HABER /  SAĞLIK

Reflünün çocuklar üzerindeki tehlikesine dikkat! İşte belirtileri ve tedavi yöntemleri

Çocukların yüzde 10'unda reflü görüldüğünü belirten Dr. Nazım Bayrak, reflü olan bir bebekte, öksürük, kusma, kilo alamama, huzursuzluk, kansızlık, ses kısıklığı gibi belirtilerin görüldüğünü söyledi.

Reflü, midedekilerin yemek borusuna geri gelmesi olarak tanımlanıyor ve  yaşamın ilk üç ayında bebeklerin yarısından fazlasında görülüyor. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Nazım Baymak, reflünün ilk üç ayda görülme oranının yüzde 40 ila 60 iken altı aydan sonra azaldığını belirtti.

Reflü nasıl önlenir?
Uz. Dr. Nazım Baymak, "Gastroözofageal reflü, fizyolojik ve patolojik olmak üzere ikiye ayrılır. Teşhis genelde öykü ve muayene sonucunda konulur. Çok ciddi durumlarda teşhis, endoskopi, mide sintigrafi, PH probu ve ilaçlı özofagusmide grafiğiyle desteklenir. Reflü teşhisi konulan hastalarda alınabilecek önlemler ilaç tedavisi, beslenme önerisi ve cerrahi müdahaledir. İlaç tedavisi çocuk uzmanı ve çocuk gastroenteroloji uzmanı tarafından düzenlenmektedir. Reflü hastalığında tedavi hastanın yaşına, yakınma bulgularına ve gelişen komplikasyonlara bağlı olarak başlıca üç basamakta değerlendirilmektedir" ifadelerini kullandı.

Tedavi yöntemleri nelerdir?

Farmakolojik Tedavi; antiasitler, motilite düzenleyici araçlar, mukoza koruyucu ajanlar, H2 reseptör antagonistleri ve proton pompa inhibitörlerin kullanılmasıdır. Farmakolojik Olmayan Tedavi, pozisyon değişikliği, yüksek kalorili formula, besinlerde kıvam artırıcı önlemlerdir.

Cerrahi Tedavi: Cerrahi fundoplikasyon, endoskopik gastrik plikasyon ve gastrostomi ile beslenmedir. Beslenme öğünlerin sık aralıkla ve az miktarda olacağı şekilde düzenlenir."

Hangi mamalar tercih edilmeli?
Kusmaların şiddetinin ve solunum sorunlarının önemine de değinen Dr. Nazım Baymak, "Önce ilaç tedavisine, daha sonra nadiren de olsa cerrahi tedaviye başvurulabilir. Çoğu bebekte ilaca gerek kalmadan reflü tedavi edilebilir. Bebekleri beslenme sonrası başı yukarıya gelecek şekilde karın üstü veya sırt üstü yatırabilirsiniz. Mümkün olabildiğinde anne sütünden beslenmeleri gerçekleştirilmelidir. Bebeğini anne sütü ile besleyen annelerin,kafeinli içeceklerden ve sigaradan uzak durması gerekmektedir. Bebeğin beslenme sonrası gazının çıkartılması gerekir. Mama kullanımında daha koyu kıvamlı özel mamaların kullanılması çok önemlidir" uyarısında bulundu.

ÖNCEKİ HABERLER
Yeni Zelanda canisi Brenton Tarrant avukatını kovdu
Eski Yargıtay üyesi Mustafa Akarsu'ya hapis istemi!
Türkiye Varlık Fonu satış iddialara
Bekçilik sınavı başvuru ücreti kaç para oldu hangi banka?
Belçika'da dünyanın en pahalı kuşu satıldı
İstanbul Konya hızlı tren biletleri kaç para öğrenci/tam bilet parası
Yorumlar