BIST 8.094
DOLAR 28,90
EURO 31,83
ALTIN 1.895,49
HABER /  BİLİM - TEKNOLOJİ

Zaman makinesi mümkün mü?

Zaman makinesi mümkün mü? Geçmiş ve gelecek gezileri yapılabilinir mi?

Abone ol

Herbert George Wells'in klasikleşen "Zaman Makinesi" kitabı da "Geleceğe Dönüş" filmleri de aynı konuyu işlemişlerdir. Ancak acaba zamanda yolculuğun bilimsel bir temeli var mı?

Amerikalı bilimadamı Prof. Ronald Mallett, bunun mümkün olabileceğini söylüyor.

Yıldızlar ve gezegenler gibi büyük nesnelerin hem uzayı hem de zamanı bükebildikleri biliniyor. Prof. Mallett ve diğerleri içerdiği enerjiden dolayı ışığın da böyle olduğuna, onun da uzay-zaman döngüsünü bükebileceğine inanıyor.

Buna göre, çok güçlü bir lazer halkası oluşturulup bu ışık girdabının içine nesneler -ya da bir gün belki bir insan- konulduğunda, makinenin içindeki görüntüyü zaman içinde geriye veya ileriye doğru izlemek mümkün olabilecek.

Niyetimi uzun süre gizledim

Prof. Mallett, "Göreceğiniz şey, içinde kesişerek devasa bir ışık tüneli oluşturan lazer demetlerinin bulunduğu bir silindir olacak. Bir ışık girdabının çevresinde döndüğü bir tünel hayal edin." diyor.

Zamanda yolculuk aslında fazlasıyla bilim kurgu kokan bir kavram. Bu nedenle Dr. Mallet, rakiplerince dalga geçilmemek için gerçek niyetini uzun süre gizlemiş.

Aslına bakılırsa Dr. Mallet de bunu kendi de zor olacağını hatta belki de imkansız olab,leceğini biliyor. Ama yine de arzu etmek herşeyin üstünde diyor.