eposta yazdır zoom+ zoom-

Almanya'dan Zekeriya Öz için flaş açıklama!

Almanya'dan Zekeriya Öz için flaş açıklama!

Almanya Adalet Bakanı Heiko Maas, Zekeriya Öz ve Celal Kara için “Kesinlikle iade söz konusu olmayacaktır.” dedi.

PAYLAŞ tw fb gp
Eklenme Tarihi: 02-11-2016 00:46 - Güncelleme: 02-11-2016 00:46

Almanya Adalet Bakanı Heiko Maas, FETÖ'nün firari savcıları Zekeriya Öz ve Celal Kara’nın Türkiye’ye iade edilmeyeceği yönünde açıklamalarda bulundu. Bu dosyaların ayrıntıları hakkında yorum yapmaktan kaçınan Bakan, Türkiye’den gelen iade taleplerinde, siyasi nedenlerle açılmış soruşturmalar için “Kesinlikle iade söz konusu olmayacaktır.”dedi.

Maas, şunları kaydetti: “Adli yardımlaşma ile ilgili olarak durum şu: Türkiye’den ağır suçlar söz konusu olduğunda, cinayet, kasten adam öldürme gibi konularda adli yardımlaşma talebi olduğunda bu talep tarafımızdan inceleniyor. Ama adli yardımlaşmadaki çekincemiz siyasi bir nedene dayanmaması. Dayandığı takdirde bu talep hakkında işlem yapılmıyor. Şu anda talepleri tek tek inceleyerek söz konusu olan olağan bir suç mu diye bakıyoruz. Yoksa bu iade talebi hâlihazırda orada sürdürülmekte olan ve temizlik operasyonu olarak adlandırılanların bir parçası mı? Eğer öyleyse ilgili taleplerde kesinlikle iade söz konusu olmayacaktır.”

CUMHURİYET GAZETESİNE YÖNELİK SORUŞTURMA

Deutsche Welle Türkçe’nin haberine göre, Almanya Adalet Bakanı Heiko Maas, “Türkiye’deki aktüel gelişmeleri, dün gazetecilerin gözaltına alınması dâhil, büyük bir kaygıyla izliyoruz”dedi.

Yabancı Gazeteciler Cemiyeti (VAP) üyeleriyle Berlin’de bir araya gelen Maas, Cumhuriyet gazetesine yapılan operasyonu ve gazetecilerin gözaltına alınmasını eleştirdi.

Maas, “Son gelişmeler ışığında Türkiye’yi demokratik hukuk devleti olarak tanımlar mısınız?” sorusunu şöyle yanıtladı:

“Basın özgürlüğü demokrasi ve hukuk devletinin temel bileşenidir. AB’ye üye olmak isteyen basın özgürlüğünü de teminat altına almalıdır. Basın özgürlüğü sadece gazetelerin varlığını sürdürmelerini değil aynı zamanda basın çalışanlarının baskı olmaksızın, zapt edilmeksizin ve gayet tabii ki tutuklanmaksızın işlerini yapmalarını kapsamaktadır. İşte bu bizim büyük bir kaygıyla izlediğimiz bir konu.”

PAYLAŞ tw fb gp

YORUM YAZIN Almanya'dan Zekeriya Öz için flaş açıklama! haberine yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR27 YORUM
  • tepe 02 Kasım 2016 19:33 avrupa birligini bundan sonra zor görürsünüz

    CEVAP YAZ 3 2
KİMDİR ?
Zekeriya Öz
ZEKERİYA ÖZ KİMDİR?

Olayların savcısı olarak bilinen Zekeriya Öz 1968 Bursa doğumlu. Ergenekon Davasındaki aktif rolü ve son olarak hükümete yönelik olarak algılanan yolsuzluk operasyonunun baş aktörüydü. Dubai'de bir inşaat şirke

DEVAMI »

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro