BIST 2.372
DOLAR 15,87
EURO 16,80
ALTIN 942,56
HABER /  GÜNCEL

Bakan Işık'tan bomba FETÖ yorumu!

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, eski genelkurmay başkanlarının FETÖ ile ilgili açıklamalarını değerlendirirken, 1970'den bu yana tüm genelkurmay başkanlarının bu konuda ihmalinin olduğunu söyledi.

Abone ol

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, FETÖ'nün TSK'daki yapılanmasına ilişkin olarak 1970'lerden bugüne kadar görev alan bütün genelkurmay başkanlarında az veya çok ihmalinin bulunduğunu söyledi. Işık, darbeye karışan askerlerin OYAK'taki hesaplarının da dondurulduğunu açıkladı.

Fikri Işık, A Haber televizyonunda katıldığı programda gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu, soruları yanıtladı. FETÖ ile mücadele kapsamında TBMM'de oluşturulan darbe komisyonuna eski genelkurmay başkanlarından Necdet Özel'in gelmeyi kabul etmeyerek sorulara yazılı

Bu süreçte 1970'lerden bugüne kadar görev alan bütün genelkurmay başkanlarında burada az veya çok dahli var, ihmali var. Bunu söylemek durumundayız.

yanıt vermek istemesini de değerlendiren Işık, kararın Necdet Paşa'nın takdiri olduğunu söyleyerek, "Necdet Paşa'nın kendi takdiri ama ben olsaydım gidip bizzat orada sorulan sorulara içtenlikle cevap vermeyi tercih ederdim. Ama hangi gerekçeyle bunu yaptığını bilmediğimiz için bir yorum yapmak da çok doğru değil." karşılığını verdi.

"HEPSİNİN İHMALİ VAR"

Komisyonda konuşan emekli genelkurmay başkanlarının "Biz uyardık" şeklindeki görüşü sorulan Işık, Hilmi Özkök'ün çok takdir ettiği genelkurmay başkanlarından olduğunun altını çizdi.

FETÖ'nün Türk Silahlı Kuvvetleri içindeki yapılanmasının 1970'li yıllarda başladığını vurgulayan Bakan Işık, şöyle konuştu:

"Bu 1970'lerden beri devlette yuvalanan bir yapı. Bu yapının TSK'da yapılanması hiç olmasaydı belki Hilmi Paşa'nın söyledikleri haklı olabilirdi ama bu süreçte en büyük yapılanmalarından biri de TSK'da olmuş. Bu süreçte 1970'lerden bugüne kadar görev alan bütün genelkurmay başkanlarında burada az veya çok dahli var, ihmali var. Bunu söylemek durumundayız. Niye? Çünkü 669 sayılı KHK'ye kadar sivilin askeri işlerde dahli çok çok azdı, neredeyse sıfır noktasındaydı."

"SİSTEMİK ZAAF VAR"

Işık, "Sen suçlusun, ben suçluyum" anlamında söylemediğini vurgulayarak, şöyle devam etti:

"Belki Hilmi Paşa'nın da Işık Koşaner Paşa'nın da diğer bütün genelkurmay başkanlarının da düşünmesi gereken nokta. Çünkü korgeneral seviyesinde olduğunu net bildiğimiz en az 8-10 isim var. Bir korgeneralin o rütbeye gelmesi için 1970'lerde öğrenci olması gerekiyor. Herhalde 70'lerdeki sorumluluk da AK Parti'ye yüklenemez. Dolayısıyla burada bir sistemik zaaftan bahsetmek durumundayız. Burada hiç kimse 'Ben görevimi tam yaptım ama bunlar buraya çöreklenmişler ne yapayım' gibi bir modda bulunamaz. Burada herkesin kusuru var. Ama Allah yardım etti, bu milletin gerçekten büyük bir millet olduğunu 15 Temmuz gecesi hepimiz bir kez daha bütün dünyaya gösterdik."

DARBECİLERİN OYAK'TAKİ PARALARI

FETÖ'nün darbe girişimine katılan askerlerin OYAK'taki paralarına ilişkin soru üzerine Bakan Işık, bu konuda şehit yakınları ve gazilerden ciddi şikayetler aldıklarını belirtti. Işık, şu görüşlere yer verdi:

"Bir hain, devletin kendisine sağladığı imkanlarla okumuş, TSK'nın bir subayı olmuş, 'Peygamber ocağı' dediğimiz ocağın içine sızmış ve 15 Temmuz gecesi de milletin paralarıyla alınan uçağa, helikoptere binmiş gitmiş milli iradenin tecelligahı olan TBMM'yi bombalamış. Birisi gitmiş insanların üzerine ateş açmış. Bunların hem insanlarımıza hem de kamuya verdiği zararlar var. Darbeye bizzat katılanların. Bu zararların tazmin edilmesi gerekmez mi? Bu kişilerden bunları tazmin etmek gerekir. Buna kim karar verecek? Mahkeme karar verecek."

Işık, söz konusu paraların durumuna ilişkin soruya, "Donduruluyor. Darbeye karışan askerlerin OYAK'taki paraları dondurulur." ifadesini kullandı.

ÖNCEKİ HABERLER
Takmeciye tahliye kararı isyan ettirdi!
Takmeciye tahliye kararı isyan ettirdi!
HDP'li Baluken'den tehdit gibi sözler!
HDP'li Baluken'den tehdit gibi sözler!
Öğretmen adaylarına "Reis" mi soruldu?
Öğretmen adaylarına "Reis" mi soruldu?
Böbrek yetmezliği neden olur işte koruyan 8 öneri!
Böbrek yetmezliği neden olur işte koruyan 8 öneri!
Soner Arıca son durumu ne ameliyat oldu!
Soner Arıca son durumu ne ameliyat oldu!
İsveç'teki 15 Temmuz paneli için şok karar!
İsveç'teki 15 Temmuz paneli için şok karar!
İzmir'deki deniz üssünde FETÖ şoku!
İzmir'deki deniz üssünde FETÖ şoku!
Polis dört ilde FETÖ için düğmeye bastı
Polis dört ilde FETÖ için düğmeye bastı
Esad: 2021’e kadar görevdeyim!
Esad: 2021’e kadar görevdeyim!
Aranan 3 PKK’lı güvenlik kamerasında!
Aranan 3 PKK’lı güvenlik kamerasında!