BIST 5.096
DOLAR 18,80
EURO 20,42
ALTIN 1.163,46
HABER /  GÜNCEL

Zilhicce ayı ibadetleri neler ilk 10 gününde neler yapılır?

Kameri aylarının 12'ncisi olan Zilhicce ayı bugün başladı ve 3 Ağustos'a kadar devam edecek. İlk dokuz gününde oruç tutulması tavsiye edilen zilhicce ayının 10. günü Kurban bayramına denk gelir. Hz. Muhammed zilhicce günlerinde tutulan her günün orucu bir senelik oruca, her gecesinde kılınan namazlar da Kadir Gecesine denktir demiştir. Peki zilhicce ayının ilk 10 gününde neler yapılır?

Abone ol

Zilhicce ayı bugün yani 22 Temmuz'da başladı. Zilhicce ayının ilk on gecesi “leyâli-i aşere” yâni 10 mübârek gecedir. Hz. Muhammed zilhicce ayında her kim oruç tutarsa her günkü orucu bir senelik oruca denktir diyerek zilhicce ayının önemini vurgulamıştır. Peki ilk 10 günü yapılan ibadetlerin çok önemli olduğu fazileti bol zilhicce ayında neler yapılır, nasıl ibadet edilir? 

ZİLHİCCE AYI VE İLK ON GÜNÜNDE NE YAPILIR
Hicrî-Kamerî ayların 12’ncisi olan Zilhicce ayı, İslâm’ın beş esâsından biri olan hac farîzasının îfâ edildiği umûmî af ayıdır. Arafat’a çıkıldığı, Allah için milyonlarca kurbanın kesildiği ve bir senelik hesapların görülüp amel defterlerinin kapandığı mukaddes bir aydır.

Zilhicce ayının ilk on gecesi “leyâli-i aşere” yâni 10 mübârek gecedir. Bu ayda, noksanların tamamlanması için istiğfâr-ı şerîf, salevât-ı şerîfe, diğer duâlar ve tesbih namazına devamda hayır vardır.
Hacca gidemeyen müminlerin bu günlerde oruç tutmaları çok büyük fazîlettir. Kurban Bayramı’ndan evvel dokuz gün oruç tutmak ve 10’uncu günü kurban kesilinceye kadar bir şey yemeyip kurban etinden yemek mendubdur. Hiç olmazsa 8’inci günü ile beraber 9’uncu günü (Arefe günü) oruçlu olmak lâzımdır.

Arefe günü sabah namazından bayramın 4’üncü günü ikindi namazına kadar, bütün farz namazların arkasından teşrik tekbîri (Allâhü Ekber Allâhü Ekber, Lâ ilâhe illallâhü vallâhü ekber, Allâhü Ekber ve lillâhil-hamd) okumak kadın-erkek her mükellef Müslümana vâciptir.
Zilhicce ayının birinden onuna (yani Kurban Bayramı’nın ilk gününe) kadar, her gün sabah namazlarından sonra:

10 salevât-ı şerîfe: Allâhümme salli ve sellim ve bârik alâ seyyidinâ Muhammedin ve alâ âli seyyidinâ Muhammed.
10 istiğfâr-ı şerîf: “Estağfirullâhe’l-Azîm el-Kerîm ellezî lâ ilâhe illâ Hüve’l-Hayyü’l-Kayyûmü ve etûbü ileyk ve nes’elühü’t-tevbete ve’l-mağfirete ve’l-hidâyete lenâ innehû hüve’t-Tevvâbü’r-Rahîm.”
10 tevhid: “Lâ ilâhe illallâhü vahdehû lâ şerîke leh, lehü’l-mülkü ve lehü’l-hamdü yuhyî ve yümît ve hüve Hayyün lâ yemûtü biyedihi’l-hayr ve hüve alâ külli şey’in Kadîr” okunur. (Duâ ve İbâdetler, Fazilet Neşriyat)