eposta yazdır zoom+ zoom-

Zarrab'ın babası da ABD'de itirafçı olmuş!

Zarrab'ın babası da ABD'de itirafçı olmuş!

ABD'nin İran'a uyguladığı ambargoyu deldiği için sanıkken itirafçı olup 'tanık' konumuna geçen Reza Zarrab'ın babası Hüseyin Zarrab'ın da 2013 yılında aynı suçlamayla ABD'de soruşturma geçirdiği ve itirafçı olarak kurtulduğu ortaya çıktı.

PAYLAŞ tw fb gp
Eklenme Tarihi: 06-12-2017 16:27 - Güncelleme: 06-12-2017 16:27

ABD'nin İran'a yönelik ambargosunu deldiği iddiasıyla tutuklanan Türkiye ve İran vatandaşı iş adamı Reza Zarrab'ın babasının da aynı suçtan ABD’de soruşturma geçirdiği ve itirafçı olarak az bir ceza ile yırttığı ortaya çıktı.

Sözcü'nün haberine göre, Zarrab'ın babasının ABD'de “yaptırım delme” cezası aldığına ilişkin belgeyi CHP'nin ABD temsilcisi Yurter Özcan ortaya çıkardı. Özcan konu ile ilgili şöyle konuştu:

'İŞBİRLİĞİ' SONUCU CEZASININ YÜZDE 70'İ SİLİNMİŞ!

“2013 yılında Reza Zarrab’ın babası Hüseyin Zarrab’a ABD Hazine Bakanlığı tarafından kesilen 9.1 milyon dolarlık ceza, Zarrab’ın babasının işbirliği ve verdiği ek bilgiler/yanıtlar üzerine 2.2 milyon dolara düşürülmüş. ABD tarafından yapılan indirim yüzde 70 civarına denk geliyor.”

OĞLUNDAN ÖNCE BABASI ÇOK İLGİNÇ!

Babası Hüseyin Zarrab'ın ardından, şimdi de oğlu Reza Zarrab'ın “işbirlikçi” olmasını “ilginç” olarak nitelendiren Yurter Özcan, “Reza Zarrab yakalanmadan ve acaba işbirliği yapacak mı tartışmaları yaşanmadan yıllar önce babasının ABD ile işbirliği yapması çok ilginç. Reza babasının yüzde 75 indirim aldığı bu cezayı da ödemediğini bugün mahkemede iddia etti” dedi.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan baba Hüseyin Zarrab'ın, oğlu Reza Zarrab'ın itirafçılığı kabul ettiği günlerde sessiz sedasız Türkiye'yi terkederek İran'a gittiği ortaya çıkmıştı.

İŞTE BABA ZARRAB'A YÖNELİK SUÇLAMALAR VE TUTANAKLAR

ABD Hazine Bakanlığı'nın baba Zarrab için hazırladığı resmi ceza belgesine göre, Hüseyin Zarrab, Dubai'deki Al Nafees adlı döviz bürosu üzerinden, ABD yaptırımlarını delmiş.

ABD'nin bunu belirleyip, kendisine ceza kesmesi üzerine, ABD yetkilileri ile masaya oturan, savunma ve pazarlık yapan Hüseyin Zarrab, cezayı çok büyük ölçüde indirmeyi başartmış.

ABD Hazine Bakanlığı'nın ceza belgesine göre, Baba Zarrab'ın verdiği savunmadan, Bakanlık şu çıkarımları yapmış;

* Al Nafees'in Birleşik Arap Emirliklerinde bir ofisi vardır ve sofistike ya da karmaşık bir yapısı olmayan bir finansal kurumdur.

* Al Nafees uyarıyı alması ile birlikte yabancı varlıkları kontrol ofisinin soruşturması ile işbirliği içinde olmuştur

* Al Nafees küçük bir işletme olması ve düşük karlılğı Yabancı Varlıkları Kontrol Ofisi'nin uyarıda belirtilen miktarın tümünü talep etmesi durumunda, işletmenin hayatta kalamayacaktır.

"BABAM O CEZAYI HİÇBİR ZAMAN ÖDEMEDİ"

Ancak Reza Zarrab'ın New York'taki davada yaptığı açıklamalar, ABD Hazine Bakanlığı ile sonuna kadar işbirliği yapan babası Hüseyin Zarrab'ın, son anda cayarak, kendisine kesilen cezayı ödemediğini de ortaya çıkardı.

Davada yargılanan tutuklu sanık Mehmet Hakan Atilla'nın avukatı Cathy Fleming, çapraz sorguda Reza Zarrab'a babasına kesilen bu cezayı da sordu. Ancak Reza Zarrab, babası Hüseyin Zarrab'ın “o cezayı hiçbir zaman ödemediğini” beyan etti.

PAYLAŞ tw fb gp

YORUM YAZIN Zarrab'ın babası da ABD'de itirafçı olmuş! haberine yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR4 YORUM
  • Misafir 06 Aralık 2017 19:03 Bakan Şimşek'de korku Panik:.................Savcı Sarraf davasyla ilgili bir banka hakkında bilgi istedi, dava açılabilir

    CEVAP YAZ 2 3

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro