BIST 4.962
DOLAR 18,64
EURO 19,30
ALTIN 1.051,00
HABER /  GÜNCEL

70 yaşında engelli kadına tecavüzde şok karar

DİYARBAKIR'da 70 yaşındaki görme engelli ve felçli kadına tecavüzden yargılanan sanık 8 yıl 4 ay hapis cezasına çarptırıldı. Mahkeme, sanığa iyi hal indirimi uygulandığını açıkladı.

Abone ol

DİYARAKIR'da felçli ve görme engelli 70 yaşındaki kadına tecavüz ettiği iddiasıyla yargılanan kişiye, iyi hal indirmi uygulanarak, 8 yıl 4 ay hapis cezası verildi.

Geçen yılın ocak ayında akrabaları ile aynı binada oturan ve felç geçirdiği için yatalak olan görme engelli H.A.'ya, gece evine giren bir kişi tecavüz etti. Yaşlı kadının üst kattaki yeğenine seslenmesi üzerine, paniğe kapılan şüpheli kaçtı. İhbar üzerine eve gelen polis ekipleri, sigara izmariti, bir çift erkek ayakkabısı ve gömlek buldu.

SİGARA İZMARİTİNDEN TESPİT EDİLDİ

Kriminal incelemeye gönderilen izmaritten alınan tükürük örneğini inceleyen polis, bir silahla yaralama olayının failinden alınan kan örneği ile DNA eşleşmesi sağlandığını tespit etti. DNA eşleşmesi ile bir fabrikada gece bekçisi olarak çalışan Abdullah Taşkıran'ın kimliğine ulaşan polis, evli ve 3 çocuk babası şüphelinin telefon kayıtlarını inceledi.

İncelemede şüphelinin cep telefonunun, olay tarihinde yaşlı kadının evinin yakınlarında sinyal verdiği tespit edildi. 4 aylık araştırma sonucu kimliği tespit edilen şüpheli çıkarıldığı mahkemece tutuklanırken, yaşlı kadının Dicle Üniversitesi'nde yapılan muayenesinde beden ve ruh sağlığının bozulduğu belirtildi.

SUÇU PKK'YA ATTI

Diyarbakır 5'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde hakkında, geçen 24 Nisan'ta karar verilen Abdullah Taşkıran, suçlamayı kabul etmediğini söyledi. Taşkıran, "Olay yerinde bulunan sigara izmaritinin oraya nasıl gittiğini bilmiyorum. Devlete çalıştığım için PKK tarafından tehdit edildim. Olay yerindeki izmaritin onların başıma açtığı bir dert olduğunu düşünüyorum" dedi.

'İYİ HAL'DEN İNDİRİM

Abdullah Taşkıran'a önce 9 yıl hapis cezası veren mahkeme, 'Eylemin bedenen kendini savunamayacak kişiye karşı işlendiğini' belirterek cezayı 13.5 yıla çıkardı. Suçun teşebbüste kaldığını belirten mahkeme cezanın 6 yıl 9 aya indirilmesine hükmetti.

H.A.'nın beden ve ruh sağlığının bozulması nedeniyle cezayı 10 yıl hapis'e çıkaran mahkeme, iyi hal indirimi uygulayarak sanığın cezasını 8 yıl 4 aya indirdi. Sanığa 'Geceleyin konut dokunulmazlığını ihlal' suçundan da 2 yıl hapis cezası veren mahkeme, ikinci kez iyi hal indirimi uygulayarak bu cezayı da 1 yıl 8 aya indirip erteledi.