BIST 1.433
DOLAR 8,30
EURO 10,02
ALTIN 485,03
HABER /  GÜNCEL

44 polisi şehit eden darbeci pilot bakın ne dedi?

FETÖ darbe girişimi sırasında kullandığı savaş uçağıyla 44 özel harekat polisini şehit eden, ardından TBMM'yi bombalayan darbeci pilot yüzbaşı Uğur Uzunoğlu, savcılıktaki itirafları ve telsiz görüşmelerine rağmen gece boyunca Akıncı Üssü'nde uyuduğunu, saldırıları düzenlemediğini iddia etti.

Abone ol

Darbeci askerlerin, avukatları huzurunda itiraf içeren beyanlarını mahkeme huzurunda inkar etme stratejisini, Polis Özel Harekat Başkanlığı ile TBMM'ye bomba atan darbeci pilot Uzunoğlu da uyguladı.  
Darbeci Uzunoğlu savcılıktaki itiraflarına, telsiz görüşmelerine ve diğer sanık beyanlarına rağmen mahkeme huzurunda, özel harekata bomba atmadığını, Meclis'e düzenlenen saldırıda da yer almadığını iddia etti.

Terörle mücadele harekatı kapsamında havalandığını ancak 15 dakika sonra üsse döndüğünü öne süren Uzunoğlu, gecenin kalan kısmında ise savaş uçaklarının birbiri ardına havalandığı Akıncı Üssü'nde uyuduğunu söyleyerek yalanlarını sürdürdü. Uzunoğlu, mahkemedeki çapraz sorgusu sırasında avukatının yönlendirmesiyle müşteki tarafın sorularını cevaplamadı.

Telsiz görüşmesindeki sesine rağmen...

Telsiz görüşmelerinin kendisine ait olmadığını öne süren Uzunoğlu'nu Adli Tıp Kurumunun (ATK) bilirkişi raporu yalanladı. Zira ATK, darbeci pilotların görüşmelerinin yer aldığı kayıtlarının orijinal olduğunu ve herhangi bir şekilde manipülasyona uğramadığını belgeledi.

Bombaladım itirafı vardı

Uzunoğlu, savcılık sorgusunda şu itiraflarda bulunmuştu: "Uçakta benimle birlikte Hüseyin Türk uçtu. Bir yerde hareketlilik olduğu söylendi. Ben de uçağın pod cihazını kullanarak hareketlilik olan bölgeyi buldum. Telsizin başında bulunan kim olduğunu bilmediğim kişi, belirttiği hareketlilik olan bölgeye ateş etme talimatı verdi. Aslan 1 kodlu lider uçaktaki (Mustafa) Azimetli binbaşı da 'Hareketli bölge ve hedeflere ateş olacak' dedi. O bölgeye bir adet GBU-10 bomba atışı yaptım. Ayrıca, bir önceki uçuşumda aynı şekilde 'sniper poduyla' Gölbaşı ilçesindeki bombalama eyleminde de podla baktığımda aşağıdaki hareketliliği görüp filoya telsizle anons etmiştim. Bu noktayı bombalama talimatı filodan gelince polis özel harekat binası olduğunu bilmediğim bu noktanın nizamiyesine bomba atışı yaptım."

Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesince yargılanmasına devam edilen Akıncı Üssü darbe girişimi davası sanıklarından Uzunoğlu hakkında, 45 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası talep ediliyor.

Uzunoğlu ile uçan darbeci pilot Hüseyin Türk ise ihanet gecesi, TBMM'yi bombaladıktan sonra, TÜRKSAT tesislerine 4 MK-82 bombasını atan isimdi.


İhanetin ses kayıtları

Bombalama anına ilişkin darbeci pilotların ihaneti, telsiz kayıtlarına şöyle yansıdı:

Ahmet Tosun: Hocam A9 bölgesinde, (Polis Özel Harekat Başkanlığı) nizamiye bölgesinde araç ikaz ettiniz, mutabık mı?

Uğur Uzunoğlu: Mutabık, araç hareketini takiben yaklaşık 15-20 kişi nizamiyeden giriş yapıyor.

Tosun: Anlaşıldı, nizamiye bölgesinde hareketli hedeflere atış serbest.

Uzunoğlu: Filo, Aslan 3, nizamiyeye 1 adet atış yapıldı nizamiyeye.

Mustafa Azimetli: Hocam tekrar edin nizamiyede hareketlilik var mı?

Uzunoğlu: Nizamiyede hareketlilik vardı, 1 atış yapıldı.

Azimetli: Anlaşıldı, nizamiyeyi vurduğunuz alındı.

Ne yapmıştı?
Uzunoğlu, 15 Temmuz'dan bir gün önce FETÖ'cü pilotlarla eski binbaşı Mehmet Fatih Çavur'un evinde düzenlenen darbe toplantısına katıldı. Görev dağılımı yapan darbecilerin uçuş planlarının yer aldığı el yazısı notlarına göre, Uzunoğlu'na Polis Özel Harekat Başkanlığını bombalama görevi verildi.

İhanet girişiminin ilk saatlerinde dörtlü kol şeklinde havalanan F16'lar arasında Uzunoğlu ve eski yüzbaşı Hüseyin Türk'ün kullandığı "Aslan 3" çağrı kodlu uçak da vardı. Birinci pilot Uzunoğlu, saat 23.55'te Akıncı Üssü'nde bombalı saldırıları yöneten eski yüzbaşı Ahmet Tosun'a, Polis Özel Harekat Başkanlığı nizamiyesinde hareketlilik olduğunu, buraya büyük bir atış yapacağını iletti.

Darbeci Tosun da "Mutabık, mutabık, mutabık hocam serbest." diyerek ihaneti onayladı. Saatler 00.00'ı gösterdiğinde darbeci Uzunoğlu, onlarca özel harekat polisinin bulunduğu nizamiyeye GBU-10 tipi akıllı bomba attı. Menfur saldırıda polislerden 44'ü şehit olurken 36'sı yaralandı.

BU FOTO GALERİYE BAKIN
Foto Galeri Ankara için son seçim anketi geldi kritik detay dikkat çekti Galeriye Gözat
ÖNCEKİ HABERLER
Eşcinsel sapık ilişkiler başladı! PKK'dan kaçan kadın teröristin itirafı
Anneler Günü için süper fırsatlar!
Tuğba Özay eski partisi CHP'yi eleştirdi değişim şart
Ankapark giriş ücreti kaç para tam/öğrenci fiyat listesi
İbrahim Kalın, Çanakkale ağıdı 'İnce Osman'ı Twitter'dan paylaştı
Bekçilik başvurusu yapma ön başvuru kayıt ekranı açıldı 2019
Reflünün çocuklar üzerindeki tehlikesine dikkat! İşte belirtileri ve tedavi yöntemleri
Yeni Zelanda canisi Brenton Tarrant avukatını kovdu
Eski Yargıtay üyesi Mustafa Akarsu'ya hapis istemi!
Türkiye Varlık Fonu satış iddialara
Yorumlar 9 yorum