eposta yazdır zoom+ zoom-

CHP de seçilme yaşı 18'e insin istemiş!

CHP de seçilme yaşı 18'e insin istemiş!

Yeni anayasada 18 yaşındaki gençlere seçilme hakkı tanınmasına tepki gösteren CHP’nin, 2015 yılında seçilme yaşının 18’e düşürülmesi için teklif verdiği ortaya çıktı.

PAYLAŞ tw fb gp
Eklenme Tarihi: 31-03-2017 09:58 - Güncelleme: 31-03-2017 09:58

Anayasa değişikliğine hayır diyenlerin başını çeken CHP'nin yeni getirilecek sistemin içinde yer alan seçilme yaşının 18'e indirilmesi konusunda meclise kanun teklifi verdiği ortaya çıktı.

CHP seçilme yaşının 18'e indirilmesini de öngören anayasa değişikliğine karşı çıkarken aynı seçilme yaşıyla ilgili geçmişte aynı teklifi vermesi çelişkiyi gözler önüne serdi.

CHP İstanbul milletvekili Mahmut Tanal tarafından verilen teklifte “Gençleri siyasetten uzak tutmanın ülkeye hiçbir yararı olmayacaktır” ifadeleri yer aldı.  Konuyla ilgili açıklamada bulunan Milletvekili Tanal, “Bunda bir gariplik yok, biz 18 yaşa karşı çıkmıyoruz, bunlar teferruat” dedi.

Milat gazetesinin haberine göre, CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal'ın 03.02.2015 tarihinde verdiği teklife göre, yapılacak değişiklik ile 18 yaşında seçme hakkına kavuşacak gençliğin siyasette sorumluluk alması oldukça önemli olduğu vurgulanıyor. Teklifin gerekçesinde, “On sekiz yaşında seçme hakkına sahip olan reşit kabul ettiğimiz ve birçok yükümlülükle baş başa bıraktığımız gençlerimizin özellikle siyaset noktasında sorumluluk mevkisine ancak yirmi beş yaşında gelmesi ciddi bir adaletsizlik oluşturmaktadır. Ülkemizde gençlerimizi bir nevi siyasi hakların bakımından yirmi beş yaşına kadar kısıtlı olarak yaşamaktadır. 18 yaşını dolduran herkesi her türlü cezai hukuki haklara sahipken seçilme hakkına ancak 25 yaşının bitirince kavuşacak olması bir çelişkidir. Gençleri siyasetten uzak tutmanın ülkeye hiçbir yararı yoktur” ifadelerine yer verildi.

         

"18 YAŞA BİR ŞEY DEDİĞİ YOK"

Söz konusu kanun teklifinin veren Mahmut Tanal Milat Gazetesi'ne yaptığı açıklamada bu konunun teferruat olduğunu vurgulayarak, “Sorun burada 18 yaş değil ki. Sorun burada getirilen sistem demokrasiden uzaklaşma mıdır yoksa Aliyev'in kendi eşini yardımcısı yapması mıdır? Siz buna bakın, diğerleri teferruat, kimsenin 18 yaşa bir şey dediği yok.  Bizim bugüne kadar 18 yaşa itirazımız olmadı ki. Çürük olan elmalarınız varsa çürük olan elmalarınızın üzerine şeker yaparsınız, o çürük olan elmayı pazarlarsınız. 18 yaş ile de bu anayasayı pazarlamaya çalışıyorlar.

PAYLAŞ tw fb gp

YORUM YAZIN CHP de seçilme yaşı 18'e insin istemiş! haberine yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR1 YORUM
  • Misafir 31 Mart 2017 10:16 18 yaşa vatandaşın itirazı var ve sandıkta sonucu görürüsünüz. devlet bebelerin eline bırakılamaz askere bile 20 yaşında aldığın insanı 18 yaşında devlet yönetmeye getirmezsin. bizim itirazımız buna. en az 25 olmalı bir olgunluk olmalı bir disiplinden yani askerlikten geçmiş olmalı aklı fikri biraz oturmuş olmalı. anladınız mı. çocuk oyuncağı değil devlet yönetmek. park değil orası.

    CEVAP YAZ 1 0
KİMDİR ?
Mahmut Tanal
MAHMUT TANAL KİMDİR?

Mahmut Tanal , 1 Ocak 1961'de Şanlıurfa Hilvan'ın Bahçecik köyünde doğdu. Babasının adı Mustafa, annesinin adı Keziban'dır. Avukat; İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitirdi. Serbest avukat olarak çalıştı. Bah

DEVAMI »

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro