BIST 1.441
DOLAR 8,23
EURO 10,03
ALTIN 484,79
HABER /  GÜNCEL

71 çocuğun zorla dilendirilmesi soruşturması tamamlandı! Rekor ceza

SURİYE'den getirilen 71 çocuğun zorla dilendirilmesine ilişkin soruşturma tamamlandı. 4 şüpheli hakkında 858 yıla kadar hapis istenirken, örgüt üyesi 11 şüpheli hakkında ise 855 yıla kadar hapis istendi. 

Abone ol

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nca hazırlanan 35 sayfalık iddianamede, Suriye'deki iç çatışma ve krizler sonrasında 2011 yılından itibaren Türkiye'ye kitlesel olarak sığınmacıların geldiği, tüm şehirlerde sığınmacı bulunduğu, İstanbul başta olmak üzere büyükşehir büyükşehirlerde ikamet ettikleri anlatıldı. Sığınmacıların zor koşullarda yaşamlarını sürdürmeleri nedeniyle ülkemizde terör, yasadışı faaliyetlerin ve asayiş olaylarının figuranı olabilecek durumda oldukları kaydedilen iddianamede, bu kapsamda ülkemize gelen sığınmacıların insan ticareti suçunun potansiyel kurbanları olduğu ifade edildi.

İddianamede, "suç örgütlerinin oluşturduğu organizasyonlarda Suriye'deki savaştan kaçan ailelerin çocuklarını kullanarak insan ticareti suçu kapsamında, ülkemize getirilerek başta İstanbul ve ilçelerinde zorla dilendirilmek suretiyle kendilerine haksız kazanç temin ettikleri ve böylelikle ülke ekonomisi ve vatandaşlarımızı zarara uğrattıkları bilinmektedir" denildi. 

 Savcılık, 15 şüpheli hakkında "İnsan ticareti yapma", "Suç işlemek amacıyla örgüt kurma", "Suç örgütüne üye olma" suçlarından iddianame düzenledi. Örgüt yöneticisi oldukları iddia edilen 4 şüpheli hakkında toplam 570 yıldan 858 yıla kadar hapis istenirken, örgüt üyesi 11 şüpheli hakkında ise 569 yıldan 855 yıla kadar hapis istendi. 

ÖNCEKİ HABERLER
Miraç Kandili tarihi 2021 ne zaman Diyanet kandil günleri
Bartın'da feci kaza! İki otomobil kafa kafaya çarpıştı: Yaralılar var
Antalya'da şizofren evlat vahşetinde babadan acı sözler: Keşke ben ölseydim
Angelina Jolie'nin sahip olduğu Churchill tablosu rekor fiyata satıldı
TMSF şirketlerinden 2020'de 3,4 milyar lira kar
Restoranlar açıldı; AVM'lerin yemek katları doldu taştı
CHP lideri Kılıçdaroğlu'ndan Cumhurbaşkanı Erdoğan ve MHP lideri Bahçeli'ye 128 milyar soruları
Şanlıurfa'da yasak kalkınca akın ettiler: Onca yol bu lezzet için değdi
Bu mağazada ödeme yapmak için kasa yok! Ürünü alan çıkıp gidiyor
Bursaspor Ali Akman sözleşmesini karşılıklı olarak feshetti
Yorumlar