BIST 7.839
DOLAR 28,93
EURO 31,21
ALTIN 1.891,71
HABER /  SAĞLIK

Kanserde erken tanı yöntemi

Bilimadamları karaciğer kanserini erken teşhiş edecek kolay bir yöntem geliştirdi.

Abone ol

Bilim adamları, karaciğer kanserini erken aşamada tespit edebilecek ve daha kesin bir teşhis sağlayabilecek basit bir kan testi geliştirdi.

Çalışmanın başkanlığını yürüten Belçika da Flanders Biyoteknoloji Enstitüsü
ve Gand Üniversitesi'nden Chitty Chen, halen kullanılan tetkiklerin biyopsiler, görüntüleme ve doktorların kötü huylu tümörleri tespit edebildiği AFP testi
olduğunu belirterek, ancak bu yöntemlerin, tümörün ilk aşamada mı, yoksa ileri aşamada mı olduğunu da ortaya koyan yeni test kadar hassas olmadığını kaydetti.

Geliştirilen yeni kan testinin hastalara erken teşhis olanağıyla hayatta
kalmak için daha fazla olanak tanıdığını anlatan Chen, karaciğer kanserinin erken aşamalarında belirti vermediğini anımsattı. Chen, semptomlar ortaya çıktığında karaciğerin görevini yapamaz hale geldiğini ve genelde tedavi için çok geç olduğunu belirtti.

Hepatoloji dergisinde yayınlanan çalışmaya göre, araştırmacıların geliştirdiği yeni kan testinde, karaciğer kanserinde ortaya çıkan, proteinlere bağlı şekerdeki değişiklikler tespit ediliyor. Çalışmaya göre, araştırmacılar
proteinde ortaya çıkan iki belirli şeker grubunun miktarına göre de tümörün büyüklüğünü belirleyebiliyor.

Karaciğer kanserinin, hastalığa yol açan hepatit enfeksiyonlarının çok
yaygın olduğu Asya ve Afrika'da önde gelen ölüm nedenlerinden olduğu ve bu hastalıktan yılda yaklaşık 700 bin kişinin öldüğü bildiriliyor.