BIST 7.901
DOLAR 28,93
EURO 31,27
ALTIN 1.887,40
HABER /  EKONOMİ

Ziraat Bankası'dan 1.4 milyar dolarlık kredi adımı

Ziraat Bankası 40 Bankadan 1.4 milyar dolar sendikasyon kredisi sağladı. Banka yetkisi 'Nisan ayında vadesi gelecek olan 422 milyon ABD dolar ve 798 milyon avro tutarındaki sendikasyon kredimizi katılım tutarını arttırdık' dedi.

Abone ol

Ziraat Bankası 22 ülkeye ait 40 bankadan 1.4 milyar dolar sendikasyon kredisi sağladı. "Sağlanan kredi Türk Bankacılık sistemine olan güvenin bir göstergesidir. " denildi.

470 milyon dolar ve 849 milyon avrodan oluşan kredinin toplam maliyeti dolar için LIBOR+250 baz puan ve Euro için EURIBOR+240 baz puan olarak gerçekleşti.

Konuya ilişkin açıklama yapan Ziraat Bankası Hazine Yönetimi ve Uluslararası Bankacılık Genel Müdür Yardımcısı Bilgehan Kuru; şöyle konuştu:

“Nisan ayında vadesi gelecek olan 422 milyon ABD Doları ve 798 milyon Avro tutarındaki sendikasyon kredimizi katılım tutarını artırarak toplamda 1 milyar 425 milyon ABD Doları olarak yenilemiş bulunuyoruz. 2013 yılında mevduat dışı kaynaklarımızın çeşitlendirilmesi ve dış ticaretin finansmanında piyasa payımızın arttırılması hedefi ile yola çıkarak 700 milyon ABD Doları ile başladığımız sendikasyon kredimizi her sene arttırarak yolumuza devam ediyoruz.

470 Milyon ABD Doları ve 849 Milyon Avro’dan oluşan kredinin toplam maliyeti ABD Doları için LIBOR+250 baz puan ve Avro için EURIBOR+240 baz puan olarak gerçekleşti.

Türk bankaları açısında önemli
Yatırımcıların coğrafi çeşitliliğinde ve katılım tutarındaki artış Türk bankalarının yurtdışından sağladığı finansmanın sürdürülebilirliği konusunda önemli bir göstergedir.

Dünya güven ve inancını teyit etti
Bu kredi ile Asya’dan Güney Amerika’ya farklı coğrafyalardaki 22 ülkeden 40 banka, Türkiye ekonomisine ve Ziraat Bankası’nın iş modeline olan güvenini ve inancını bir kez daha teyit etmiş oldu. Muhabir bankalarımıza gösterdikleri destek ve artarak devam edeceğine inandığımız işbirliği için teşekkür ederiz.

Bu kaynakla ülkeye katkı devam edecek
Sağladığımız bu kaynakla Ziraat Bankası olarak reel sektöre ve ülkemizin tasarruf dengesine olan katkımızı sürdürüyor olacağız. Kredilerdeki istikrarlı büyümemizin yanında dış ticaret işlemlerinde son 6 yılda 7 misli artan piyasa payını yakalamış bulunuyoruz. Sağlanan bu uluslararası kredinin de desteği ile dış ticaretin finansmanında elde ettiğimiz bu ivmeyi artırarak devam ettireceğiz” dedi.

Sendikasyon kredisi nedir?
En basit anlamda lider bir banka (genelde bir yatırım bankasıdır) önderliğinde birden fazla banka veya benzeri ödünç veren kurum tarafından kurulan şirketler birliği tarafından, belli bir amaç için yine kurumlara (bankalar veya büyük holdinglere) büyük tutarlarda verilen uluslararası kredilere sendikasyon kredisi denir.