BIST 1.480
DOLAR 9,60
EURO 11,19
ALTIN 553,56
HABER /  POLİTİKA

Cumhurbaşkanı Erdoğan'a 'Obama protokolü'

Önümüzdeki günlerde Yunanistan'a gitmeye hazırlanan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Yunan polisi tarafından ABD eski Başkanı Obama için uygulanan güvenlik protokolü uygulanacak. Bunun için 3 bin polis görev yapacak.

Abone ol

YUNANİSTAN’ın başkenti Atina, 65 yıl sonra ilk kez bir Türkiye Cumhuriyeti cumhurbaşkanını ağırlamaya hazırlanıyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bugün Atina’ya giderek 2 gün sürecek resmi Yunanistan temaslarına başlayacak. 1952’de Yunanistan’ı ziyaret eden Celal Bayar’dan sonra, Erdoğan Atina’ya giden ilk cumhurbaşkanı olacak. Yunan Polisi, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Atina ziyaretinde ‘Obama protokolü’nü uygulayacak.

Edinilen bilgilere göre, Erdoğan’ın Atina ziyareti sırasında geçen yıl kasım ayında dönemin ABD Başkanı Barack Obama’nın Atina ziyaretinde uygulanan plan tatbik edilecek. Hürriyet'teki habere göre, bu çerçevede, 3 binden fazla polis görev yapacak. Metro istasyonları sürekli kontrol altında tutulacak. Şehir merkezinde sık sık araçların geçişi yasaklanacak. Bomba imha uzmanları hazır halde bulundurulacak. Aynı önlemler, Erdoğan’ın Atina temaslarını tamamladıktan sonra geçeceği Batı Trakya’nın Gümülcine şehrinde de uygulanacak.

OLUMLU BEKLENTİLER

Erdoğan’ın ziyareti ile ilgili konuşan Yunan Hükümet Sözcüsü Dimitris Canakopulos, “Hedefimiz, Türk-Yunan ilişkilerinde ileriye doğru adımlar atılmasıdır” derken, Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Kocyas da, “Bir ziyaret ne kadar önemli olursa olsun, tüm sorunları otomatik olarak çözmez. Buna karşı ülkelerimiz arasındaki ilişkilerin olumlu gidişatına katkıda bulunabilir” diye konuştu.

ZİYARETİN TEMELİ AYLAR ÖNCE ATILDI

Hürriyet’in edindiği bilgilere, bu tarihi ziyaretin temeli aylar önce atıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçen mayıs ayında İstanbul’daki Karadeniz Ekonomik İşbirliği’nin (KEİ) 25. Kuruluş Yıldönümü Zirvesi’ne Yunan Cumhurbaşkanı Prokopis Pavlopulos’un katılmasından son derece memnun kaldı. Pavlopulos, Türkiye’yi ziyaret eden ilk Yunan Cumhurbaşkanı olmuştu. Türkiye’yi son olarak 1952 yılında dönemin Kralı Pavlos ziyaret etmişti. Erdoğan’ın KEİ Zirvesi esnasında Pavlopulos dahil bazı ikili görüşmeleri iptal etmesinden dolayı üzüntü duydu. Başbakan Binali Yıldırım, geçen haziran ayında Atina’da Pavlopulos ile yaptığı görüşmede, Erdoğan’ın 2017 içinde Yunan başkentini ziyaret etme arzusunu iletti. Pavlopulos, memnuniyetle hemen Erdoğan’ı davet etti.

HAZIRLIKLAR AYLARCA SÜRDÜ

Ziyaretin hazırlıkları aylarca sürdü. Bakanlar, diplomatlarla defalarca bir araya gelerek ziyaretin detaylarını görüştü. Ziyaretin, pürüzsüz, hatasız ve sürprizsiz geçmesi için gereken her şey yapıldı. Gerek Atina’nın gerek Ankara’nın Erdoğan ziyaretinden beklentisi, ikili ilişkilerin daha da gelişmesi olduğu yönünde. Diplomatik kaynaklar, Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı Pavlopulos ve Başbakan Aleksis Çipras ile ilişkilerinin son derece iyi olduğunu aktardı.

ERDOĞAN ZİYARETİNE ‘OBAMA PLANI’

Yunan Polisi, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Atina ziyaretinde “Obama Planı”nı uygulayacak. Edinilen bilgilere göre, Erdoğan’ın yarın başlayacak Atina ziyareti sırasında geçen yıl kasım ayında dönemin ABD Başkanı Barack Obama’nın Atina ziyaretinde uygulanan plan tatbik edilecek. Bu çerçevede, 3 binden fazla polis görev yapacak. Metro istasyonları sürekli kontrol altında tutulacak. Şehir merkezinde sık sık araçların geçişi yasaklanacak. Bomba imha uzmanları hazır halde bulundurulacak. Aynı önlemler, Erdoğan Atina temaslarını tamamladıktan sonra geçeceği Batı Trakya’nın Gümülcine şehrinde de uygulanacak.

ATİNA PROGRAMI

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın uçağı, yarın TSİ 11.30-12.00’da, Atina’nın Elefterios Venizelos Havaalanı’na inecek. Şehir merkezinde, parlamento binasının da bulunduğu Sintagma (Anayasa) Meydanı’ndaki Meçhul Asker Anıtı’na çelenk koyacak olan Erdoğan, ardından birkaç yüz metre mesafedeki İrodu Attiku Caddesi üzerinde bulunan Cumhurbaşkanlığı binasına hareket edecek. Burada, Yunan Cumhurbaşkanı Prokopi Pavlopulos, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı törenle karşılayacak. Burada, ikili ve heyetler arası görüşmeler yapılacak.

Erdoğan saat 14.00’de, Cumhurbaşkanlığı binasının hemen yanında bulunan Başbakanlık binasına geçerek Başbakan Aleksis Çipras ile görüşecek. Başbakanlıkta iki ülke heyetleri de bir araya gelecek. Görüşme sonrası Erdoğan ve Çipras basın açıklaması yapacak.

Cumhurbaşkanı Erdoğan saat 20.30’da da Pavlopulos’un verdiği resmi akşam yemeğine katılacak. İki Cumhurbaşkanı yemekte konuşmalar yapacaklar. Erdoğan’ın ana muhalefetteki Yeni Demokrasi partisinin lideri Kiriakos Miçotakis ile de görüşmesi bekleniyor.

ÖNCEKİ HABERLER
Devlet Bahçeli'den ABD'ye Kudüs tepkisi
Devlet Bahçeli'den ABD'ye Kudüs tepkisi
Davutoğlu'ndan Zarrab iddiasına sert yanıt!
Davutoğlu'ndan Zarrab iddiasına sert yanıt!
KPSS 2017/2 tercih sonuçları ÖSYM sorgu ekranı
KPSS 2017/2 tercih sonuçları ÖSYM sorgu ekranı
BES sistemi kalkıyor mu flaş 18 yaş düzenlemesi
BES sistemi kalkıyor mu flaş 18 yaş düzenlemesi
Canikli: Türkiye'nin tüm kapıları Kosova'ya açıktır
Canikli: Türkiye'nin tüm kapıları Kosova'ya açıktır
Vladimir Putin yeniden aday olacak mı?
Vladimir Putin yeniden aday olacak mı?
Gülen'in avukatından itiraflar Cindoruk detayı
Gülen'in avukatından itiraflar Cindoruk detayı
Eski devlet başkanı Saakaşvili rest çekti: Savcı buraya gelsin
Eski devlet başkanı Saakaşvili rest çekti: Savcı buraya gelsin
CHP'li eski vekile Zarrab şoku! Kılıçdaroğlu ile ilgisi ne?
CHP'li eski vekile Zarrab şoku! Kılıçdaroğlu ile ilgisi ne?
Dünya ayağa kalkmıştı! HDP'den ABD'ye 'Kudüs' tepkisi
Dünya ayağa kalkmıştı! HDP'den ABD'ye 'Kudüs' tepkisi