BIST 2.391
DOLAR 15,58
EURO 16,32
ALTIN 914,78
HABER /  GÜNCEL

Zirve Yayınevi katliamında şok iddia!

Malatya Zirve Yayınevi cinayetiyle ilgili olarak savcılığa ifade veren TUSHAD'da görevli gizli tanık, katliamı jandarmanın organize ettiğini iddia etti.

Abone ol

Malatya Zirve Yayınevi cinayetiyle ilgili olarak savcılığa ifade veren TUSHAD'da görevli gizli tanık, katliamı jandarmanın organize ettiğini iddia etti. O tanığın iddiasına göre öğretim üyesi Ruhi Abat, cinayetlerden sonra bağlantılına telefonla bilgi verirken "Biz o şerefsizlere 'vurun' dedik, onlar gidip öldürmüş" dedi...

Adem Yavuz Arslan'ın bugün piyasaya çıkan "Bi Ermeni Var: Hrant Dink Operasyonu'un Şifreleri" kitabı, Malatya Zirve Yayınevi cinayetleri ile çarpıcı bir gerçeği daha ortaya çıkardı. Savcılara ifade veren gizli tanık, Zirve Cinayeti'ni bizzat jandarmanın organize ettiğini öne sürdü. Gizli tanığın, 2005- 2007 yıllarında yapılan derin operasyonlar hakkında söyledikleri ise dudak uçuklattı.

TOLON'UN OPERASYON TİMİ

İsmi sır gibi saklanan gizli tanık, 1993 yılında Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde istihbarat personeli olarak göreve başladı. Gizli tanık, o dönem Genelkurmay Başkanlığı Genel Sekreterlik görevini yürüten Org. Hurşit Tolon'un emrindeki operasyonel istihbarat birimi olan Türkiye Ulusal Stratejiler ve Harekât Dairesi'nde (TUSHAD)
çalışıyordu.

KİLİSEYE SIZDI

Bu birimin sorumlularından Ergenekon sanığı emekli Tuğgeneral Levent Ersöz'den "misyonerlik" konusunda doğrudan talimat alan tanığa bir ilde misyonerler arasına sızma görevi verildi. Gizli tanık, 2003-2005 yılları arasında görevlendirildiği şehrin kilisesinde başpapaz olarak çalıştı.

Emirler TUSHAD'dan 2005 yılına elindiğinde misyonerler arasında önemli bir konuma gelerek TUSHAD'dan gelen emir doğrultusunda televizyona çıkarak misyonerlik aleyhinde konuştu, bazı sivil toplum kuruluşları ve üniversitelerde düzenlenen panel ve konferanslara da katıldı. Gizli tanık, daha sonra Malatya Jandarma Alay Komutanı Mehmet Ülger, Öğretim Üyesi Ruhi Abat ve Binbaşı Haydar Yeşil'in ekibine girdi.

Gizli tanık, Ülgere sansasyonel eylemin ne olduğunu sordu. Ülger, "Gelen emir doğrultusunda misyonerlere gözdağı vermek için Necati Aydın, Thilman Geske ve Uğur Yüksel'i korkutacağız" dedi.

KOMUTA BRİFİNG

Ülger, Mart 2007'de Kayseri Jandarma Bölge Komutanlığı'na brifing verdi. Bu brifinglerden 1,5 ay sonra Zirve Yayınevi cinayeti işlendi. Katliamın gerçekleştiği günün akşamı öğretim üyesi Abat, ekibini arayarak eylemin gerçekleştiğini söylerken, "Şerefsizlere vur dedik, öldürmüşler" dedi.

DERİN YÖNLENDİRME

18 Nisan 2007 günü saat 13.30 sıralarında Zirve Yayınevi'ni basan Hamit Çeker, Salih Gürler, Abuzer Yıldırım, Cuma Özdemir ve Emre Günaydın yayınevinde bulunan Necati Aydın, Thilman Geske ve Uğur Yüksel'i katletmişti. Zanlılar, cinayetten sonra kaçarken olay yerinde yakalanmışlardı. Gizli tanığın anlattıklarını soruşturan savcılar, birçok noktanın doğruluğunu teyit etti.

SIRADA KONUTKAN VARDI

Aynı ekip, Mayıs 2007'de Protestan Kiliseler Birliği Başkanı Behnan Konutkan ile ilgili toplandı. Gizli tanık, Konutkan'a kendisine eylem yapılacağını söyledi. Kitaptaki bilgiyi teyit eden gelişme geçtiğimiz günlerde yaşandı. Ergenekon savcıları, suikast hazırlığı yönünde istihbarat alınmasının ardından Konutkan'ı korumaya aldı. Mart 2008'de aynı ekiple bir araya gelen gizli tanık, misyonerlik faaliyetleriyle AK Parti ve Fethullah Gülen Cemaatinin ilişkilendirildiği 'Andıç' çalışmasının hazırlandığını da söyledi. Alay Komutanı Ülger ise çalışmalarla ügili 2. Ordu Komutanı Org. Hasan Iğsız'a bilgi veriyordu.

ÖNCEKİ HABERLER
Hülya Avşar'ın zor anları!
Hülya Avşar'ın zor anları!
Kayıp Hizbullahçılar ortaya çıktı!
Kayıp Hizbullahçılar ortaya çıktı!
Kısırlık tedavisinin en büyük düşmanı
Kısırlık tedavisinin en büyük düşmanı
Basketbolda ilk yarının karnesi
Basketbolda ilk yarının karnesi
Kanuni'yi hiç birşey yıldırmıyor!
Kanuni'yi hiç birşey yıldırmıyor!
İsyan dedi kendini hapiste buldu!
İsyan dedi kendini hapiste buldu!
Bir mektupla tek celsede boşandı
Bir mektupla tek celsede boşandı
AK Partili kadın vekilden Kürtçe türkü
AK Partili kadın vekilden Kürtçe türkü
Role kendini fazla kaptırınca olan oldu!
Role kendini fazla kaptırınca olan oldu!
Cindoruk'a Baykal tarzı komplo!
Cindoruk'a Baykal tarzı komplo!