eposta yazdır zoom+ zoom-

Emekli memur ikramiye için nereye başvuracak?

Emekli memur ikramiye için nereye başvuracak?

Emekli memur ikramiyesi için bugün son gün. Milyonlarca memur emeklisi ikramiye için ne yapacağını merak ediliyor. Emekli memur ek ikramiye için nereye başvuru yapılacak? 30 yılın üzerinde emekli olan memurların başvuracağı ikramiye için SGK'ya başvuru yapılması gerekiyor.

PAYLAŞ tw fb
Eklenme Tarihi: 29-01-2018 08:04 - Güncelleme: 29-01-2018 08:04

30 yılın üzerinde emekli olanlara ek ikramiye müjdesi gelmişti. Milyonlarca kişinin beklediği emekli ek ikramiye için bugün son gün. 29 Ocak tarihinde biten emekli ikramiyesi için SGK'ya başvuru yapılması gerekiyor.

7 Ocak 2015 tarihinden önce emekli olmuş ve 30 yılın üzerinde hizmeti olmasına rağmen emekli ikramiyesini 30 yıl üzerinden almış memur emeklilerine ikramiye farkları ödeniyor. Bu farkların ödenmesi için de geçtiğimiz yıl düzenleme yapıldı. İkramiye farklarının ödenmesi için bu durumda olan kişilerin SGK’ya başvuru yapması gerekiyor. Yapılan başvurular sonrasında ikramiye farkları hesaplanıyor ve bu kişilere veya hak sahiplerine ikramiye farkları ödeniyor. Dolayısıyla yalnızca memur emeklileri değil, eğer memur emeklisi hayatını kaybetmişse geride kalan hak sahipleri de ikramiye farkı alabiliyor.

SGK'ya başvurup red cevabı alan emekliler yeniden başvuru yapamıyor. İkramiyelerin nisan ayında yatması için çalışmalar da başlatıldı.

İKRAMİYE FARKINA KİMLER BAŞVURAMAZ?

İkramiye farkının ödenmesi için daha önce dilekçeyle SGK’ya başvuran ve SGK’dan 60 gün içerisinde cevap alan veya almayan ancak dava açmayan kişilerin tekrar SGK’ya başvuru yapması gerekmiyor. Akşam'dan Okan Güray Bülbül'ün yazısına göre, bu kişilerin daha önceki başvuruları kabul ediliyor ve fark ödemeleri yapılmaya başlanıyor. Diğer yandan SGK’ya başvurmuş, “ret” cevabı almış ve dava açmış kişilerin davaları sonuçlanmamışsa, düzenleme sonrası davanın konusuz kalması sebebiyle bu davalar düştü. Bu durumdaki kişilerin de SGK’ya tekrar başvuru yapmaları gerekmiyor. Bunun yanında bu davanın yargılama giderleri idarenin üzerinde kaldı ve vekalet ücretinin dörtte birine de hükmedildi. Dolayısıyla bu kişiler dava masraflarına da katlanmamış oldular.

EN AZ 100 LİRA İKRAMİYE FARKI

İkramiye farkları, “emekli olunan tarihte toplam hizmet yılı üzerinden ikramiye hesaplansaydı ikramiye ne kadar olurdu” mantığıyla hesaplanıyor. 40 yıl hizmeti olan ve ikramiyesini 30 yıldan alan bir memur emeklisine en düşük 500 TL ikramiye farkı ödeniyor. Toplamda ödenecek ikramiye farkı da 100 TL’nin altında olmuyor. 31 yıl hizmeti olan ve ikramiyesini 30 yıl üzerinden alan memur emeklisi için hesaplanan ikramiye farkı 50 TL’nin altında kalsa bile ikramiye farkı 50 TL değil, en az 100 TL olarak ödeniyor.

3 BİN LİRAYA KADAR FARK VAR

İkramiye farkının ne kadar olacağı memurun ne zaman emekli olduğuna, kademesine, makam veya görev tazminatı olup olmadığına bağlı olarak değişiyor. Diğer yandan 30 yılın üzeri hizmet ne kadar fazlaysa ve emeklilik tarihi 7 Ocak 2015’e ne kadar yakınsa ikramiye farkı da o kadar yüksek oluyor. Diğer yandan emekli olunan yıl ve hizmet yılı da belirleyici. Ancak her bir yıl fazlalık için 3.000 TL’ye kadar fark söz konusu olabilir.

İKRAMİYE FARKI NE ZAMAN ÖDENECEK?

Başvuranların ikramiye farkları 7 bin 500 TL’nin üzerindeyse 7 bin 500 TL’si başvuru tarihinden itibaren 3 ay içerisinde, kalan tutarı ise bir sonraki yılın aynı ayında ödeniyor. Örneğin 1 Ocak 2018’de başvuran ve ikramiye farkı 8 bin TL olan bir memur emeklisine 7 bin 500 TL ikramiye farkı 1 Nisan 2018’e kadar ödenecek.

PAYLAŞ tw fb

YORUM YAZIN Emekli memur ikramiye için nereye başvuracak? haberine yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR0 YORUM

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2019 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro