eposta yazdır zoom+ zoom-

MHP olağanüstü kurultayını toplantıya çağıran heyet hakkında karar

MHP olağanüstü kurultayını toplantıya çağıran heyet hakkında karar

MHP'nin 15 Mayıs 2016'daki olağanüstü kurultayını, mahkemelerin verdiği tedbir kararlarına aykırı şekilde toplantıya çağırarak "halkı kanunlara uymamaya tahrik" suçunu işledikleri iddia edilen 3 "çağrı heyeti" üyesinin beraatine karar verildi.

PAYLAŞ tw fb gp
Eklenme Tarihi: 11-10-2018 14:17 - Güncelleme: 11-10-2018 14:17

Ankara 31. Asliye Ceza Mahkemesindeki duruşmaya sanıklar Ali Sağır ve Mehmet Bilgiç'in avukatları ile müdahil MHP'nin avukatı Kürşat Üçüncü katıldı.

Gemerek ve Tosya Sulh Hukuk Mahkemelerinin verdiği tedbir kararlarına aykırı şekilde, MHP'nin 15 Mayıs 2016'daki olağanüstü kurultayını toplantıya çağırarak "halkı kanunlara uymamaya tahrik" suçunu işledikleri öne sürülen İYİ Parti Aksaray Milletvekili Ayhan Erel'in de arasında bulunduğu "çağrı heyeti" üyesi 3 kişinin beraatine hükmedildi

Söz alan avukat Üçüncü, sanıklara ilişkin şikayetlerinin sürdüğünü ifade etti. Sanık avukatları Ahmet Öztürk ve Burcu Aslan ise müvekkillerinin suçsuz olduğunu ileri sürerek, beraat talebinde bulundu. Hakim, "suçun unsurlarının oluşmadığı" gerekçesiyle sanıkların beraatine karar verdiğini açıkladı.

İDDİANAME: İddianamede, sanıkların, henüz kesinleşmemiş mahkeme kararına dayanarak, parti delegelerini 15 Mayıs 2016'da Esenboğa Havalimanı yakınındaki otelde yapılacak olağanüstü parti kongresine çağırdıkları ifade edilmişti.

Çağrıya uygun olarak 15 Mayıs sabahı 500 kişilik grubun otel çevresindeki polis kontrol noktalarına gittiği, polisin ise Ankara 25. İcra Dairesinin Akyurt İcra Müdürlüğüne gönderdiği talimat yazısına dayanarak, otele ulaşmak isteyen delegelerin ve partililerin geçişine izin vermediği anlatılan iddianamede, bekleyen kişi sayısının ilerleyen saatlerde arttığı, 200 kişilik grubun havaalanı yolunu bir saat süreyle trafiğe kapattığı kaydedilmişti.

"Sanıkların, kesinleşmemiş mahkeme kararına dayanarak, TBMM'de grubu bulunan MHP yönetimi ve teşkilat yapısını doğrudan etkileyecek kongre girişimlerinin 'mevzuatı bilmemek' veya 'yanlış yorumlamaktan' kaynaklandığının değerlendirilemeyeceği" ifade edilen iddianamede, şöyle denilmişti:

"Şüphelilerce yapılan davet üzerine 5 bin kişinin anılan yere geldiği, polisin kurduğu barikatı aşmaya çalışan bu topluluk ile polis arasında gerginlik ve tartışmalar yaşandığı, 200 kişilik grup tarafından olay yerindeki ana arter bulvarın bir saat süreyle çift yönlü trafiğe kapatıldığı, bu eylemin havaalanına gitmek ya da havaalanından dönmek isteyen çok sayıda insanın mağduriyetine yol açtığı ve yaralamalı bir trafik kazasına sebebiyet verdiği gözetildiğinde, eylemin kamu barışını bozmaya elverişli bir boyuta ulaştığı sonucuna varılmıştır."

İddianamede sanıklar Ali Sağır, Mehmet Bilgiç ve 24 Haziran seçimlerinde İYİ Parti'den Aksaray Milletvekili seçilen Ayhan Erel'in, 6'şar aydan 2'şer yıla kadar hapsi isteniyordu.

PAYLAŞ tw fb gp
Kaynak : AA

YORUM YAZIN MHP olağanüstü kurultayını toplantıya çağıran heyet hakkında karar haberine yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR2 YORUM
  • Başkan EL MAĞDURO 11 Ekim 2018 15:46 Yargıtay'da temyizde olan Ankara'daki bir dava hakkında görev ve yetkilerini aşarak karar veren Gemerek ve Tosya Sulh Hukuk Mahkemelerinin ilgili hakimleri hakkında yasal işlem yapılmalıydı. Ama ne gariptir ki; delegesi bulunduğu partinin Tüzüğüne ve Siyasi Partiler Kanununa uygun olarak olağanüstü kurultay çağrısı yapanlar yargılanmıştır.

    CEVAP YAZ 0 1

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro