BIST 1.471
DOLAR 7,42
EURO 8,97
ALTIN 413,14
HABER /  GÜNCEL

21 Aralık ekinoksu nedir en uzun gece bakın kaç saat

21 Aralık kış gündönümü nedir en uzun gece neler oluyor? 21 Aralık Kuzey yarımkürede bulunan ülkelerin yaşadığı bir dönüm. Türkiye'nin de yer aldığı bu yarımkürede en uzun gece yaşanacak. Peki nedir bu 21 aralık ekinoksu?

Abone ol

Bugün 21 Aralık. Her yıl olduğu gibi bu yılda 21 Aralık tarihinde değişiklik yaşanacak. 21 Aralık'ta kuzey yarımküre ülkeleri en uzun geceyi yaşayacak ve artık geceler kısalmaya başlayacak. Gelin hep birlikte 21 Aralık ekinoksu kış dönümüne bakalım.

21 Aralık'ta yılın en uzun gecesini yaşayacağız. Güneş ışınları Oğlak dönencesine dik açı ile gelecek. Türkiye'nin de içinde bulunduğu Kuzey yarımkürede en uzun gece yaşandıktan sonra 23 Aralık'tan itibaren geceler kısalıp gündüzler uzamaya başlayacak. 21 Aralık’ta ülkemizde en uzun gece ise Kuzey'deki Sinop'ta yaşanacak. 

21 ARALIK'TA NELER OLUYOR? 21 Aralık'ta güneş ışınları Oğlak dönencesine dik gelir. Güney yarımkürede yaz, Kuzey yarımkürede kış başlangıcıdır. Bu tarihten itibaren Kuzey Yarımküre’de gündüzler uzamaya (kış gündönümü) Güney Yarımküre’de kısalmaya (Yaz gündönümü) başlar. Dolayısıyla Türkiye'de 21 Aralık'ta en uzun geceyi yaşayacağız.

İSTANBUL'DA NELER OLACAK?  Güneşin doğuşu: 08.27 Güneşin batışı: 17.40 Gece süresi: 14 saat 47 dakika  Gündüz süresi: 9 saat 13 dakika.

EN UZUN SİNOP'TA OLACAK En uzun gecenin yaşanacağı Sinop'ta gece süresi 15 saat 6 dakika; Gündüz süresi ise 8 saat 54 dakika olacak. En kısa gecenin yaşanacağı Hatay'da gece süresi 14 saat Gündüz süresi ise 10 saat yaşanacak.

ÖNCEKİ HABERLER
E-yds 23 Aralık giriş yeri belgesi sorgulama saate dikkat!
Sağlıkta Suriyeli doktor dönemi başladı
İkinci dil bilenler bu haberi okumaya devam etsin!
IŞİD'in celladı Hatay'da yakalandı! Bakın kim o insan kasabı?
İlber Ortaylı'dan küstah Arap prensine 'hırsız' yanıtı
ABD'deki Hakan Atilla davasında flaş gelişme
Taşeronda kadroya geçiş tarihi bakan duyurdu
Zarrab davasına bakan hakimin otel faturası FETÖ'den
Cam filminde flaş gelişme o araçlar ağır kusurlu sayılacak
ABD'li kaynanadan Türk damada şok plan
Yorumlar