha
Emekli maaşlarına Nisan'da bir zam daha
Muhteşem Yüzyıl Kösem 17. yeni bölüm fragmanı Kösem'in yeni rakibi
Muhteşem Yüzyıl Kösem 17. yeni bölüm fragmanı Kösem'in yeni rakibi