eposta yazdır zoom+ zoom-

Uğur Dündar'a 'eşekli' cevap!

Uğur Dündar'a 'eşekli' cevap!

Uğur Dündar'ın bir programda söylediği sözler üzerine yazı yazan Mehmet Barlas'ın anlattığı fıkra yeni bir polemik kapısı açacak gibi..

PAYLAŞ tw fb
Eklenme Tarihi: 16-07-2012 15:07 - Güncelleme: 23-10-2015 03:52

İşte Barlas'ın Esop usulü hikâyesi....

Uğur Dündar 'ın anlattığı fıkra üzerine çeşitlemeler

Arkadaşımız ve meslektaşımız Uğur Dündar bir süredir ekranlardan uzak olmasının nedenini kendince bir fıkrayla anlatmış.

Minibüste çekilen TV- EM'in "Son Durak" programında, Uğur Dündar'ın minibüs yolcularına anlattığı fıkra şöyle:

Napolyon dirilmiş ve Beyaz Saray'da Başkan Obama ile yemek yerken "Eğer benim elimde sizin sahip olduğunuz silahlar olsaydı, ben Waterloo savaşını kesinlikle kaybetmezdim" demiş.

Napolyon daha sonra Moskova'da Kremlin'de Putin 'le yemek yerken de ona "Sizin sahip olduğunuz gizli servis bende olsaydı ben Waterloo savaşını asla kaybetmezdim" demiş.

Napolyon daha sonra Türkiye'ye gelmiş ve Başbakan Erdoğan'la yemek yerken de ona "Sizin elinizdeki mükemmel basın gibi basın benim elimde olsaydı Waterloo savaşını kaybettiğimi hiç kimse duymazdı" demiş.

Bir Esop hikâyesi

Siyasette mizah ve fıkralar ağır havayı hafifletir. Bu bakımdan Uğur Dündar'ın neden televizyonda programı olmadığını kendince bir fıkrayla anlatması hoş bir yöntemdir.

Aslında başka bir fıkrayla kendisine program yaptırmayan patronların, Başbakan Erdoğan'ın kazandığı seçim zaferini önce nasıl duymadıklarını da mizahına konu edebilirdi.

Çünkü olup bitenleri duymamaktan ötürü başları belaya girenler üzerine yazılmış şöyle bir Esop usulü hikâye de vardır.

Ormanda kral seçimi yapılmış ve en iyi kulis yapan eşek "Ormanın Kralı" seçilmiş.

Eşek ertesi sabah kral olarak uyandığında "Acaba rüyamda mı kral seçildim" diye kuşku yaşamaktaymış. Ormanda ilerlerken uzakta bir kurt görüp anırmış. Eşeğin anırtısını duyan kurt yere kapanmış ve "Kral hazretleri, hoş geldiniz" demiş.

Meğer duymamış

Bu durum eşeğe güven vermiş. Önüne çıkan her hayvana anırmaya başlamış. Onu duyan hayvanlar da yere kapanıp "Kral hazretleri hoş geldiniz" diyorlarmış.

Bakmış bir aslan bir ağacın gölgesinde uyuyor.

Aslanın kulağına doğru şiddetle anırmış.

Aslan uyanıp gözünü açmış... Başının ucunda duran eşeği bir pençe atıp öldürmüş.

Meğer aslan kral seçimi yapılacağını da, bu seçimin sonucunu da duymamış.

28 Şubat 'ın 1000 yıl süreceğini zannedip kendilerinin kral olduğunu zanneden "Mükemmel basın"ın patronları, halk devreye girip Erdoğan'ı Başbakan seçtikten sonra da gerçekleri duymak yerine muhtıralara ve kapatma davalarına endekslenip, gerçeği görmezden gelmediler mi?

PAYLAŞ tw fb
KİMDİR ?
Uğur Dündar
UĞUR DÜNDAR KİMDİR?

İstanbul ilinin Silivri ilçesi Akören Köyü'nde doğdu. Vefa Lisesi'ni bitirdi. İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Gazetecilik Enstitüsü'nden mezun oldu. 1970 yılında TRT tarafından açılan bir sınav

DEVAMI »

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2019 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro