HABER /  EKONOMİ

Türkiye Varlık Fonu satış iddialara

Türkiye Varlık Fonu'ndan yapılan açıklamada, Fon'un satışıyla ilgili hiçbir gündem bulunmadığı belirtildi.

Türkiye Varlık Fonu, Fon'un satışıyla ilgili iddalarıyla ilgili açıklama yaptı.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi: "III-52.1 sayılı Yatırım Fonlarına İlişkin Esaslar Tebliği’nde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ’in (III-52.1.c) 12.03.2019 tarih ve 30712 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanmasından sonra Türkiye Varlık Fonu’nun satılacağına dair asılsız haberler kamuoyu gündemine gelmiştir.

İlgili Tebliğ uyarınca; TCMB, Hazine ve Maliye Bakanlığı ve ipotek finansman kuruluşlarına ilave olarak Türkiye Varlık Fonu tarafından para ve sermaye piyasası araçları ihraç edilmesi durumunda, SPK’ya tabi yatırım fonlarının bu araçlara yapacağı yatırımlarda ilgili fıkrada belirtilen sınırlamalardan muaf tutulacağı ifade edilmiştir. 

Tamamen teknik bir düzenleme getiren ilgili Tebliğ’den Türkiye Varlık Fonu’nun satılması gibi bir anlam çıkarmak mümkün değildir. Ayrıca, Türkiye Varlık Fonu’nun satışıyla ilgili hiçbir gündem bulunmamaktadır. 

Büyük ve güçlü Türkiye vizyonu çerçevesinde, ülkemizin finansal güç merkezi olma misyonuyla faaliyet gösteren Türkiye Varlık Fonu, portföyündeki varlıkların değerini en üst seviyeye taşıma, Türkiye’nin stratejik yatırımlarına sermaye desteği sağlama, ulusal şirketlerden bölgesel ve küresel liderler çıkarmaya katkıda bulunma ve uzun vadede ülkenin yetenek havuzu olmak hedefleriyle faaliyetlerine devam etmektedir."

GÜNÜN ÖZETİ
ÖNCEKİ HABERLER
Bekçilik sınavı başvuru ücreti kaç para oldu hangi banka?
Belçika'da dünyanın en pahalı kuşu satıldı
Bu sene Ramazan ne zaman 2019 geri sayım başladı?
Atatürk büstüne saldıran sanığa 18 yıl 8 ay hapis cezası
İrfan Can Kahveci'nin Avrupa'ya transfere çok yakın
AÖF harç ücretleri 2019-2020 ne kadar oldu AÖF harç ödeme bankaları
Yorumlar