BIST 8.219
DOLAR 27,41
EURO 29,06
ALTIN 1.639,72
HABER /  SAĞLIK

81 ilde başladı! Korona ile mücadele için kapıları çalıp test yapacaklar

Yeni tip koronavirüs (Covid-19) ile mücadele için kapsamında 81 şehirde "Toplum Tarama Çalışması" antikor testlerine başlandı. Ekipler kapı gezecek, Türkiye'nin koronavirüs bağışıklık haritası ortaya çıkarılacak.

Abone ol

Koronavirüs mücadele için başlatılan "Toplum Tarama Çalışması" ile 81 kentte antikor testlerine başlandı. Kadıköy İlçe Sağlık Müdürü Dr. Neslihan Uyar, "Antikor çalışmamızla semptom vermemiş ancak hastalığı geçirmiş olanlar tespit edilerek bağışıklık tablosu oluşacak ve bununla Türkiye bağışıklık haritası belirlenecek" dedi. İstanbul'da Kadıköy İlçe Sağlık Müdürlüğü ekipleri de uygulama kapsamında sahaya çıktı.

TÜİK tarafından belirlenen adreslere rastgele gidilecek

Sağlık Bakanlığı ve TÜİK tarafından rastgele belirlenen adreslere giden ekipler, kişilere, onaylarını alarak PCR olarak adlandırılan Kovid-19 testi yapıp kandaki antikor düzeyini kontrol edecek. Test yapılan kişilerle ilgili aktif vaka olup olmadığı, hastalığı geçirip geçirmediği ve bağışıklık durumu ayrı ayrı raporlanacak.

Filyasyon ekipleri büyük başarı elde etti

Kadıköy İlçe Sağlık Müdürü Dr. Neslihan Uyar, yapılan çalışmalar hakkında bilgi vererek, "Bizler pandemi sürecinde filyasyon ekipleri olarak büyük başarı elde ettik. Şimdi de bağışıklığı ölçeceğiz. Antikor testlerinin amacı bunun tespiti." dedi. Kadıköy için 342 hane belirlendiğini dile getiren Uyar, şunları söyledi:

Süprüntü örneği ve kan örneği alınıyor

"PCR dediğimiz sürüntü örneği alıyoruz. Kan almak suretiyle antikor testi yapıyoruz. Sonuçlar E-Nabız üzerinden vatandaşlarımıza duyuruluyor. Daha sonraki aşamada PCR testi pozitifse yine filyasyon çalışmamıza devam edip temaslarını tespit ediyoruz ve ilaç tedavisini düzenliyoruz. Antikor çalışmamızla da semptom vermemiş ancak hastalığı geçirmiş olanlar tespit edilerek bir bağışıklık tablosu oluşacak ve bununla Türkiye bağışıklık haritası belirlenecek."

Onayı olan vatandaşa yapılıyor

Kadıköy İlçe Sağlık Müdürlüğünde hazırlıklarını tamamlayan özel koruyucu tulumlar, tıbbı maskeler ve koruyucu gözlükler takan filyasyon ekipi tespit edilen adreslerdeki vatandaşlara test yapmak için yola çıktı. Ekip kendini tanıtarak, onayı olan vatandaşlarla semptom mülakatı yaptı, PCR ve antikor testlerini gerçekleştirdi.

BU FOTO GALERİYE BAKIN
9 ilde koronavirüs vakaları yükselişe geçti! Valiliklerden ceza ve kısıtlama açıklaması
Foto Galeri 9 ilde koronavirüs vakaları yükselişe geçti! Valiliklerden ceza ve kısıtlama açıklaması Galeriye Gözat