eposta yazdır zoom+ zoom-

Emine Erdoğan hüngür hüngür ağladı

Emine Erdoğan hüngür hüngür ağladı

Başbakan Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'ın iki kez ertelenen Uludere ziyareti gerçekleşti

PAYLAŞ tw fb gp
Eklenme Tarihi: 06-03-2012 10:55 - Güncelleme: 23-10-2015 22:10

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi , Irak sınırındaki hava operasyonunda ölen 34 kişinin yakınlarını bugün Şırnak'ın Uludere İlçesi'ne bağlı Ortasu Köyü'nde ziyaret etti.

Ziyareti sırasında açıklamada bulunan Emine Erdoğan Van halkına Başbakan'dan selam getirdiğini söyledi.

Erdoğan; ''Bugün annelerin buluşmasıydı. Oturduk hep beraber ağladık. Annelerin acısını ancak anneler anlar. Anneler isterse barış gerçekleşir. Onlar bizde biz onlara güveniyoruz'' dedi 

zaza.jpg

Ziyaret öncesi çok sıkı güvenlik önleminin alındığı kar altındaki Ortasu Köyü'nde kadınlar Emine Erdoğan ve yanındakilere ikram etmek üzere yemekler hazırladı.

Emine Erdoğan, cenazelerin toprağa verildiği ve daha önce bakanlar dahil diğer ziyaretçilerin gittiği Gülyazı Köyü, yerine Ortasu Köyü'nü tercih etti. Ailelerin isteği üzerine Ortasu Köyü'nü ziyaret ettiği belirtilen Erdoğan'ın gelişi öncesinde köylü kadınlar yöresel yemekler hazırladı. Kadınlar, kurulan bir çadırda kavurma, pilav ve içli köfte yaptı.

KÖYE ULAŞTI

Sabah saatlerinde hava yolu ile Diyarbakır'a giden Erdoğan, daha sonra helikopterle Ortasu Köyü'ne intikal etti. Dışarda erkeklere başsağlığı dileyen Emine Erdoğan, muhtarın evine geçti.

Emine Erdoğan'a Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin ile bazı milletvekili eşleri de eşlik ediyor.

ÇATILARDA KESKİN NİŞANCILAR

Köyde ziyaret öncesi olağanüstü güvenlik önlemleri alındı. Jandarma eğitimli 'Alçı' ve 'Çalım' adındaki köpeklerle çadırda ve köyde bomba araması yaparken, evlerin çatılarına keskin nişancılar yerleştirildi. Şırnak Valisi Vahdettin Özkan ve Başbakanlık koruma ekibinde yer alan görevliler de köydeki hazırlıkları denetledi.

Ölenlerin yakınları Emine Erdoğan ile görüşmenin gerçekleşeceği Ortasu Köyü Muhtarı Haşim Encü'nin evine alındı. Ölen yakınlarının fotoğrafları ile eve gelen köylülerin yakalarında isimlerinin yanı sıra, boyunlarına 'şehit annesi', 'şehit babası' ve 'şehit yakını' yazılı kartlar asmaları dikkati çekti. Ölenlerin yakınları, sıkı güvenlik kontrolünden geçtikten sonra eve alındı.

 

KORUMALAR SİG SAUER İLE GÖREV YAPTI

Bu arada Başbakanlık korumaları Ortasu Köyü'nde, daha önce alınan Alman-İsveç yapımı Sig Sauer 556 tam otomatik tüfeklerle ilk kez görev yaptı. Seyyar ve sabit dipçikli iki modelden oluşan tüfekler, Ocak ayı içerisinde korumalara verilmişti. Başbakanlık korumaları tabancalar da daha önce Sig Sauer'e geçmişti. Böylece, tüfekler de standart olarak Sig Sauer oldu.

Başbakan Erdoğan'ın özellikle Doğu ve Güneydoğu'ya yapacağı gezilerde yakın korumalar, tabancalarının yanı sıra bu tüfeklerle koruma sağlayacak. Sig Sauer'ler, halen kullanımda olan M-16, MP-5 ve Kalaşnikofların yerine geçecek. Silahın en önemli özelliklerinden biri suda da çalışması olarak belirtiliyor.

KUZU KESTİLER

Bakanların ağılanacağı taziye çadırında hazırlıklar tamam. Muhtar Haşim Encü'nün evinde toplanan aileler Emine Erdoğan'a mesajlarını da burada iletecek. Emine Erdoğan için yemekler hazırlandı. Kuzular kesildi, tavuklar, pilavlar yapıldı.

EMİNE ERDOĞAN'A SICAK KARŞILAMA

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan ve kızları Sümmeye Erdoğan, Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, eşi Yıldız Atalay, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, Mardin'den helikopterle Uludere İlçesi'ne bağlı Gülyazı Köyü'ne geldi. Burada Şırnak Valisi Vahdettin Özkan ve eşi Ruhan Özkan tarafından karşılanan Emine Erdoğan ve beraberindekilere, Gülyazı Alay Komutanlığı'nda brifing verildi.

İĞNELİ PANKART

Bütün bu hazırlıklar yapılırken bir taraftan da köyde ziyarete tepki var. Ziyaret öncesi açılan pankarta hem hoşgeldin mesajı hem de ağır bir sitem var.

'EMİNE ANA' PARKARTI

Görüşmenin gerçekleşeceği Muhtar Haşim Encü'nün evinin çevresine de 'Bu işin çözümünü önce yüce Allah'a sonra sayın Başbakanımıza emanet ediyoruz', 'Lise ve çocuk parkı istiyoruz', 'Devletimizi ve milletimizi karşı karşıya getiren katiller bulunsun', 'Tarım ve hayvancılık yapmak için destek istiyoruz', 'İlimize kadın doğum doktoru istiyoruz', 'Gülyazı sınır kapısı için sayın Başbakana teşekkür ediyoruz', 'Emine ana geç geldiniz ama hoş ve hoş geldiniz', 'Tazminat istemiyoruz, faillerin bulunmasını istiyoruz' yazılı pankartlar asıldı.

34 KİŞİ İÇİN MEVLİT OKUTULDU

Daha sonra karayolu ile Ortasu Köyü'ne gelen Emine Erdoğan, kızı Sümmeye Erdoğan ile beraberindekiler, köylüler tarafından karşılandı. Köylülerle tek tek tokalaşan Emine Erdoğan, daha sonra Muhtar Haşim Encü'nün evine giderek, olayda yaşamını kaybedenlerin yakınlarıyla bir araya geldi. Emine Erdoğan'dan sonra Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay da köylülerle kucaklaşarak sabır diledikten sonra Muhtar Encü'nün evine girdi. Muhtar Haşim Encü'nün evinde, yaşamını yitirenler için mevlit okutuldu. Burada yapılan görüşme devam ederken, basın mensupları içeri alınmadı

KADINLARDAN EMİNE ERDOĞAN'A: ÇOCUKLARIN BİR ANNESİ DE SİZSİNİZ

Ortasu Köyü'nde Emine Erdoğan'la görüşen ölenlerin yakını kadınlar, taleplerini içeren bir açıklama yaptı. Görüşmenin sürdüğü sırada evden çıkan bir genç, Emine Erdoğan'a içeride yapılan talebi gazetecilere okudu. Kadınların, Erdoğan'a sundukları talepte şu ifadeler yeraldı:

"Keşke daha önce gelebilseydiniz. Çünkü sayın Başbakan ve hükümetten başka bu olayı aydınlatacak başka güç yok. Bu çocukların bir annesi de sizsiniz. Bizi çok iyi anlayacağınızı umuyor, bu olayın derhal aydınlanması ve bir daha böylesi bir şeyin tekrarlanması için gerekli hassasiyetin gösterilmesini istiyoruz. Muhbiri bulunuz. Bunu yapan devlet düşmanıdır. Devleti-milleti karşı karşıya getiren karanlık odaklardır. Ayrıca bu ve bunun gibi karanlık olayların aydınlanabilmesi için yeni ve sivil bir anayasa şart"

KÖYLÜLER RİCALARINI TEK TEK SIRALADI

HABERİN DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN
 

[PAGE]

GÜNDEMİMİZDE TAZMİNAT YOK

Kadınlar, Emine Erdoğan ve Başbakan'dan ricaları olduğunu belirterek, taleplerini şöyle dile getirdi: "Faillerin biran önce bulunup, adalete teslim edilmesini istiyoruz. Gündemimizde tazminat yok. Olayın aydınlanması var. Kafalarımızda soru işaretleri var. Yörede ekonomik sorunlara kalıcı çözüm olabilmesi için Gülyazı'da bir sınır kapısı açılmalı. Yöre halkının en büyük sorunu ekonomiktir. Yoksulluk geçici yardımlarla değil istihdamla giderilmelidir. Okullaşma oranı yükseltilmeli, okullara ulaşım imkanı geliştirilmelidir. Yöreye dini eğitimi iyi olan halkla bütünleşebilen imamlar atanmalı. Bu atamalarda Kürtçe bilmesi gözönünde bulundurulmalı. Vaazlar Kürtçe verilmeli. 28 Şubatla Türkiye'de başlayan süreç, toplumun manevi dinamiklerini yerle bir etti. Dini bilgi kaynakları yok edildi. Dinimizin adalet, kardeşlik ve bütünleştiricilik özelliği unutulmamalıdır. Hukuk devleti ilkeleri çiğnenmeli. İnsan hakları ihlalleri önlenmeli. Bölgede sivil idarenin etkinliği arttırılmalı. Daha önce güvenlik gerekçesiyle mayın döşenen yaylalar, meralar ve otlak alanlar temizlenmeli ve hayvancılığın önü açılmalıdır. Mağdur ailelerin maddi manevi hakları devletçe korunmalı"

Kadınların taleplerini dinleyen Emine Erdoğan ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin'in gözlerinin dolduğu öğrenildi. Emine Erdoğan'ın dinlediği köylülere, 'Hassasiyetinizi çok iyi anlıyorum" dediği belirtildi.


OTURDUK AĞLAŞTIK

Ziyaret sonrası açıklamalarda bulunan Emine Erdoğan, 'Bizi çok iyi karşıladılar. Bizi bağırlarına bastılar. Anneler isterse barış gerçekleşir. Oturduk hep beraber ağladık. Başbakanımızın selamını ailelere getirdim' diye konuştu..

ATALAY ULUDERE ZİYARETİNİ DEĞERLENDİRDİ

Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Şırnak'ın Uludere ilçesi Gülyazı köyünde açıklamalarda bulundu.

Atalay, yaptığı açıklamada şunları söyledi:

Hem taziye hem ziyaret hem de vatandaşlarımızı dinlemek için ziyarete geldik. Zaten olayın sonrasında buraya yine gelmiştik. Bugün de Başbakanımızın eşi ve kızı, Bakan Fatma Şahin ve eşimle buradayız.

Muhtarın evinde hayatını kaybedenlerin hepsini buraya davet ettik. Burada yakınlarının kaybedenlerle görüştük.

Kuran okuttuk, Türkçe ve Kürtçe mevlid okuttuk aynı zamanda şunları da onlara söyledik. Bu olayın yargı süreci devam ediyor. Takipteyiz. Bizim de temel hedefimizi bu olayın tüm ayrınıtlarını aydınlığa kavuşturmak.

Esasen bu konuda hem adli yargı hem de Genelkurmay'ın çalışması var. İçişleri de konuyu araştırıyor.

Bu arada özellikle gündemde olan sınır kapısının açılması gibi talepler var. Valiliğimiz çalışmalarını sürdürüyor.

Özellikle çocuk ve gençlerin eiğitimlerini sürdürmelerini de çok önemli görüyoruz.

Aileleri dinledik. Taleplerini aldık. En önemli talepleri, bu olayla ilgili sorumluların ortaya çıkarılması. Biz de bu yönde çalışıyoruz.

 

PAYLAŞ tw fb gp
KİMDİR ?
Emine Erdoğan
EMİNE ERDOĞAN KİMDİR?

21 Şubat 1955 tarihinde İstanbul Fatih'te doğdu. Üsküdar'da büyüdü. Siirt'ten İstanbul'a gelen bir ailenin kızı. Beş çocuklu bir ailenin son çocuğu. Mithat Paşa Akşam Sanat Okulu'ndan ders notları iyi olmasına r

DEVAMI »

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro