BIST 1.438
DOLAR 8,55
EURO 10,36
ALTIN 510,29
HABER /  ÇALIŞMA HAYATI

2021 yılında asgari ücret zammı ne kadar olacak! Bakan Selçuk'tan açıklama

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, "Bu yıl asgari ücretin tüm tarafların uzlaşısı ile tespit edilmesini diliyorum." açıklamasını yaptı.

Abone ol

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile bağlı kurum ve kuruluşların 2021 yılı bütçe görüşmelerine başlandı.

Komisyon, AK Parti Mersin Milletvekili Lütfi Elvan başkanlığında toplandı. Görüşmelerde, Aile ve Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının bütçesinin yanı sıra Mesleki Yeterlilik Kurumu, Devlet Personel Başkanlığı, Sosyal Güvenlik Kurumu ile Türkiye İş Kurumu bütçeleri de ele alınacak.

''Tarafların uzlaşısı ile tespit edilmesini diliyorum''
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Bakanlığının bütçesine ilişkin sunum yaptı. Asgari ücrete yönelik olarak Selçuk şöyle konuştu: "Asgari ücret tespit çalışmalarımız net asgari ücret 2020 yılında 2 bin 324 lira 71 kuruş olarak belirlenmişti. Enflasyondan arındırılmış reel değere baktığımızda net asgari ücretin 2002 yılına göre yüzde 132 oranında arttığını gösteriyor. 2021 yılı için uygulanacak asgari ücretin tespiti amacıyla Aralık ayı başında çalışmalarımızı başlatacağız. Komisyonda bu yıl asgari ücretin tüm tarafların uzlaşısı ile tespit edilmesini diliyorum."

Memur maaş zammı görüşmeleri

Selçuk açıklamalarına şöyle devam etti: "Memur maaşlarında beşinci dönem toplu sözleşmede gerçekleştirmiştik. En düşük memur maaşını 4 bin 188 TL’ye, ortalama memur maaşını 5 bin 31 TL’ye yükseltmiş durumdayız. 2002 yılı maaşlarına göre en düşük memur maaşında reel yüzde 102 artış, ortalama memur maaşında reel yüzde 64 artış sağladık. 2019 yılında imzaladığımız çerçeve protokol kapsamında kamu işçilerinin ücretlerinde 2019 yılı için yüzde 8+yüzde 4, 2020 yılı için yüzde 3+yüzde 3 artış yapılmasını karara bağladık."

SGK bütçesi

Sosyal Güvenlik Kurumu'na (SGK) ilişkin olarak ise Bakan Selçuk, "SGK bütçesi değerlendirildiğinde gelirlerin giderleri karşılama oranlarına bakmak bizi daha doğru sonuçlara götürecektir. Sosyal Güvenlik Kurumunun bütçesine ilişkin önemli bir gösterge olan gelirlerin giderleri karşılama oranı 2002 yılında yüzde 71,5 iken, bu oranın 2020 yıl sonunda yüzde 84,4 olarak gerçekleşmesini bekliyoruz" değerlendirmesini yaptı

Önceki asgari ücret tartışması

Asgari Ücret Tespit Komisyonu 2020 asgari ücreti için son kez 26 Ocak’ta Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nda toplanmış, 2020 için belirlenen asgari ücret tutarı yüzde 15.03 artışla 2 bin 324 TL olmuştu. Bakan Selçuk, rakamı açıkladıktan sonra "Gönül isterdi ki bunu oy birliğiyle imzalayalım" ifadesini kullanmıştı.

Asgari ücret ne kadar?

Her yıl bir sonraki yılın asgari ücretinin belirlenmesi için yıl sonuna doğarı toplanan Asgari Ücret Tespit Komisyonu, bir sonraki yıl asgari ücrete gelecek zammı belirliyor. Bu yıl 1 Ocak 2020 tarihi itibari ile asgari ücret brüt 2.943, net 2.324 TL olarak belirlenmişti.

ÖNCEKİ HABERLER
Süper Loto’da 36 milyonu geçen büyük ikramiye İzmir'de bir talihliye çıktı
Babalar Günü için süper fırsatlar!
Samsun'da iki genç feci şekilde can verdi! Devrilince sürüklendiler
Çin dünyanın ilk 6G test uydusunu uzaya fırlattı
UEFA Avrupa Ligi'nde haftanın oyuncusu Yusuf Yazıcı
Denizli'de hırsızlık şüphelilerine filyasyon ekibi kılığında şok operasyon!
Adana'da 218 internet sitesine erişim engeli
Optimar'dan çarpıcı anket! Hangi parti hangi sosyal medya platformunu seviyor
Eskişehir'de 13 milyon liralık vurgun yaptı! Seans başına 200 lira aldı
Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar korona oldu! CHP'li vekil son durumu açıkladı
Yorumlar 23 yorum