BIST 1.529
DOLAR 7,34
EURO 8,89
ALTIN 410,41
HABER /  GÜNCEL

Herkes onu konuşuyor kimdir bu Fahrettin Paşa çocuklarına bakın

Fahreddin Paşa kimdir tarihteki yeri ne? Herkesin merak ettiği isim haline helen Fahrettin Paşa yani Fahrettin Türkkan son dönemin en çok konuşulan isimlerinden biri. Peki Fahreddin Paşa'nın eşi kim lakabı ne? Gelin hep birlikte Fahreddin Paşa'nın özel hayatı ve biyografisine bakalım.

Abone ol

Birleşik Arap Emirlikleri Dışişleri Bakanı tarafından paylaşılan bir tweet nedeniyle Fahreddin Paşa gündemde. Medine'yi alan paşa olarak tarihe geçen Fahreddin Paşa kimdir aslen nereli kaç yaşında vefat etti? Fahrettin Paşa tarihteki yeri ve tüm detaylar internethaber'de.

Ömer Fahreddin Türkkan (1868, Rusçuk-22 Kasım 1948, Eskişehir yakınları), Türk asker ve diplomat. Özellikle I. Dünya Savaşı sırasında çıkan Şerif Hüseyin İsyanı'nda zor şartlar altında Medine'de yönettiği 2 yıl 7 ay süren Medine Müdafaası ile bilinmektedir. "Medîne Müdâfii", "Türk Kaplanı", "Çöl Kaplanı", "Medine Kahramanı" lakaplarıyla anılır.

Rusçuk'ta doğdu, 93 Harbi'nden sonra ailesiyle birlikte İstanbul'a yerleşti. Mekteb-i Harbiye'yi birincilikle bitirdi. Erkan-ı Harbiye Mektebi'ni bitirdikten sonra 1891 yılında Kurmay Yüzbaşı rütbesiyle göreve başladı. Balkan Savaşı'nda Çatalca savunmasında ve Edirne'nin geri alınışında görev aldı.

Ünlü tarihçi Nihat Genç'in de sıklıkla dile getirdiği Fahreddin Türkkan yaptığı askeri başarılarla da her zaman gündeme geldi. Hatta o kadar ki aniden ürken develere Araplar, "Ne o suda Fahreddin'i mi gördün!"diyorlar.

 I. DÜNYA SAVAŞI -I. Dünya Savaşı başladığında 4. Ordu'ya bağlı 12. Kolordu komutanı olarak Musul'da bulunuyordu. 1915 yılında 4. Ordu komutan vekilliğine getirildi. Bu bölgede iken hem tehcire tabi tutulan Ermenileri yerleştirmesiyle uğraştı aynı zamanda Urfa, Zeytun, Musadağı ve Haçin'deki Ermeni isyanlarını bastırdı. 1916 yılında 4. Ordu komutanı Cemal Paşa tarafından Medine'deki Hicaz Kuvve-i Seferiyesi komutanlığına atandı. İngilizlerin desteğinde isyana girişen Şerif Hüseyin ordusuna karşı, kısıtlı imkanlara rağmen yaptığı Medine Müdafaası büyük takdir topladı.

Erzincan’da iken 4. Ordu Müşiri Zeki Paşa’nın yeğeni, Süvari Ferik Ahmet Paşa’nın kızı Ayşe Sıdıka Hanımefendiyle (1884-1959) 1900 yılında evlenmiştir.

SAVAŞ SONRASI HAYATI Medine Kuşatması'ndan sonra savaş esiri olarak önce 27 Ocak 1919 tarihinde Mısır'a daha sonra da 5 Ağustos 1919 tarihinde Malta'ya sürgün edildi. Sürgün sırasında, savaş suçlularını yargılamak üzere İtilaf Devletleri tarafından İstanbul'da kurulan Kürt Nemrut Mustafa Paşa Divan-ı Harbi adı verilen mahkemece ölüme mahkûm edildi. Ancak Ankara Hükümeti'nin gayretleriyle 8 Nisan 1921 tarihinde Malta'dan kurtulduktan sonra Eylül 1921 tarihinde Türk Kurtuluş Savaşı'na katılmak üzere Ankara'ya geldi. Başkomutan Müşir Gazi Mustafa Kemal Paşa tarafından Güney Cephesi'nde Fransız Ordusu'na karşı savaşan Türk kuvvetlerini birleştirmekle görevlendirildi. Fransızlarla Ankara Antlaşması'nın imzalanmasıyla güneyde savaş sona erince 9 Kasım 1921 tarihinde TBMM tarafından Kabil Büyükelçiliği'ne atandı. Türk-Afgan dostluğunun gelişmesinde önemli rol oynadı. 1936 yılında Ferik korgeneral rütbesi ile ordudan emekli oldu. 22 Kasım 1948 tarihinde bir tren yolculuğu sırasında Eskişehir yakınlarında kalp krizi geçirerek vefat etti. Vasiyeti üzerine Aşiyan Mezarlığına defnedildi.

ÖNCEKİ HABERLER
İlber Ortaylı'dan küstah Arap prensine 'hırsız' yanıtı
2-4 Mart VarVar İndirimi'nde süper fırsatlar!
ABD'deki Hakan Atilla davasında flaş gelişme
Zarrab davasına bakan hakimin otel faturası FETÖ'den
Cam filminde flaş gelişme o araçlar ağır kusurlu sayılacak
Esenler'de korkunç kaza lüks araç alev topuna döndü
İsrail Ürdün Vadisi'ne yeni Yahudi yerleşim birimleri inşa edecek
CHP'li Veli Ağbaba'nın sözleri Meclis'i gerdi
Kılıçdaroğlu'nun borcunu Battal ilgezdi kapattı
Bir magma kabarcığı yeryüzüne doğru hızla ilerliyor
Yorumlar 1 yorum