BIST 2.554
DOLAR 16,88
EURO 17,83
ALTIN 992,10
HABER /  SAĞLIK

Böbrek yetmezliği neden olur işte koruyan 8 öneri!

Kronik böbrek yetmezliği giderek artıyor. Böbreklerinin işlevi bozulanlar yaşamlarını ya diyalize bağlı olarak sürdürüyor ya da organ nakli oluyor.

Abone ol

Böbrek, vücuttaki zehirli maddeleri temizleyen, kemiklerin oluşumunda önemli rol oynayan, D vitamini aktivasyonunu ve kırmızı kan hücrelerinin üretimini sağlayan eritropoetin hormonunu üreten önemli bir organ.

Böbrek fonksiyonlarının belirli bir limitin altına inmesi, kronik böbrek yetmezliğini işaret ediyor.

“3-9 Kasım Organ Nakli Haftası” nedeniyle açıklama yapan Prof. Dr. Murat Tuncer, böbrek hastalıklarının en çok kadınlarda ve 40 yaş sonrasında görüldüğünü söyledi.

Böbreğin süzme değerinin 60 ml/dk altına inmesinin böbrek yetmezliği anlamına geldiğini belirten Prof. Tuncer, “Süzme değeri 20’nin altına inerse son dönem böbrek yetmezliği gelişir. Önemli olan böbrek yetmezliği gelişmeden müdahale etmektir” dedi.

HAYATİ RİSKE YOL AÇIYOR

3 ayı aşan bir böbrek yetmezliğinin, durumun kronikleştiğin göstergesi olduğunu aktaran Tuncer, “Kronik böbrek yetmezliği; kansızlık, kemik erimesi ve kalp hastalıklarına yol açtığından tedavi edilmediği takdirde hayati riske yol açmaktadır. Böbrek yetmezliği, her yaşta ve cinsiyette oluşabildiği bilinse de, özellikle ileri yaşlarda ve kadınlarda daha sık görülmektedir. Araştırmalar 40’lı yaşlar sonrası daha çok ortaya çıktığını göstermektedir” diye konuştu.

“DÜZENLİ KONTROLLERİNİZİ İHMAL ETMEYİN”

Böbrek yetmezliği erken evrelerde herhangi bir belirti göstermeyebiliyor. Bunun için hastalığı saptamanın en etkin yolu, kan ve idrar tahlillerinin belirli aralıklarla yapılması olduğunu dile getiren Prof. Tuncer, şöyle konuştu:

“Erken teşhis ile böbrek yetmezliğini yavaşlatmak ve tedavi etmek mümkündür. Diyabet, yüksek tansiyon, fazla kilo ve anne, baba ya da yakın akrabalarda böbrek yetmezliği hikayesi gibi bu risk faktörlerinden biri veya bir kaçı varsa böbrek fonksiyonlarının 6-12 ayda bir kontrolü gereklidir. Ülkemizde maalesef düzenli check up yaptırma alışkanlığı bulunmamaktadır. Bu da hastalıkların erken evre de tespit edilmesini engellemektedir. Böbrek yetmezliğinin önlenmesinde rutin kontrollerin büyük önemi vardır. Bazı ülkelerde böbrek sağlığı için kreatinin seviyesi takip edilir. Eğer bu seviye 1.2’yi aşarsa nefroloji uzmanlarına başvurulmalıdır. Bu erken tanı için önemli bir yoldur.”

Prof. Dr. Murat Tuncer, sağlıklı böbreklere sahip olmak için yapılması gerekenleri ise şu şekilde sıraladı:

BÖBREK SAĞLIĞINI KORUMAK İÇİN BUNLARA DİKKAT

1) Kan şekeri belirli aralıklarla kontrol edilmeli: Diyabet hastalığı olan kişilerin neredeyse yarısından çoğunda zamanla böbrek yetmezliği gelişebilmektedir. Bunun için kan şekerinin belirli aralıklarla kontrol edilmesi gerekir.

2) Kan basıncınızı takip edin: Normal kan basıncı 120-80 ve altındadır. 139/89 arası kan basıncı değeri ise yüksek tansiyon öncüsü değerler olarak kabul edilip; düzenli yürüyüş, tuzsuz diyet gibi yaşam tarzındaki değişiklikler ile kontrol altında tutulmalıdır. Eğer kan basıncı 140/90’in üzerinde ise düzenli ilaç kullanımı ve kan basıncı kontrolü gereklidir.

3) Sağlıklı beslenin ve tuz alımını sınırlayın: Tuz tüketimi günde en fazla bir çay kaşığı olacak şekilde kısıtlanmalıdır. İşlenmiş gıdalar ve fast food tarzı beslenme yerine taze sebze meyve ve ev yemekleri tüketilmelidir.

4) Yeterli su tüketerek böbreklerinizi koruyun: Günde 1.5-2 litre su içmek böbrek sağlığı için önemlidir. Bu sıvı miktarı egzersiz, ateşli hastalıklar, hamilelik veya emzirme dönemlerinde artırılmalıdır.

5) Sigarayı bırakın ve içilen ortamlardan uzak durun: Vücutta neredeyse tüm organları etkileyen sigara, böbreklere gelen kan akımını yavaşlatmaktadır.

6) Gereksiz yere ağrı kesici ve antibiyotik kullanmayın: Bilinçsizce alınan ağrı kesici ve antibiyotikler böbrek yetmezliğine yol açtığından doktor kontrolü dışında kullanılmamalıdır.

7) Taş ve idrar yolu enfeksiyonlarının nedenini öğrenin: Düşürülen taşların analizi mutlaka sağlanmalıdır. Yine İdrar yolu enfeksiyonlarının da nedeni belirlenmelidir.

8) Düzenli egzersiz yapın: Haftada 3-4 kez yapılan 30 dakikalık tempolu yürüyüş ve düzenli egzersizler kan basıncını düşürerek böbrek sağlığının bozulmasını engellemektedir.

ÖNCEKİ HABERLER
Seçimlere 1 hafta kala Clinton'u sarsan iddia!
Seçimlere 1 hafta kala Clinton'u sarsan iddia!
Soner Arıca son durumu ne ameliyat oldu!
Soner Arıca son durumu ne ameliyat oldu!
İzmir'deki deniz üssünde FETÖ şoku!
İzmir'deki deniz üssünde FETÖ şoku!
Polis dört ilde FETÖ için düğmeye bastı
Polis dört ilde FETÖ için düğmeye bastı
Aranan 3 PKK’lı güvenlik kamerasında!
Aranan 3 PKK’lı güvenlik kamerasında!
Bu illerde elektrik kesintisi uygulanacak
Bu illerde elektrik kesintisi uygulanacak
Anne 2. bölüm fragmanı Zeynep ve Melek'in sırrı ne?
Anne 2. bölüm fragmanı Zeynep ve Melek'in sırrı ne?
Eşkiya Dünyaya Hükümdar Olmaz fragmanı bugün olay var!
Eşkiya Dünyaya Hükümdar Olmaz fragmanı bugün olay var!
Hayat Şarkısı 28. bölüm fragmanı Hülya'nın buruk sevinci!
Hayat Şarkısı 28. bölüm fragmanı Hülya'nın buruk sevinci!
Gülümse Yeter 15. bölüm fragmanı Sarp'a büyük tuzak!
Gülümse Yeter 15. bölüm fragmanı Sarp'a büyük tuzak!