eposta yazdır zoom+ zoom-

Üniversite öğrencileri Van'da sokak hayvanlarına yemek servisi yaptı

Üniversite öğrencileri Van'da sokak hayvanlarına yemek servisi yaptı

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (Van YYÜ) Veteriner Fakültesi öğrencilerinin oluşturduğu Çiftlik Hayvanları Yetiştiriciliği Topluluğu, sokak hayvanları için başlattıkları "Bir Pati de Siz Tutun" kampanası kapsamında, sokak hayvanlarına yemek dağıttı.

PAYLAŞ tw fb gp
Eklenme Tarihi: 22-12-2017 02:10 - Güncelleme: 22-12-2017 02:10

VAN Yüzüncü Yıl Üniversitesi (Van YYÜ) Veteriner Fakültesi öğrencilerinin oluşturduğu Çiftlik Hayvanları Yetiştiriciliği Topluluğu, sokak hayvanları için başlattıkları "Bir Pati de Siz Tutun" kampanası kapsamında, sokak hayvanlarına yemek dağıttı. Öğrencileri, yemekhaneye koydukları konteynerlerde biriken yemek atıklarını, motosikletlerle götürüp sokak hayvanlarının önüne bırakıyor.

Valilik, Büyükşehir Belediyesi, Van YYÜ Rektörlüğü ve Veteriner Hekimleri Odasınca da desteklenen kampanya kapsamında, üniversitedeki Şehit Polis Halil Hamuryen Yemekhanesi'ne üç konteyner yerleştirildi. Öğrenciler, burada toplanan yemek atıklarını motosikletlerle sahipsiz kedi ve köpeklerin bulunduğu bölgelere taşıyarak hayvanların önüne bırakıyor. 

BİZ ONLARA SAHİP ÇIKARSAK ONLAR MUTLU OLACAK;  Öğrencilerden Tülay Köneçoğlu, topluluğu kendilerini mesleki alanda geliştirmek için kurduklarını söyledi. 

Kış şartlarının oldukça ağır olduğu kentte, sokak hayvanlarına da sahip çıkmak istediklerini belirten Köneçoğlu, "Biz zaten sahipsiz hayvanlara yardım ediyorduk ama fark ettik ki birlikte olunca çok daha büyük bir güç ortaya çıkıyor ve çok daha fazla hayvana ulaşabiliyoruz." dedi.  

 Köneçoğlu, yemekhanede üç ekiple görev yaptıklarını, dönüşümlü olarak hayvanlara yiyecek taşıdıklarını anlattı.

Kampanyalarına diğer fakültelerden öğrencilerin de destek olduğunu ifade eden Köneçoğlu, "Sokak hayvanlarına sahip çıkmalıyız. Eğer biz sahip çıkarsak onlar da mutlu olacaklar." diye konuştu. 

BİR KAP SU BİR KAP YEMEK

Öğrencilerden Murat Korkmaz ise kampanyaya vatandaşların da destek verdiğini dile getirdi. 

Türkiye'nin çeşitli bölgelerinde şiddete maruz kalan hayvanları gördüklerini vurgulayan Korkmaz, "Bu tamamen eğitimsizlikten kaynaklanıyor. Günümüzde insanlar hayvanları daha çok seviyor, sahip çıkıyorlar. Daha da güzel olacak." ifadesini kullandı.  

 Öğrencilerden Bilge Genç de kampanyayı duyduğunda çok sevindiğini ve duygulandığını aktardı.  

Hayvanlara herkesin yardım etmesi gerektiğine dikkati çeken Genç, şöyle konuştu:

"Burada kliniğimizde tedavi görmüş çok sayıda hayvan var. Bunların çoğu yemek bulamıyor. Burası zaten kırsal bir bölge. Bu şekilde onlara yardımcı olmak, en azından bir kap su, bir kap yemek sağlamak için çaba gösteriyoruz. Siz de bir kap su, bir kap yemek vererek yardımcı olabilirsiniz."

REKTÖRDEN ÖĞRENCİLERE TAM DESTEK

Kampanyaya destek veren Van YYÜ Rektörü Prof. Dr. Peyami Battal, öğrencilerin duyarlı davranışını takdirle karşıladığını ifade etti.

Özellikle kış aylarında sokak hayvanlarının besin bulmakta zorlandığını anımsatan Battal, şu ifadeleri kullandı: 

"Daha önce toplumda bu yönde etkin bir adım atılmıyordu ama şimdi öğrencilerimiz kampanya ile sokakta besin bulamayan hayvanlara yardım ediyor. Gençlerimiz yemekhanemizde çöpe gidebilecek atık yemekleri konteynerlerde biriktiriyor, ardından da köpek ve kedilerin bulunduğu alanlara götürüyorlar. Gerçekten çok güzel bir kampanya. Toplumların gelişmişlik düzeyi hayvanlara vermiş olduğu önemle de ölçülebiliyor."

PAYLAŞ tw fb gp

YORUM YAZIN Üniversite öğrencileri Van'da sokak hayvanlarına yemek servisi yaptı haberine yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR1 YORUM
  • misafir 22 Aralık 2017 08:55 Kastamonunun Araç ilçesinde çıkan Araç Haber Gazetesi adındaki müsvedde de yazan bir kendini bilmez de her hafta belediyeye sokak hayvanlarını itlaf ve toplatma çağrısı yapıyor.

    CEVAP YAZ 0 0

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro