eposta yazdır zoom+ zoom-

Yargıtay Başkanı'ndan ABD'ye Brunson resti! Saygılı olun...

Yargıtay Başkanı'ndan ABD'ye Brunson resti! Saygılı olun...

Adli Yılın açılışında konuşan Yargıtay Başkanı İsmail Rüştü Cirit, ABD'ye Rahip Brunson olayı nedeniyle 'hukuk' hatırlatması yaptı: "Bir yabancı devlet vatandaşının tutuklanması ve yargılanmasına ilişkin kararları verecek tek ve mutlak güç, bağımsız ve tarafsız mahkemelerdir."

PAYLAŞ tw fb
Eklenme Tarihi: 03-09-2018 11:42 - Güncelleme: 03-09-2018 12:37

ADLİ Yıl açılışı yapıldı. Açılışta konuşan Yargıtay Başkanı İsmail Rüştü Cirit'ten FETÖ, PKK ve casusluk suçlarından tutuklanan Rahip Brunson'un serbest bırakılması için yaptırımlara bayvuran ABD'ye hukuk hatırlatması geldi. "Bir yabancı devlet vatandaşının tutuklanması ve yargılanmasına ilişkin kararları verecek tek ve mutlak güç, bağımsız ve tarafsız mahkemelerdir" diyen Cirit, ABD'den Türk yargısına saygı istedi. 

Cirit'in adli yılın açılışında yaptığı o hatırlatma şöyle:

"Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın ilgili hükümleri, demokratik, insan haklarına saygılı ve hukuk devleti ilkesine bağlı tüm çağdaş hukuk sistemlerinde yer aldığı gibi uluslararası hukuk bakımından da çok güçlü bir meşruiyete sahiptir. İnsan hakları, uluslararası toplum bakımından meşru bir ilgi alanı olmakla birlikte, söz konusu ilginin çağın gerektirdiği hukuk değerlerine ve ilkelerine uygun bir şekilde gösterilmesi gerekir. Özellikle, Türk Milleti adına kullanılan asli, hukuki ve mutlak egemenliğin, devlet içinde veya dışında herhangi bir kudrete ya da otoriteye bırakılması, egemenliğin sonu olur. Türk yargısı bu gerçeğin bilincindedir.

SAYGI DUYMASI GEREKMEKTEDİR... Bu çerçevede, bir yabancı devlet vatandaşının tutuklanması ve yargılanmasına ilişkin kararları verecek tek ve mutlak güç, yargı yetkisini Türk Milleti adına kullanan bağımsız ve tarafsız mahkemelerdir. Demokrasi, insan hakları ve hukuk devleti ideallerini yaşatma ve yüceltme iddiasını taşıyan yabancı devletlerin de öncelikle uluslararası hukukça korunan “Türkiye Cumhuriyet Devleti’nin egemenliğine” saygı duyması gerekir. Çağdaş demokrasilerin ve devletler hukukunun en temel ilkelerinden biri olan bu gerçeğin kaba güç kullanılarak ters yüz edilmeye çalışılması, insan haklarının güçlenmesine değil, zayıflamasına neden olur."

FETÖ'DEN YARGILANAN YÜKSEK YARGI ÜYELERİ... FETÖ'den yargılanan yüksek yargı üyeleriyle ilgili bilgi veren Cirit şunları söyledi:  "HSK ve yüksek yargı üyesi sıfatı taşıyan FETÖ/PDY sanıklarının yargılanmasını yapmakla görevli Yargıtay 9. Ceza Dairesine açılan dava sayısı 2017’de 106, 2018’in ilk 7 ayında ise 65 olup yargılama süreçleri devam etmektedir. Temyiz incelemesi yapan 16. Ceza Dairesinde ise 1671 adet FETÖ/PDY dosyası derdest olup, 730 adet dosyanın temyiz incelemesi adli yargılama ilkeleri çerçevesinde tamamlanmıştır."

PAYLAŞ tw fb

YORUM YAZIN Yargıtay Başkanı'ndan ABD'ye Brunson resti! Saygılı olun... haberine yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR23 YORUM
  • Bu Fakir 03 Eylül 2018 18:38 Biz de diyoruz Brunson kararını yargı vermeli, yürütme değil. Ama görünen o ki; kararı "ver papazı al papazı" diyerek yürütme veriyor.

    CEVAP YAZ 2 0

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2019 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro