BIST 2.381
DOLAR 16,03
EURO 17,14
ALTIN 954,39
HABER /  GÜNCEL

10 yaşında doğum yaptı polis bastı

10 yaşında bie erkek bebeği dünyaya getirdi, polis hastaneye baskın düzenledi.

Abone ol

İSTANBUL Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne önceki akşam saat 21.00'de getirilen H.Ç., acil doğuma alındı. Normal doğumla bir erkek çocuk dünyaya getirdi. Ancak doktorlar bir gariplik olduğunu fark etti. Anne 2003 doğulmuydu yani 10 yaşındaydı. Durumu fark edilince hastaneye polis çağrıldı.

Habertürk sinin haberine göre; H.Ç., kendi rızasıyla evlendirildiğini kimseden şikayetçi olmadığını söyledi. Ancak Habertürk muhabiri H.Ç. ile konuştu. H.Ç. tüm hikayesini anlattı: "Mardin'de babamın ikinci eşinden oldum. 8'i kız 14 kardeşim vardı. Hiç nüfus kâğıdım olmadı. Okula göndermediler. Geçen yıl ağabeyim evlendi. Töre gereği berdel yaptılar. Yengemin erkek kardeşiyle imam nikâhıyla evlendik. S. çobanlık yapıyordu, 23 yaşındaydı. Gelinlik giydim, düğün yapıldı. Geçim sıkıntısından önce Bursa'ya gittik. Bir ay önce İstanbul'a geldik. Kocam bir fabrikada iş buldu."
 

'10 YAŞINDA MI GÖRÜNÜYORUM'

"Hamile olduğumu 5. ayda farkettim. Hiç doktora gitmedik. Gerçek yaşımı bilmiyorum ama annem "18 varsındır" diyor. Ben 10 yaşında mı görünüyorum? Babam nüfusa kaydettirmedi. Bu nedenle oldu. Abim evlendi babam da beni verdi"
 

'BENİ DE KANDIRDILAR'

Kendini savunan koca S.Ç. ise şunları anlattı: "19 yaşında olduğunu söylediler. Babası suçlu. Bu olayın suç olduğunu bilmiyorum. Muhtarlığa kaydımızı yaptıracağımız sırada nüfus kağıdını gördüm. Babasını aradım. '19 yaşında, nüfusa geç yazıldı' dedi. Mahkemeye başvurup düzeltmesini istedim. Ama cezası olur diye yapmadı. Beni cezaevine atarsalar karım ve çocuğuma kim bakacak? Kemik testi isteyeceğim. 19 yaşında gibi duruyor. Burada bir suçlu varsa babasıdır. Biz zorla evlenmedik."

'BAŞLIK HARAM BERDEL YAPTIK'

İki eşinden 6'sı erkek 14 çocuğu bulunan ve hayvancılık yaparak geçimini sağlayan H.Ç.'nin 44 yaşındaki babası Turan Ç., eşinin kendisinden habersiz kızı H.Ç.'yi nüfusa yanlış kaydettirdiğini, gerçek yaşının 10 değil, 18 olduğunu savundu. Çocuklarının nüfus kayıtları olmadığı için yeşil kartlarını çıkaramadığından ikinci eşine resmi nikah kıydığını belirten Turan Ç., "Çocuklarımdan bazılarını nüfusa kaydettirdik. İlk eşimden olan 2 çocuğumu da resmi nikah kıydığım ikinci eşimin üzerine kaydettirdim. Ancak ilk eşim bana kızıp aralarında H.Ç.'nin de bulunduğu 4 çocuğunun kaydını kendi üzerine yapmak için nüfus müdürlüğüne benden habersiz müracaat etmiş. Çocukların yaşlarını yanlış işlemiş" dedi.
 

'HAKİME KIZDIM'

Turan Ç. şöyle konuştu: "Başlık parası bizde haramdır. Biz Müslüman bir aileyiz. Ancak, kızım H.Ç.'ye karşılık kimlikte 17 yaşında görünen gerçek yaşı 20 olan oğlum S.'ye berdel getirdik. Seyfettin'e de H.Ç.'ye de annesi evliliği sormuş, ikisi razı gelmiş. Yaşlarının düzeltilmesi için mahkemeye başvurduk. 25 yaşındaki kızım H. şu anda kimlikte 9 yaşında görünüyor. Karşı köyde biriyle evlendirdik. Resmi nikah kıymak için yaşını büyütmemiz gerekiyordu. Ancak Derik'te mahkeme bir türlü davayı görmedi. En son kemik yaşının bir an önce yapılmasını ve kızımı evlendirdiğimi söyledim. Hakim bana kızınca 4 yıl mücadeleden sonra pes ettim. Sonrasında da mahkeme gitmediğimiz için dava düştü. Kızın kimlikte yaşı tutunca resmi nikah kıyarlar düşüncesiyle vazgeçtim" diye konuştu.
 

'KAFAM KARIŞIKTI'

H.Ç.'nin annesi 48 yaşındaki Sultan Ç. de kızının yaşının büyük olduğunu şöyle anlattı: "Eşim askerden sonra bir daha evlendi. Üzerime kuma getirdiği için çok üzüldüm. Çocuklarım için sabrettim, eşimi de seviyordum. Ancak resmi nikahı kumam olan Sultan'a kıydı. Çok üzüldüm, günlerce ağladım. Doğurduğum 2 çocuğumu da resmi nikahlı eşinin üzerine kaydını yaptı. Üzüntü ve sinir haliyle Derik'e giderek 4 çocuğumu kendi nüfusuma kaydettim. Yaşlarını yanlış söylemişim".

ÖNCEKİ HABERLER
Lufthansa'dan THY'ye büyük şok
Lufthansa'dan THY'ye büyük şok
TIME'dan Erdoğan'a skandal benzetme
TIME'dan Erdoğan'a skandal benzetme
Çinli madenciler Zonguldak'ta kömür peşinde
Çinli madenciler Zonguldak'ta kömür peşinde
Bakanlık o konut projesine tepki gösterdi
Bakanlık o konut projesine tepki gösterdi
Kılıçdaroğlu Erdoğan için ağır yazdı
Kılıçdaroğlu Erdoğan için ağır yazdı
Şans oyunları özelleşiyor
Şans oyunları özelleşiyor
Suriye'den kan donduran görüntü
Suriye'den kan donduran görüntü
Milli Piyango özelleşiyor
Milli Piyango özelleşiyor
Serbest piyasada döviz
Serbest piyasada döviz
Sizin kolonyanız hangisi ?
Sizin kolonyanız hangisi ?