BIST 1.524
DOLAR 7,46
EURO 9,01
ALTIN 437,81
HABER /  EKONOMİ

Sanayi üretimin hız kesti işte son rakamlar

Mayıs ayında sanayi üretimi beklentilere paralel yüzde 2,4 arttı. Ancak üretim hem geçen yıla hem de bir önceki aya göre geriledi.

Abone ol

Mayıs ayında takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi beklentilere paralel yüzde 2,4 arttı. Takvim etkisinden arındırılmamış sanayi üretimindeki artış ise yüzde 0.5 oldu.

Sanayi üretimi geçen yılın Mayıs ayında yüzde 3,4, bir önceki ay yüzde 3,9 artmıştı. Sanayinin alt sektörleri incelendiğinde, 2015 yılı Mayıs ayında bir önceki yılın aynı ayına göre madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi yüzde 9,9 azalırken, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 3 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi yüzde 3,8 arttı. Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi ise bir önceki aya göre yüzde 2 azaldı.

EN YÜKSEK DÜŞÜŞ SERMAYE MALI İMALATINDA

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış ana sanayi gruplarında en yüksek azalış yüzde 7,8 ile sermaye malı imalatında gerçekleşti. Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış imalat sanayiinde en yüksek düşüş yüzde 34,8 ile bilgisayarların, elektronik ve optik ürünlerin imalatında gerçekleşti. Bu düşüşü, yüzde 24,7 ile diğer ulaşım araçlarının imalatı ve yüzde 12,2 ile motorlu kara taşıtı, treyler (römork) ve yarı treyler (yarı römork) imalatı takip etti.

EN YÜKSEK ARTIŞ EKİPMANLARIN KURULUMU VE ONARIMINDA

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış imalat sanayiinde en yüksek artış yüzde 33,6 ile makine ve ekipmanların kurulumu ve onarımında gerçekleşti. Bu artışı, yüzde 22,2 ile kok kömürü ve rafine edilmiş petrol ürünleri imalatı ve yüzde 5,8 ile deri ve ilgili ürünlerin imalatı takip etti.

ÖNCEKİ HABERLER
Online alışveriş ödemede selfie dönemi
Erdoğan'ın erken seçim planı ilk iki hamle tuttu!
MHP'li Oktay Vural'ın HDP isyanı!
Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nın adı değişti işte yeni adı
Bahçeli'den bomba 'Çinli ile Koreli' yorumu
Göğüslerine et yiyen bakteri yerleşti!
Ece Erken'in kayınpederi konuştu! Dilini kessin
Brüksel'den Atina'ya 'nihai ültimatom'
Türkiye'yi bekleyen tehlike! AFAD Başkanı uyardı!
IŞİD'e karşı kritik İncirlik pazarlığı
Yorumlar