BIST 4.772
DOLAR 18,83
EURO 20,28
ALTIN 1.133,39
HABER /  GÜNCEL

95 yaşında cezaevine girdi

Elazığ'da eşine bastonla vurup yaraladığı için cezaevine giren 95 yaşındaki Mehmet Akgül'ün yakınları, ev hapsi istiyor.

Abone ol

Elazığ’da 75 yıllık karısına bastonla vurduğu için 3 yıl 1 ay 15 gün hapis cezası alan ve cezaevine girdiği gün hastanelik olan 95 yaşındaki Mehmet Akgül için 67 yaşındaki kızı ve torunu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan cezanın af edilmesini ya da ev hapsine çevrilmesini istedi.

21 Şubat 2014 tarihinde, 75 yıl önce evlendiği 93 yaşındaki eşi Murşide Akgül’e bastonla vuran Memet Akgül hakkında karısı şikayetçi olmamasına rağmen basit yaralamadan dolayı kamu davası açıldı.

Elazığ 2. Asliye Ceza Mahkemesi tarafından dede Akgül’e 3 yıl 1 ay 15 gün hapis cezası verildi. Verilen cezanın geçtiğimiz hafta Yargıtay tarafından onanmasının ardından Memet Akgül gözaltına alınarak cezaevine gönderildi. Cezaevine girer girmez rahatsızlanan Mehmet Akgül, Elazığ Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne kaldırılarak yoğun bakıma servisinde tedavi altına alındı.

Öte yandan, dede Akgül’ün eşi Murşide Akgül ise olaydan 3 ay sonra rahatsızlanarak hayatını kaybetti. Nine Akgül’e ‘normal ölüm’ raporu verildi.

KIZI VE TORUNU EV HAPSİ VEYA AF İSTİYOR

Memet Akgül’ün kızı Reşide Karadaban ve torunu Mithat Karadaban, hastaneden taburcu olur olmaz tekrar cezaevine girecek olan Memet Akgül için af veya ev hapsi istedi. Dedesinin 95 yaşında olduğunu belirten torunu Mithat Karadaban, “Dedem 3 yıl 1 ay 15 gün ceza aldı. Temyize gönderdik, onandı geldi, dedemi hapse attılar. Rahatsızlanınca hastaneye kaldırdılar, orada yatıyor. Biz Allah rızası için Cumhurbaşkanımızın affına sığınıyoruz, onu affederek bizlere yardımcı olmasını istiyoruz. Dedemin bizden başka bakacak kimsesi yok ve iki bastonla geziyor. Son çare Cumhurbaşkanımızın affı kaldı, o affettiği zaman ev hapsine dönüyormuş, biz de kendisinden bunu istiyoruz” diye konuştu.

Dedesi ile ninesi arasında yaşanan olayı da anlatan Karadaban, “Dede ile nine yaşlı olduğu için aralarında bir tartışma çıkmış. Dedem de bastonunu sırtına vurmak isterken kafasına vurmuş. Nenemiz davacı olmadığı halde kamu davası açıldı. Kamu davasından da bu cezayı aldı.

Nenem o olaydan sonra bir hafta hastanede kaldı ve evine geldi. Hiçbir şeyi yoktu” dedi.

Olaydan 3 ay sonra ninesinin yaşlılığa bağlı geçirdiği rahatsızlık sonucu öldüğünü de ifade eden Karadaban, ölümün normal olduğuna dairde rapor bulunduğunu da dile getirdi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan babası için af isteyen 67 yaşındaki kızı Reşide Karadaban ise, "Babam hapishanede olduğu için ben gidip ona bakamıyorum. Babam için ev hapsi istiyorum. Zaten iki bastonla geziyor. Allah rızası için Cumhurbaşkanımızdan babama af istiyorum" diyerek gözyaşı döktü.

'HER GÜN AĞLIYOR'

Babasına sürekli kendisinin baktığını da belirten kızı Reşide Karadaban, "Babam cezaevine girip hastaneye düşmeden evine günde 3 defa giderek bakımını yapıyordum. Her ihtiyacını ben görüyorum. İki bastonla yürüdüğü için her ihtiyacını bir odada görüyor. Çok yaşlı, hapiste her gün ağlıyor. Ben de bir şey diyemiyorum. Eşine vurduğu için babam da pişman olmuş ama iş işten geçti. Şimdi onun için bir af istiyorum. Ben cezaevine gidip gelemem, babam da orada yapamaz" şeklinde konuştu.